صفحه اصلی> نشست های مرکز پژوهش و سنجش افکار

نشست علمی مخاطبان نوجوان و فکرپروری

نشست علمی مخاطبان نوجوان و فکرپروریبه گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات صدا و سیما نشست علمی مخاطبان نوجوان و فکرپروری سه شنبه 28 آبان، با حضور مدیران، برنامه‌سازان و پژوهشگران در مرکز تحقیقات صدا و سیما برگزار شد.

 

در ابتدای این نشست دکتر عباس طارمي، قائم مقام مرکز تحقيقات، در سخناني با اشاره به ویژگی‌های وضعيّت جمعيّتي و اقتصادي کشورمان در 40 سال آينده، گفت: مابايد براي نسل نوجوان فعلي و نسل بعدي، سبک زندگي مطابق با مقتضيات زمانه خودشان تعريف کنيم تا آمادگی‌های لازم برای پیشرفت روزافزون کشور را کسب کنند. ايشان به اهمّيّت اهتمام به فکرپروري و آموزش مهارت‌های حل مسئله، ارزیابی استدلال‌ها، کشف و تحلیل مفاهیم، انتخاب بهترین تصمیم، مسئولیت‌پذیری و ...به عنوان مقوله‌هاي مهم در تربيت کودکان و نوجوانان؛ بر نقش برنامه‌هاي رسانه ملّي در شکل‌دهي به افکار و رفتار کودکان و نوجوان (تربیت رسانه‌ای) تأکيد کرد.

قائم مقام مرکز، با اشاره به فرمايشات رهبر معظّم انقلاب «مدّظلّه‌العالي» درخصوص لزوم خردورزي و تفکّر در کودکان و احياي روحيّه پرسشگري، کاوش و پژوهش در ابعاد مختلف زندگي، گفت: زنده نگهداشتن روحيه کنجکاوي و تفکّر در کودکان در ابعاد مختلف تربيتي، اجتماعي، فرهنگي و علمي بايد در دستور کار برنامه‌سازي رسانه ملّي قرار گيرد و به نيازهاي اين گروه‌هاي سنّي با ساخت برنامه‌هاي جذّاب، آموزنده، متنوّع و سرگرم کننده پاسخ داده شود و یک ژانر جدید در برنامه‌سازی‌های کودک و نوجوان به نام سبک و ژانر «پرسش و کاوش»ایجاد شود.

در ادامه دکتر مهرنوش هدایتی عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با اشاره به آموزش فلسفه برای کودکان و نوجوانان گفت: هدف این برنامه فراگیری چگونگی تفکر مستقل در راستای نیاز‌های جمعی بر اساس ملاک‌ها و معیار‌های معتبر و تصمیم گیری خود کودکان در امور و حل مسائل و مشکلات خودشان است. در این برنامه به تقویت چهار نوع تفکر که هم در زندگی شخصی، هم در زندگی اجتماعی و هم از لحاظ علمی به آنها نیاز است توجه می شود چرا که کودکان می بایست فرا بگیرند چگونه تفکر خلاق، انتقادی، تفکر جمعی و تفکر مسئولانه داشته باشند.

هدایتی در ادامه با تاکید بر این که فلسفه برای کودکان به آنها کمک خواهد کرد تا نسبت به گذشته تفکری بهتری داشته باشند، افزود: در دوره های فلسفه برای کودکان آنها مهارت تفکر و تغییر نگرش را خواهند آموخت به طوری که این مهارت سبب بهبودعزت نفس  و توانایی برقراری ارتباط سالم‌تر آنها با دیگران می شود.

در ادامه جلسه دکتر سعید ناجی عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی خاطر نشان کرد: به دلیل کثرت مشکلات و فزونی مسائل و دغدغه های افراد در جامعه کنونی و به دلیل غلبه فردگرایی در جامعه حاضر و افزایش روز افزون اطّلاعات و مّدها ما باید قدرت پردازش و تفکر را در کودکان تقویت نمایم تا آنها با توجه به آموزش هایی که فراگرفتن اقدام به تصمیم گیری و انجام امور داشته باشند و توانایی انتخاب بین خوب و بد، توانایی مقاومت در برابر فشارها و جوسازی ها، توانایی حل مسئله و پیدا کردن راه حل برای مشکلات و توانایی شناخت ارزش ها را داشته باشند.

وی همچنین عنوان داشت: فلسفه برای کودکان به آنها خواهد آموخت چگونه کشف کنند آنها فرا خواهند گرفت چه درست و چه چیز غلط است. چرا که تلاش آموزش فلسفه برای کودکان تقویت توانایی هایی همچون استدلال، قدرت تمیز، داوری، تفکری خلاق و انتقادی و مسئولانه است تا آنها بهترین و مناسب ترین تصمیمات را اتخاذ نمایند.

ناجی با بیان شیوه های نوین آموزشی به کودکان یادآور شد: شیوه های گذشته و سنتی در آموزش و یادگیری کودکان امروزه تاثیر چندانی نداشته و آنها در این عصر بیشتر به صورت غیر مستقیم همچون انیمیشن ، فیلم، نمایش و... مباحث را درک و استدلال می کنند به عبارتی دیگر باید به کودکان اجازه کشف در مسائل علمی، اخلاقی و اجتماعی داده شود تا راحتر مسائل درک شود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: مباحث اخلاقی باید توسط اشخاص و عواملی عنوان شود که خود مبادی اخلاق بوده و آنچه که خود سعی در تلقین و آموزش داشته را نیز خود باور و به آن عمل نماید.

در پایان سخنرانان به سوالات و پرسش های پژوهشگران پاسخ دادند.

گفتنی است؛ مرکز تحقیقات صدا و سیما در جهت شناساندن فلسفه برای کودکان و نوجوانان (p.4.c)به مسئولان و دست اندرکاران حوزه برنامه سازی کودک و نوجوان در رسانه ملی اقدام به برگزاری این نشست علمی و تخصصی نموده است.

  1391/08/29
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.