صفحه اصلی> نشست های مرکز پژوهش و سنجش افکار

نشست «آینده ‌پژوهی؛ چیستی، چرایی و چگونگی»

نشست «آینده ‌پژوهی؛ چیستی، چرایی و چگونگی»     به همت مرکز تحقیقات صدا و سیما، دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و مرکز آموزش صدا و سیما نشست « آینده‌پژوهی؛ چیستی، چرایی و چگونگی» با هدف تبیین چگونگی مواجهه با آینده‌ و چشم‌انداز آینده‌پژوهی در ایران و جهان، روز سه‌شنبه هشتم مهرماه سال جاری با سخنرانی مهندس عقیل ملکی‌فر و حضور مدیران، پژوهشگران و صاحب‌نظران این حوزه در تالار پژوهش مرکز تحقیقات برگزار شد.
     در این جلسه، مهندس ملکی‌فر، آینده‌پژوهی را علمی برای ساختن آینده توصیف کرد که از سال 1950میلادی به‌عنوان یک شاخه از علم شکل گرفت و تغییرات محتمل آینده در شیوه زندگی را واکاوی می‌کند. وی تصریح کرد: در دنیای امروز همیشه بخش‌هایی از آینده با گذشته متفاوت است، به‌ویژه شیوه زندگی یا فرهنگ که به‌طور مداوم تغییر می‌کند.
     این پیشکسوت رشته آینده‌پژوهی ریشه این تغییرات را در دو ویژگی اساسی جهان معاصر و تغییرات پرشتاب و پیچیدگی فزاینده دانست که باعث قطعیت می‌شود. ایشان در ادامه، عناصر کلیدی آینده‌پژوهی را برشمرد:‌ روند به معنای تغییر مستمر رویدادها، موضوعات نوپدید یا نوظهور مانند بحث اقتصاد دانش‌بنیان و تصویرهای مثبت و منفی ما از آینده نیروهایی هستند که به آینده شکل می‌دهند که اغلب آنها از بیرون به محیط درونی فرد، خانواده، سازمان و جامعه وارد می‌شوند.
     مهندس ملکی‌فر با اشاره به سه واکنش تهاجمی، تدافعی و انفعالی در برابر تغییرات آینده، ضمن تشریح دو رویکرد آینده‌پذیری که نتیجه برخورد انفعالی و تدافعی با پدیده تغییر، و آینده‌سازی که نتیجه برخورد تهاجمی با این پدیده است ، گفت: درحالت اول محکوم و تسلیم آینده و درحالت دوم حاکم آینده خواهیم بود.
     ایشان در ادامه جلسه به تبیین مباحثی چون نتایج آینده آگاهی، دستاوردهای آینده‌پژوهی،‌ فرآیند آینده‌سازی تهاجمی و  روش‌های آینده‌پژوهی پرداخت و طراحی چشم‌ انداز سازمانی را از ملزومات مواجهه با آینده دانست.


  12/07/1393
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.