صفحه اصلی> نشست های مرکز پژوهش و سنجش افکار

برگزاري نشست علمي-پژوهشي سبک زندگي ايرانيان خارج از کشور به‌منظور بهره‌گيري در شبکه جام جم

برگزاري نشست علمي-پژوهشي سبک زندگي ايرانيان خارج از کشور به‌منظور بهره‌گيري در شبکه جام جم    نشست علمي-پژوهشي سبک زندگي ايرانيان خارج از کشور به منظور بهره گيري در شبکه جام جم، روز دوشنبه، پنجم اسفندماه سال‌جاري، با حضور رئيس مرکز تحقيقات، رئيس شبکه جام جم، مديران، برنامه سازان و پژوهشگران رسانه ملّي، در تالار پژوهش مرکز تحقيقات برگزار شد.
در ابتداي اين نشست، دکتر جعفر عبدالملکي، مديرکل پژوهش‌هاي استان‌ها و خارج از کشور مرکز تحقيقات در سخناني با اشاره به بيانات مقام معظّم رهبري درخصوص سبک زندگي اسلامي- ايراني به عنوان عاملي مؤثّر در تمدّن‌سازي اسلامي، گفت: موضوع سبک زندگي اسلامي- ايراني از جمله اولويّت‌هاي کلان رسانه ملّي و حوزه پژوهش است، بويژه که در عصر حاضر بدليل تکثّر رسانه‌اي با مباحثي همچون رسوب فرهنگي، هويّت‌هاي چندپاره و ترکيبي مواجه هستيم.
وي با اشاره به مقوله مهاجرت و تأثير آن بر هويّت و سبک زندگي مهاجران گفت: اين اداره کل در مجموعه‌اي از فعّاليّت‌هاي پژوهشي جمعي با هدف تعامل بيشتر پژوهش و توليد اقدام به انجام پژوهش‌هايي در زمينه «هويّت نسل دوم ايرانيان خارج از کشور» و «زبان کودکان مهاجر» کرد. در پژوهش اخير که به همّت دو تن از پژوهشگران مرکز تحقيقات خانم ماهرخ احمدي و خانم عاصفه توکّلي انجام شد، به سنخ شناسي ايرانيان خارج از کشور در خصوص سبک زندگي توجّه شده است.
در ادامه نشست، خانم عاصفه توکّلي، پژوهشگر اداره کل پژوهش‌هاي استان‌ها و خارج از کشور، يافته‌ها و نتايج پژوهش سبک زندگي ايرانيان خارج از کشور را براي حاضران بازگو کرد. وي گفت: در پژوهش يادشده تلاش شده تا از طريق مصاحبه، سبک زندگي ايرانيان مهاجر در سه سطح «جهت‌گيري نسبت به جامعه ميزبان»، «تحليل سبک زندگي ايراني- اسلامي» بين مهاجران ايراني و «تمايل به اثرگذاري فرهنگي- ديني » مهاجران بررسي شود. براساس نتايج، در سطح جهت‌گيري نسبت به جامعه ميزبان»، مهاجران در انتخاب سبک‌ها، کمتر «مردّد» هستند و «سبک حفظ فرهنگ ايراني» در بين مهاجران بالاتر از حدّ متوسط است. همچنين «سبک‌هاي ايراني و اسلامي»  در بين پاسخگويان مقوّم يکديگر هستند و «تمايل به اثرگذاري فرهنگي- ديني » در بين مهاجران بيش از حدّ متوسط است.
اين پژوهشگر، نتيجه گرفت که يافته‌هاي فوق با ارائه سنخ‌شناسي و سبک زندگي مخاطبان، فرصتي مغتنم براي برنامه‌ريزي و برنامه‌سازي را در شبکه جهاني جام جم فراهم مي‌آورد.
