صفحه اصلی> نشست های مرکز پژوهش و سنجش افکار

تشريح جزئيات احداث بزرگ‌ترين نمايشگاه و فروشگاه کتاب دنيا در مرکز تحقيقات صداوسيما

تشريح جزئيات احداث بزرگ‌ترين نمايشگاه و فروشگاه کتاب دنيا در مرکز تحقيقات صداوسيما


همزمان با هفته کتاب و کتابخواني و با حضور مدير پروژه «باغ کتاب» جزئيات احداث بزرگ‌ترين نمايشگاه کتاب دنيا در مرکز تحقيقات صداوسيما تشريح شد.

به گزارش روابط عمومي مرکز تحقيقات: در جلسه‌اي که روز دوشنبه 22 آبان با حضور دکتر ملکي‌تبار رئيس مرکز تحقيقات و جمعي از پژوهشگران در مرکز تحقيقات برگزار شد، علي‌اکبر اشعري، مدير پروژه باغ کتاب، پروژه باغ کتاب را معرفي کرد.

باغ کتاب تهران، واقع در تپه‌هاي عباس‌آباد و در جوار کتابخانه ملي و مجموعه فرهنگستان‌هاي ايران، به عنوان برزگ‌ترين نمايشگاه و فروشگاه کتاب دنيا، کتاب‌هاي چاپ داخل و خارج را به صورت موضوعي در معرض بازديد و خريد علاقه‌مندان قرار مي‌دهد.

اشعري در خصوص چگونگي احداث باغ کتاب گفت: «ايران کشوري است که با وجود پيشينه غني کتاب، وضعيت کتاب و کتابخواني در آن از جهات مختلف مناسب نيست.» وي افزود: با تأکيدات مقام معظم رهبري در خصوص تشويق به مطالعه کتاب و انتظار ايشان جهت اجراي اقدامات نو و ابتکاري؛ پيشنهاد احداث باغ کتاب، با توجه به مشکلات موجود در برگزاري نمايشگاه کتاب سالانه تهران، اواخر سال 1383 به شهرداري تهران ارائه شد. اشعري گفت: وسعت باغ کتاب تهران 11 هکتار است که 65 هزار متر مربع از آن به ساختمان نمايشگاهي، تالارهاي همايش و اداري اختصاص دارد. تلاش شده است در باغ کتاب کاستي‌هاي نمايشگاه کتاب جبران شود. يکي از مشکلات نمايشگاه کتاب ناشر محور بودن آن است که در باغ کتاب از يک سال و نيم قبل و به کمک گروه‌هاي مختلف تلاش شده است با موضوعي کردن (تفکيک شانزده موضوع) غرفه کتاب تسهيل گردد.

اشعري گفت: باغ کتاب 6 سالن (همايش، تئاتر و سالن تابستاني) در کنار استوديوي تلويزيوني دارد و انتظار مي‌رود فاز اول باغ کتاب در زمستان امسال افتتاح گردد.

مدير پروژه باغ کتاب فرايندهاي کتاب را در اين پروژه به 4 بخش: توليد (تدوين ضوابط و استاندارد نشر خوب، به کارگيري سازوکارهاي تشويقي براي دريافت آثار، برگزاري کارگاه‌هاي تخصصي و ...) اطلاع‌رساني (طراحي و اجراي شبکه ملي کتاب ايران، تأسيس خبرگزاري غيردولتي کتاب، همکاري در تأسيس شبکه راديويي و مجازي تلويزيوني کتاب و ...)، توزيع (راه‌اندازي شبکه ملي کتاب، افزايش چشمگير سطح تماس مردم با کتاب و ...) و مصرف (توليد انواع سياهه‌هاي سير مطالعاتي در رشته‌ها و زمينه‌هاي مختلف، برگزاري مسابقات کتابخواني، کلينيک کتاب‌درماني و ...) تقسيم کرد.

باغ کتاب با پنج فضاي اصلي: فروشگاه موضوعي کتاب، فروشگاه کودک و نوجوان، فروشگاه محصولات فرهنگي، نمايشگاه فصلي و سالن‌هاي همايش تلاش دارد به عنوان يک هماهنگ‌کننده در فرايند توليد و نشر، ترويج نوآوري‌ها و فناوري‌هاي حوزه نشر، دسترسي مخاطبان بين‌المللي به منابع اسلامي و ايران و انقلاب اسلامي، حضوري مؤثر در فضاي بين‌المللي کتاب فعاليت خواهد کرد.

اين جلسه با سؤالات حضار پايان يافت.

  1391/08/23
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.