صفحه اصلی> نشست های مرکز پژوهش و سنجش افکار

نشست علمي «واکاوي نقش رسانه ملي در مواجهه با شبهات ديني» در مرکز تحقيقات صداوسيما برگزار شد.

نشست علمي «واکاوي نقش رسانه ملي در مواجهه با شبهات ديني» در مرکز تحقيقات صداوسيما برگزار شد.


همزمان با هفته وحدت و در آستانه ولادت مسعود پيامبر رحمت محمد مصطفي (ص) و امام جعفر صادق (ع) نشست علمي «واکاوي نقش رسانه ملي در مواجهه با شبهات ديني» با حضور جمعي از مديران و پژوهشگران رسانه ملي در روز يکشنبه 8/11/91 در سالن جلسات حوزه رياست مرکز تحقيقات برگزار گرديد.
به گزارش روابط عمومي مرکز تحقيقات صداوسيما در ابتداي اين نشست بعد از تلاوت آياتي چند از قرآن کريم حجت‌الاسلام ابوالمعالي مدير گروه ديني فرهنگي اداره کل سنجش و دبير اين نشست هدف از برگزاري اين نشست علمي را تبيين، ارزيابي و آسيب‌شناسي نقش رسانه ملي در برابر هجوم فزاينده شبهات ديني، در جهت اصلاح و تقويت اين نقش بيان نمود و سپس حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر محسن الويري عضو هيئت علمي دانشگاه باقرالعلوم به عنوان سخنران اين نشست به ايراد سخن در موضوع نشست پرداختند.
دکتر الويري شبهه ديني را از منظر تعريف معجمی اينگونه تعريف کردند: شبهه ديني عبارتست از ديدگاه‌ يا پرسش عيب‌جويانه يا حقيقت‌جويانه درباره آموزه‌هاي ديني يا رفتار دين‌داران در ذهن يا بر زبان باورمندان يا غير باورمندان به اسلام.
و سپس ملاحظات اين تعريف را در 3 بخش؛ انواع شبه ديني، مکان تجلّي شبهه و محتوا و موضع صاحب شبهه نسبت به اسلام، بيان نمودند.
استاد الويري در ادامه سخنان خود به بيان شبهه ديني در گستره منابع ديني و بويژه قرآن پرداختند و به پانزده واژه قرآني که دربردارنده معنای شبهه است اشاره کردند و 2 واژه «تفنيد» و «استهزاء» را به طور مختصر توضيح دادند.
دکتر الويري سپس شبهه ديني را در فرايند ارتباطات در چهار بخش ذيل بررسي کردند.
ـ واکنشي بودن فرايند ارتباطي پاسخ به شبهات
ـ مخاطب محور بودن فرايند ارتباطي پاسخ به شبهات
ـ دشواري‌هاي پاسخ به شبهات به مثابه يک فرايند ارتباطي
بخش مهم و پاياني سخنراني دکتر الويري مربوط به بحث «رسانه در فرايند ارتباطي پاسخ به شبهات ديني» بود که استاد در اين بخش به محدوديت‌ها و آسيب‌هاي فراروي رسانه ملي و بايستگي‌هاي نقش‌آفريني رسانه ملي در فرايند پاسخ به شبهات ديني پرداختند.
در بخش پاياني اين نشست حاضرين در اين جلسه سوالات خود را از دکتر الويري مطرح نموده و ايشان نيز پاسخ خود را ارائه کردند.

  1391/11/08
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.