آقاي دکتر هادي، مدير گروه اجتماعي شبکه جام جم ديگر سخنران اين نشست بود. وي ضمن تشکّر از فعّاليّت‌هاي پژوهشي مرکز تحقيقات در اجراي نظرسنجي‌ها و نيازسنجي‌هاي انجام شده از ايرانيان خارج از کشور، براي شناخت ذائقه مخاطبان و تعامل فعّال با شبکه جام جم، گفت: با توجّه به تعريف سبک زندگي که شامل مجموعه‌اي از افکار و رفتارهاي نظام‌مند است که مبتني بر نظام ارزشي و فرهنگي است؛ دين اسلام به‌عنوان ديني تمدّن‌ساز که براي تمامي ارکان زندگي فردي و اجتماعي انسان برنامه و دستورالعمل دارد؛ بر سبک زندگي ايرانيان تأثير ويژه‌اي دارد.  بنحوي‌که سبک زندگي ايراني و اسلامي کاملاً با يکديگر آميخته و ممزوج شده‌اند. وي با اشاره به نتايج پژوهش‌هاي انجام شده در مرکز تحقيقات و استقبال مخاطبان ايراني خارج از کشور از برنامه‌هاي مناسبتي شبکه جام جم گفت: نتايج پژوهش‌ها اولاً حاکي از آن است که آنچه توليد اين شبکه است مورد استقبال مخاطبانش قرار گرفته و همچنين اقبال ايرانيان را به برنامه‌هاي برآمده از سبک زندگي ايراني- اسلامي نشان مي‌دهد.   
مدير گروه اجتماعي شبکه جام تأکيد کرد: از آسيب‌هاي عصر حاضر و بويژه نداشتن استقلال، تجرّد افراد بدليل طولاني شدن دوران نوجواني و جواني؛ فردگرايي؛ تمايل به فراغت غيرفعّال؛ اشاعه مصرف‌گرايي و مارک‌گرايي است که سبک زندگي را هم تغيير داده و لازم است رسانه به ترويج سبک زندگي اسلامي- ايراني بويژه در قالب برنامه‌هاي نمايشي اهتمام ورزد.
حجّت‌الاسلام و المسلمين دکتر عرفاتي، مدير گروه معارف شبکه جام جم نيز، با اشاره به اينکه سبک زندگي ديني در حوزه بينش، وسعتي به گستره تمامي اديان توحيدي و الهي دارد گفت: از آنجا که انسان به فطرت الهي آفريده شده، در هرجاي جهان که باشد، به دعوت فطري پاسخ مي‌گويد و لازم است توليدات شبکه جام جم نيز فطرت الهي مخاطبان را مورد خطاب قرار دهد. وي با بيان اينکه در حوزه گرايش‌ها نيز پيام قرآن آزادي، عدالت و عقل‌گرايي بوده است، افزود: پيامبر اسلام برگزيده شد تا تمامي زنجيرهاي تهجّر، بي‌عدالتي و جهالت را از بشريّت بردارد و در حوزه کنش، اسوه‌اي حسنه براي انسان‌ها باشد. از اين‌رو، بِروزکردن آنچه از سيره‌نويسان و قدما به دست ما رسيده و دقّت در آيات قرآن کريم، احاديث و روايات معصومينبراي ترسيم سبک زندگي اسلامي – ايراني به عنوان يک کل درهم تنيده و تبديل آن به متون برنامه‌اي و گونه‌هاي مختلف برنامه‌سازي لازم است.
در پایان نشست دکتر طلوعی مدیر شبکه جام جم و دکتر ملکی تبار رئیس مرکز تحقیقات سازمان ضمن جمع بندی مباحث ارائه شده و تأکید بر تعامل هر چه بیشتر طرفین در راستای تعالی برنامه‌ای تولیدی، بر تشکیل کارگروه روش شناسی مشترک شبکه جام جم و مرکز تحقیقات تأکید کردند.
این نشست، با طرح سوالات و پاسخ پژوهشگران و مدیران گرو‌ه‌های تولیدی شبکه جام جم به پایان رسید.


  1392/12/06
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.