صفحه اصلی> نشست های مرکز پژوهش و سنجش افکار

«برگزاری نشست علمی سنخ‌شناسی و زمینه‌های داخلی و خارجی انقلاب‌های عربی»

«برگزاری نشست علمی سنخ‌شناسی و زمینه‌های داخلی و خارجی انقلاب‌های عربی»


در ادامه برگزاری سلسله نشست‌های علمی تخصصی در مرکز تحقیقات صداوسیما، نشست «سنخ‌شناسی و زمینه‌های داخلی و خارجی انقلاب‌های عربی» با سخنرانی دکتر حسین جابری انصاری مشاور معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه و حضور مدیران، پژوهشگران و کارشناسان رسانه در تاریخ 7/12/1392 در اتاق جلسات مرکز تحقیقات برگزار گردید.
دکتر جابری انصاری در ابتدا در خصوص شکل‌گیری و استقلال کشورهای عربی بعد از پایان دوران عثمانی و تحولات بعد از جنگ‌های جهانی اول و دوم با توجه به تحولات منطقه‌ای، توضیحاتی را ارائه کرد. ایشان شکل‌گیری این دولت‌ها را نه براساس مسیر طبیعی دولت -  ملت بلکه براساس مشروعیت برخی خانواده‌های قبایلی و دارای ارتباط‌های قوی سیاسی، قومی و محلی و عمدتاً با حمایت بازیگران فرامنطقه‌ای در آن زمان و یا از طریق سلسله کودتاهای نظامی و برآمده براساس آن دانست.
ایشان یادآور شد دولت – ملت‌های شکل‌گرفته فقط کاریکاتوری از نظام دولت – ملت بودند و هیچگاه شکل واقعی نداشتند و در حقیقت بنیان ناقص وجود داشت و مرز‌های آنها نیز فقط براساس خط‌کشی‌های بازیگران منطقه‌ای و براساس منافع آنها شکل گرفت و مشروعیت این کشورها یا براساس مشروعیت تاریخی و خاندانی و یا مشروعیت کودتایی به وجود آمده بود.
وی در ادامه عوامل اصلی ایجاد وقوع تغییر و تحول در کشورهای عربی در سه سال اخیر را در سه سطح: بحران هویت کشورها، بحران مشروعیت حکومت‌ها و بحران کارآمدی آنها را نام برد.
وی در ادامه به دلایل و علل مسیر متفاوت این کشورها در وقوع تغییر و تحولات اشاره کرد. وی گفت: انقلاب به مفهوم کامل کلمه در هیچ‌کدام از این کشورها روی نداد بلکه شبه انقلاب آن هم فقط در یک یا دو کشور به وقوع پیوست.
وی در ادامه به مقایسه تغییر و تحولات صورت گرفته در مصر و تونس از بعد زمینه‌های اجتماعی، فرهنگی، نظامی پرداخت و به چرایی انقلاب ناقص در مصر و سایر کشورها پاسخ داد.
ایشان در پایان سخنان خود توصیه‌هایی درخصوص تعامل میان رسانه ملی و دستگاه دیپلماسی کشور به منظور شناخت تحولات منطقه و تحلیل و معرفی دقیق آن به جامعه، بیان نمودند.
این نشست طبق روال جلسات مرکز تحقیقات صداوسیما با بخش پرسش و پاسخ پایان یافت.


  1392/12/07
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.