صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

نشست «سياست خارجي آمريكا در قبال ايران در دور دوم رياست جمهوري اوباما» برگزار شد.

نشست «سياست خارجي آمريكا در قبال ايران در دور دوم رياست جمهوري اوباما» برگزار شد.نشست «سياست خارجي آمريكا در قبال ايران در دور دوم رياست جمهوري اوباما» با حضور دکتر سيدمحمد كاظم سجادپور، دانشیار دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه، دکتر ملکي‌تبار رئيس مرکز تحقيقات، عبدالملکي مدير كل پژوهش استان‌ها و خارج از کشور، منصف‌پور مدير پژوهش خارج از کشور، مديران کارشناسان و پژوهشگران مرکز تحقيقات صدا و سيما در سالن جلسات حوزۀ رياست اين مرکز برگزار شد.

در اين نشست که از ساعت 30/9 تا 30/11 ادامه داشت، پس از تلاوت آياتي چند از کلام الله مجيد و خوش‌آمدگويي منصف‌پور دبير جلسه به حضار، سخنران نشست دکتر سجاد‌پور دانشیار دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه، به بيان مطالب خويش در خصوص سياست خارجي آمريكا در قبال ايران در دور دوم رياست جمهوري اوباما در سه محور «شناخت چارچوب سياست خارجي آمريکا»، «بازنمايي ايران در انتخابات آمريکا» و «جهت سياست خارجي آمريکا در قبال ايران در دور دوم رياست جمهوري اوباما»، پرداخت و در پايان نيز توصيه‌هايي به اصحاب رسانه و کارشناسان اين حوزه داشت.
وي در توضيح محور اول يعني چارچوب سياست خارجي آمريکا، بر شناخت استراتژي‌ها و بازيگران عرصۀ سياست خارجي اين کشور تأکيد کرد و گفت: براي فهم سياست خارجي آمريکا در قبال ايران بايستي در ابتدا شناختي از اساس و عوامل تأثيرگذار در عرصه سياست خارجي آمريکا بدست آوريم. و اينکه سياستمدارن آمريکا چه راهکارهايي را براي پيش برد اهداف خويش در عرصه سياست خارجي به کار مي برند. اصولاً در چارچوب سياست خارجي آمريکا سه راهکار براي مقابله با تهديد وجود دارد؛
"استراتژي مهار" بدين معني که اجازه تبديل ظرفيت‌هاي بالقوه به بالفعل داده نشود. بحث تحريم در قالب همين استراتژي مهار مي‌گنجد و تمامي رؤساي جمهوري آمريکا سياست مهار را با شدت و ضعف در قبال ايران دنبال کرده‌اند و اکنون نيز ادامه دارد.
استراژي دوم، "استراتژي تغيير نظام" است که عمدتاً از طريق نظامي صورت مي‌گيرد.
و راهکار "تعامل" و پيشبرد اهداف از طريق توافق في‌مابين، معامله و رابطه. تعامل مي‌تواند محدود و دربارۀ موضوعي خاص باشد و يا کلي و در قالب معاملۀ بزرگ صورت گيرد.
وي در ادامه يادآور شد: برخي از دولتمردان آمريکا راه تغيير نظام را نيز از مسير تعامل دست يافتني مي‌دانند،برخي نيز سياست ترکيبي را دنبال مي‌کنند يعني مهار جدّي و سرسختانه همراه با تعامل محدود.
