صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

مراسم رونمايي از جديدترين کتاب‌ها نرم‌افزارهاي پژوهشي واحدهاي پژوهشي سازمان صداوسيما در مرکز تحقيقات برگزار شد

مراسم رونمايي از جديدترين کتاب‌ها نرم‌افزارهاي پژوهشي واحدهاي پژوهشي سازمان صداوسيما در مرکز تحقيقات برگزار شدبه گزارش روابط عمومي مرکز تحقيقات صداوسيما همزمان با هفته ملّي پژوهش و فنّاوري با حضور جمعي از مديران و پژوهشگران سازمان، از جديدترين کتاب‌ها نرم‌افزارهاي پژوهشي واحدهاي پژوهشي سازمان صداوسيما امروز يکشنبه در سالن جلسات مرکز تحقيقات رونمايي شد.
حوزه پژوهش سازمان صداوسيما متناسب با اهداف اولويت‌ها و مأموريت‌هاي خود هر سال، دستاوردهاي پژوهشي خود را در قالب‌هاي مختلف ازجمله پژوهش، کتاب، نشريه و نرم‌افزار عرضه مي‌کند. در پنج سال گذشته، ستاد هفته پژوهش سازمان صداوسيما همزمان با هفته ملّي پژوهش و فنّاوري با هدف قدرداني از مؤلفان و مترجمان و کمک به توليد ادبيات تخصصي رسانه، از تازه‌ترين کتاب‌ها و نرم‌افزارهاي پژوهش واحدهاي پژوهشي سازمان رونمايي مي‌کند.
امسال از مجموع 40 عنوان کتاب (30 عنوان تأليف و 10 عنوان تأليف) و 12 نرم‌افزار پژوهشي، در نهايت 9 عنوان کتاب (6 تأليف و 3 ترجمه) و يک نرم‌افزار به عنوان آثار برگزيده، شايسته تحسين و قدرداني تشخيص داده شد. افزون بر اين در اين مراسم براي نخستين بار تهيه‌کنندگان راديويي و تلويزيوني که آثار خود را بر مبناي پژوهش‌ها انجام گرفته توليد کرده‌اند و پژوهشگراني که آثارشان دستمايه توليد برنامه‌‌‌هاي راديويي و تلويزيوني قرار گرفته تقدير و قدرداني به عمل آمد.
کتاب‌هاي برگزيده به لحاظ موضوعي و محتوايي مرتبط مباحثي چون؛ عفاف و حجاب، فقه رسانه، صدا و گويندگي، توليد انيميشن، نگارش خبر براي تلويزيون و طنز در راديو است. همچنين نرم‌افزار پژوهش برگزيده از نظر موضوعي و کاربردي به جايگاه ماه محرم در فرهنگ مردم ايران اختصاص دارد.
دکتر محمدهادي همايون، عضو هيئت علمي دانشگاه امام صادق (ع) مؤلف کتاب «تاريخ تمدن و ملک مهدوي» ضمن تأکيد بر اهميت تمدن‌سازان و برنامه‌ريزي جمهوري اسلامي به سمت تمدن‌سازي گفت: توليد علم مهم‌ترين اتفاق تمدن‌سازي است و با فرهنگ در ارتباط است.
دکتر ناصر گل‌محمدي، مترجم کتاب توليد انيميشن در خصوص اهميت ترجمه متون تخصصي جهت توسعه مباني نظري گفت: در اين کتاب قالب‌هاي صنعتي براي توليد‌کنندگان انيميشن جهت توليد انبوه و حتي سينمايي معرفي شده است و به طور مستقيم به توليد و کارگرداني انيميشن مي‌پردازد. از آنجايي که سازمان صداوسيما مي‌خواهد قطب انيميشن ديني دنيا شود، به پشتوانه علمي در اين حوزه نياز دارد.
دکتر ابراهيم شفيعي سروستاني مؤلف کتاب «آيين‌ برنامه‌سازي درباره فرهنگ عفاف و حجاب» گفت: در اين کتاب ضمن تعريف وظايف رسانه ملي در حوزه حجاب و عفاف و بايسته‌هاي آن، اولويت‌هاي برنامه‌سازي نيز معرفي شده است. اين کتاب حاصل چندين سال پژوهش در حوزه‌هاي رسانه و حجاب است.
آقاي دکتر محمد سليمي، مرکز پژوهش‌هاي اسلامي قم و مؤلف کتاب «موسيقي و رسانه» مباني و معيارها نيز گفت: اين کتاب حاصل تلاش چهار ساله يک گروه پژوهشي است و قرار است با کمک متخصصين ارائه يابد. با توجه به اهميت و حساسيت موسيقي براي رسانه ملي و اختلاف نظرهاي گسترده تئوريک و فقهي و ابهام در معيارهاي قضاوت و تشخيص و قابل بررسي بدون موسيقي از ابعاد مختلف، اين پژوهش جهت کمک به رسانه ملي صورت گرفته است.
آقاي ميرحسن رئيس‌زاده، پژوهشگر و مترجم کتاب «نگارش خبر براي تلويزيون» درباره اين کتاب گفت: مؤلف کتاب معتقد است جهت مردمي کردن خبر، اين کتاب را نگاشته است. وي افزود: منابع اصلي در حوزه خبرنويسي بويژه در حوزه تلويزيون به نسبت کم است و از اين رو، اين کتاب ترجمه شده است.
سرکار خانم الهه عطاردي، پژوهشگر مرکز تحقيقات صداوسيما، درباره کتاب خود با عنوان «بررسي ويژگي‌هاي طنز در راديو» گفت: با تأکيد رياست سازمان به توليدات طنز و پيگيري‌هاي معاونت صدا در تشکيل دفتر طنز و برگزاري‌هاي هم‌انديشي بحث طنز در راديو اهميت بيشتري يافت. اين پژوهش نيز با هدف ارتقا طنز در راديو منتشر شده است. در اين کتاب، عملکرد طنز به عنوان رمزگان اجتماعي بررسي شده است. وي افزود در اين کتاب تلاش شده است بسياري از مفاهيم حوزه طنز تعريف گردد و مي‌تواند مورد استفاده مؤلفان فرهنگ اصطلاحات قرار گيرد.
دکتر محمدعلي صفورا راهنماي نگارش فيلمنامه براي مجموعه و سريال انيميشن از دانشکده صداوسيما با توجه به رشد توليد انيميشن در کشور بر اهميت انتشار اين کتاب بويژه در مراکز استان‌ها تأکيد کرد.
عليرضا معيني نويسنده کتاب «تربيت صدا و گويندگي» از پژوهش راديو درباره اهميت تأليف اين اثر گفت: تاکنون عمده توليدات حوزه گويندگي به ترجمه اختصاص داشته و به منابع فرهنگي توجه نشده است. در اين کتاب تلاش شده است به تمامي ظرايف گويندگي زبان فارسي که مختص اين زبان است و در زبان ديگري وجود ندارد، پرداخته شود. اين کتاب حاصل سال‌ها تجربه مؤلف آن در حوزه گويندگي است.
در پايان اين مراسم از آثار برگزيده با حضور دکتر ملکي‌تبار رئيس مرکز تحقيقات صداوسيما رونمايي و تقدير شد.
  1391/09/27
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.