صفحه اصلی> نشست های مرکز پژوهش و سنجش افکار

در مرکز تحقيقات صدا و سيما برگزار شد: نشست علمي –پژوهشي با موضوع «کارآفريني و اقتصاد مقاومتي»

در مرکز تحقيقات صدا و سيما برگزار شد: نشست علمي –پژوهشي با موضوع «کارآفريني و اقتصاد مقاومتي»


 نشست علمي –پژوهشي «کارآفريني و اقتصاد مقاومتي» با سخنراني دکتر علي شاه حسيني، روز سه‌شنبه چهارم آذر‌ماه سال جاری در سالن جلسات مرکز تحقيقات صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران برگزار شد.

در ابتداي اين نشست که از ساعت 10 صبح و با حضور جمعي از  برنامه‌سازان و مديران رسانه ملي و پژوهشگران مرکز تحقيقات صدا و سيما برگزار شد، دکتر بيژن عبدي، مديرکل مطالعات رسانه و ارتباطات، ضمن تشکر از حضار و همچنين دکتر شاه حسيني براي حضور در اين نشست، مقدمه کوتاهي درباره موضوع نشست بيان و 3 سوال کلي درباره موضوع کارآفريني و اقتصاد مقاومتي به شرح زير مطرح کرد: 1. آيا کارآفريني يک تجربه فردي و شخصي است يا قابليت انتقال به غير دارد؟ و اگر دارد چگونه؟ 2.آيا در کشور ظرفیت کافي براي کارآفريني وجود دارد؟ 3. برنامه‌سازان رسانه ملي چگونه مي‌توانند به اين مقوله بپردازند؟

دکتر شاه حسيني که معتقد بود نشست‌هاي علمي - پژوهشي بايد از قالب‌های خشک موجود  خارج شده و به شکل خلاقانه‌تري برگزار شوند، به صورت متفاوتي اين جلسه را آغاز کرد. وي در اين زمينه گفت: «کارآفريني يعني شکست ساختارهاي غلطي که تا امروز وجود داشته وکسي جرأت تغییر آنها را ندارد. کارآفريني يعني ارزیابی مجدد ساختار‌های کیفی و ذهنی که ممکن است کارایی لازم را نداشته باشند. »

وی همچنین بر ترویج فرهنگ کارآفرینی در رسانه ملّی تأکید کرد و گفت در نحوه نگارش فیلمنامه‌ها تجدید نظر شود به گونه‌ای که در متن فیلمنامه، زندگی اقتصادی بازیگران با زندگی اجتماعی شخصیت‌ها پیوند منطقی داشته باشد. و به جای آنکه شخصیت‌های فیلم‌ها و سریال‌ها فاقد مهارت اقتصادی نشان داده شوند و صرفاً به دنبال مباحث احساسی و عشقی باشند، بهتر است مراحل راه‌اندازی کسب‌وکار و دریافت جواز برای آنها در متن سریال‌ها گنجانده شود.

اين کارآفرين خاطر نشان کرد: «رسانه ملي در زمينه تهاجم فرهنگي باید به گونه‌اي عمل کند که سایرکشورها نگرانِ اين باشند که نکند فرهنگ خوب ايراني وارد کشور آنها شود. و فرهنگ آن کشور را تحت تأثیر قرار دهد. ابتکار عمل در اين حوزه مي‌تواند با شکست ساختارها در اختيار صدا و سيما قرار بگيرد. در جهان معاصر، رسانه‌اي مي‌تواند به روز باشد که به مشاغل فردا بپردازد. اگر بتوانيم مشاغل فردا را پيش‌بيني کنيم، رسانه به روزي هستيم.»

دکتر علي شاه حسيني که داراي مدرک دکتراي مديريت و برنامه‌ريزي امور فرهنگي است، 5 جلد کتاب در حوزه کارآفريني، 8 مقاله انگليسي چاپ شده در مجلات علمي –پژوهشي بين المللي، 30 مقاله فارسي چاپ شده در مجلات علمي –پژوهشي داخلي و همچنين ارايه بيش از 350 سخنراني در دانشگاه‌ها، وزارتخانه‌ها و سازمان هاي مختلف را در کارنامه خود دارد.

در طول جلسه حضار به تبادل نظر با سخنران پرداختند.

  08/09/1393
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.