براي فهم بهتر سياست خارجي آمريکا لازم است بازيگران و کنشگران عرصه سياست خارجي آمريکا را نيز به خوبي شناخت. در موضوع سياست خارجي آمريکا علاوه بر دولت و دستگاه ديپلماسي بازيگران و کنش‌گران ديگري نيز به ايفاي نقش مي‌پردازند. بازيگران داخلي که متعدّد و فعّال هستند، همچون کنگره آمريکا، دستگاه‌هاي دولتي همچون وزارت امور خارجه و وزارت دفاع در ترسيم سياست خارجي آمريکا دخيل هستند. حتي افرادي که در رأس دستگاه‌ها قرار مي‌گيرند، نوع تفکر و نگاه آنها  به مسائل مي تواند در اين خصوص تأثيرگذار باشد. دسته دوم بازيگران خارجي مانند برخي کشورهاي صاحب نفوذ در آمريکا همچون رژيم صهيونيستي و قدرت‌هاي بين‌المللي چون کشور روسيه هستند. هر کدام از اين بازيگران در ترسيم سياست خارجي آمريکا در قبال موضوعات و مسائل خاص ايفاي نقش نموده و مي‌توانند اثرگذار باشند. اما اصولاً سياست خارجي آمريکا تابعي از قدرت بين‌المللي آمريکاست. بنا بر اين صعود و افول قدرت بين‌المللي آمريکا بر رويکرد سياست خارجي اين کشور بسيار تأثير گذار است.
وي در توضيح محور دوم سخنان خود گفت: در رقابت‌هاي انتخابات رياست جمهوري آمريکا به ويژه در مباحث مربوط به سياست خارجي، موضوع ايران از جايگاه ويژه اي برخوردار است. در مناظره سوم انتخابات آمريکا که به سياست خارجي اختصاص داشت دو طرف مناظره 49 بار از ايران نام بردند. ايران پس از انقلاب همواره براي سياست خارجي آمريکا مسأله بوده است و نخبگان سياست خارجي آمريکا به اجماع ايران را تهديدي براي امنيت ملي آمريکا مي‌دانند. هرچند در ميزان تهديد، فوري بودن يا غير فوري بودن، نوع برخورد و استراتژي آمريکا در قبال ايران اتفاق نظر وجود ندارد. در انتخابات اخير نيز اوباما برخلاف رامني تروريسم را مهمترين مسأله امنيت ملي آمريکا مي‌دانست و نه ايران را.
محور سوم سخنان دکتر سجادپور، سمت و سوي سياست خارجي آمريکا در قبال ايران در دور دوم رياست جمهوري اوباما بود که در اين‌باره گفت: با توجه به اينکه اساس نگرش دولتمردان آمريکا نسبت به ايران تغيير نکرده و همچنان جمهوري اسلامي ايران را تهديدي براي خود مي‌دانند و نظر به اينکه استراتژي‌هاي آمريکا در قبال اين موضوع نيز تغييري نداشته است به نظر مي‌رسد سياست پيشين امريکا در قبال ايران ادامه خواهد يافت، و بر اين اساس اوباما در دور دوم رياست جمهوري خود سياست مهار ايران را دنبال خواهد نمود. هر چند ترکيب تيم جديد اوباما، اهداف و خصوصيات اخلاقي، نوع نگرش هرکدام از آنها نسبت به ايران و نوع بازي ايران به‌عنوان متغير دخيل تأثيرگذار در ترسيم سياست خارجي اوباما در قبال ايران تأثيرگذار خواهد بود. 
وي در ادامه به نقش رسانه‌ها اشاره کرد و گفت: دست اندرکاران رسانه لازم است با توجه به حساسيت و اهميت جايگاه خود به تقويت نگاه کارشناسي و علمي روي آورند. چارچوب‌هاي فکري و مفهومي منظم،‌ کسب اطلاعات دقيق و برخورداري از انسجام تحليلي سه رکن مهمي است که کارشناسان و تحليل‌گران رسانه بايد به آن توجه داشته باشند.
همچنين با توجه به گسترش رسانه، ويژگي‌هاي منحصر به فرد رسانه‌هاي نوين و جايگاه قابل توجه ابزار رسانه در ديپلماسي عمومي لازم است دست‌اندرکاران رسانه علاوه بر هوشياري و دقت نظر مبتني بر کار کارشناسي، از سرعت عمل غافل نبوده و به ارائه تحليل دقيق، علمي و به موقع اهتمام ورزند.
در پایان این نشست، پژوهشگران و حاضران با پرسش و پاسخ به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.

 

  1391/09/21
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.