صفحه اصلی> نشست های مرکز پژوهش و سنجش افکار

نشست علمی آشنايي با کاربرد علوم اعصاب در رسانه برگزار شد

نشست علمی آشنايي با کاربرد علوم اعصاب در رسانه برگزار شد


حوزه‌هاي مطالعات عصب‌‌شناسي رسانه‌اي، سطح اثربخشي رسانه‌ها، درجه مصرف رسانه و تأثيرات آن بر مغز، در نشستی با حضور دکتر مجيد ملکي‌تبار، رئيس مرکز تحقيقات ،مدیران و  جمعي از پژوهشگران روز سه‌شنبه 30/8/91 در مرکز تحقيقات صدا و سیما بررسي شد.

دکتر سيد محسن بني‌هاشمي، مدير گروه ارتباطات دانشکده صداوسيما، سخنران اين نشست، به بررسي بنياد فيزيولوژيک درک و تأثير رسانه‌ها پرداخت.

وي با تشريح عملکرد در نيمکره مغز و مهارت‌هاي مربوط به هر يک از آنها گفت: سه انتقال‌دهنده عصبي (دوپامين، سردتونين ونوراپي‌نفرين)، نقش مهمي در حالات فيزيکي و روحي افراد دارند و تماشاي برنامه‌هاي خشن يا مهيج بر ميزان ترشح آنها تأثير مي‌گذارد. براي مثال سردتونين در اثرپذيري از رسانه مؤثر است و در داروهاي ضدافسردگي تلاش مي‌شود، سطح اين انتقال‌دهنده افزايش يابد.

دکتر بني‌هاشمي در ادامه افزود: اعتياد رسانه‌اي به معناي افزايش غيرعادي خواستن چيزي با عملکرد بخش مشخصي از مغز مرتبط است.

اين استاد دانشگاه گفت: در علوم ارتباطات نيز مي‌توان از ابزارهايي که در حوزه اعصاب کاربرد دارند استفاده کرد. وي همچنين از راه‌اندازي آزمايشگاه عصب‌شناسي رسانه در دانشکده سازمان صدا و سیما خبر داد و گفت:‌ايران جزو محدود کشورهايي است که به مسئله کاربرد علوم اعصاب در رسانه توجه داشته است و در این زمینه موفّقیت‌هایی کسب نموده‌اند.

در پایان این جلسه با پرسش و پاسخ پايان يافت.

 

  1391/09/01
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.