صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

برگزاری همایش ملی "تغییرات جمعیتی و نقش آن در تحولات جامعه"

برگزاری همایش ملی "تغییرات جمعیتی و نقش آن در تحولات جامعه"«حجت الاسلام ناصر سقای بی‌ریا» عضو هیئت علمی موسسه امام خمینی(ره)، با بیان اینکه کاهش جمعیت در آینده می تواند موجب بروز مشکلاتی در کشور شود، اظهار داشت: از این رو بررسی علمی و دقیق این موضوع مهم است و موسسه امام خمینی(ره) نیز در این راستا از چندین ماه قبل اقدام به برنامه ریزی برای برگزاری این همایش کرده است.

وی با اشاره به تشکیل کمیته‌های مختلف از جمله کمیته علمی با حضور کارشناسان رشته های مختلف علوم انسانی مانند جامعه شناسی، روان شناسی، فقه و اصول و ... اضافه کرد: فلسفه جمعیت و تغییرات جمعیتی، عوامل و موانع مؤثر در تغییرات جمعیت، تأثیرات و پیامد‌های تغییرات جمعیت و سیاست های ناظر به تغییر جمعیت محورهای این همایش را تشکیل می دهند و هر کدام از این محورها شامل ریزموضوعات بسیاری هستند.

دبیر علمی همایش مبانی فکری و نظری و فقهی، جمعیت و فلسفه زندگی در اسلام، سبک زندگی در اسلام، نگرش اجتماعی و باورهای فرهنگی، فلسفه تکفل در اسلام، سبک زندگی در اسلام و تغییرات جمعیت، مبانی فقهی تغییرات جمعیت در اسلام، مبانی نظری تغییرات جمعیت در اسلام، بررسی تاریخی تغییرات جمعیت در اسلام، مطالعات تغییرات جمعیتی در کشورهای مختلف، مبانی نظری تغییرات جمعیتی در کشورهای مختلف را از جمله موضوعات محورهای این همایش برشمرد.

وی مقایسه و صنعت اقتصادی خانوادۀ کم جمعیت و پر جمعیت، مشکلات کنترل جمعیت بر بازار کار، راه کارهای اقتصادی افزایش عدالت توابع با توجه به مسائل جمعیت شناختی، آسیب شناسی زمینه های اقتصادی شکل گیری فرهنگ خانوار کوچک، جمعیت و جنبش های اجتماعی، جهانی سازی بحران جمعیت، جمعیت و دهکده جهانی، جمعیت در جهان اسلام و قدرت سیاسی جمعیت را از دیگر محورهای این همایش عنوان کرد.

معاون پژوهش موسسه امام خمینی(ره) با بیان اینکه بهمن ماه آخرین فرصت برای ارسال مقالات است، اظهار داشت: پژوهشگران می توانند آثار خود را به آدرس دبیرخانه قم؛ بلوار جمهوری، موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) ارسال کنند.

سقای بی ریا با بیان اینکه محدودیتی برای سطح علمی ارسال کنندگان مقالات در نظر گرفته نشده است، افزود: این همایش اردیبهشت ماه سال آینده با حضور صاحبنظران در موسسه امام خمینی(ره) قم برگزار می‌شود و نهادهایی مانند حوزه علمیه قم، دفتر مطالعات و تحقیقات زنان، وزارت علوم و تحقیقات، مرکز امور زنان خانواده ریاست جمهوری و ... در برگزاری آن مشارکت دارند.

وی همچنین تغییرات جمعیتی کشور را بسیار مهم دانست و بیان داشت: براساس آمارها هم اکنون 70 درصد جمعیت جوان جامعه در میانسالی هستند و در دهه‌های آتی جمعیت کشور کهنسال خواهند شد که می تواند برای کشور مخاطراتی را ایجاد کند و کشور نیروی جوان آماده به کار کم داشته باشد.
 
 
  1391/08/03
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.