صفحه اصلی> نشست های مرکز پژوهش و سنجش افکار

نشست علمی- تخصصی "پژوهش و مستندسازی فرآیند نگارش و تولید سریال مختارنامه"

نشست علمی- تخصصی "پژوهش و مستندسازی فرآیند نگارش و تولید سریال مختارنامه"


 نشست علمی- تخصصی "پژوهش و مستندسازی فرآیند نگارش و تولید سریال مختارنامه" به همت اداره کل مطالعات رسانه و ارتباطات مرکز تحقیقات صدا و سیما در روز دوشنبه دوم تیرماه سال جاری با حضور برخی مدیران شبکه‌ها،‌ مدیران طرح و برنامه، ‌مدیران گروه‌های فیلم و سریال، برنامه سازان، گروه پژوهش این سریال و رئیس، مدیران و پژوهشگران مرکز تحقیقات در تالار پژوهش این مرکز برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات صدا و سیما در ابتدای نشست، مهندس محمود فلاح، تهیه‌کننده سریال مختارنامه، با ارائه توضیحاتی درخصوص روند شکل‌گیری مجموعه مختارنامه، اهمیت پژوهش و ایده‌های پژوهشی و تجربیات تولید، به معرفی ایدة مستندسازی در این سریال پرداخت. ایشان هدف از مستندسازی را ثبت تجربیات برای نسل بعدی و بهره‌گیری از آنها در تولیدات آینده به‌ویژه در مجموعه‌های تاریخی خواند.
به عقیده تهیه‌کننده سریال‌های ماندگاری همچون «پهلوانان نمی‌میرند»، ‌»تفنگ سرپر»، «معصومیت ازدست رفته»، «رسم عاشق‌کشی» و... و درنهایت «مختارنامه» تهیه‌کننده‌  باید به پژوهش اعتقاد داشته باشد و در مراحل مختلف تولید برنامه از پژوهش‌ بهره‌گیری نماید.  
سپس دکتر مسعود نقاش‌زاده،‌ مدرس دانشگاه و مشاور مرکز سیما فیلم به تبیین مباحث نظری مستندسازی پرداخت و گفت:‌ مستندسازی یک فرآیند نظام‌مند در بازیابی و بازخوانی اطلاعات است که حاصل تولید دانش در قرن بیستم بوده و هدف آن ثبت و ضبط فرآیندهای عقلانی برای تصمیم‌گیری است.
وی افزود: ‌امروزه مستندسازی به‌صورت یکی از الزامات دوران جدید در حوزه‌های مختلف علمی، فنی، علوم اجتماعی و علوم انسانی به‌کار گرفته می‌شود که دارای تکنیک‌هایی قابل توسعه و قابل انتقال است.
ایشان به فرآیندهای چهارگانه تحقیق در زمینه تولید در برنامه‌های نمایشی اشاره کرد و گفت: این تحقیقات که شامل تحقیق امکان‌سنجی، تحقیق برای نگارش فیلمنامه،‌ تحقیق در اجرا و تحقیقات ارزشیابی است، باید با یک نوع دیگر تحقیق به‌نام مستندسازی همراه باشد.
در ادامه نشست، خانم علیزاده، گزارشی از طرح "پژوهش و مستندسازی و فرآیند نگارش و تولید سریال مختارنامه" ارائه کرد. وی با اشاره به همکاری سه حوزه اصلی هنرمندان، پژوهشگران و تهیه‌کنندگان در روند مستندسازی آموزشی، اهداف این طرح را برشمرد و گفت: ثبت و حفظ گنجینه‌ای پویا از اطلاعات تجربی متناسب با روند رو به رشد تجربه‌های فیلمسازی تولیدات سینمایی و تلویزیونی و ارائه و انتقال این تجربیات به دیگر گروه‌های فیلمسازی از اهداف اصلی مستندسازی است که منجر به گسترش اطلاعات موجود درباره نحوه طراحی، ساخت و تولید سریال‌ها و فیلم‌ها خواهد شد.
علیزاده پژوهش مستندسازی سریال مختارنامه را در سه مرحله پیش‌تولید، تولید و پس‌تولید تشریح کرد: در مرحله پیش‌تولید، فیلمنامه‌نویسی، تهیه‌کنندگی، مدیریت طراحی، طراحی و ساخت دکور، طراحی لباس، جلوه‌های ویژه میدانی، طراحی و اجرای گریم، و طراحی رزمی؛ در مرحله تولید، کارگردانی، فیلمبرداری، نورپردازی، صدابرداری، بدلکاری و سوارکاری؛ و درنهایت در مرحله پس‌تولید، لابراتوار، تدوین ، صداگذاری، دوبله، آهنگسازی و جلوه‌های بصری مورد توجه قرارگرفت.
درپایان این نشست، پس از نمایش بخش‌هایی از سریال مختار‌نامه ، جلسه پرسش و پاسخ برگزار شد.


  1393/04/03
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.