صفحه اصلی> نشست های مرکز پژوهش و سنجش افکار

نشست علمي-تخصصي اقتصاد و فرهنگ با عزم ملي و مديريت جهادي در مرکز تحقيقات برگزار شد

نشست علمي-تخصصي اقتصاد و فرهنگ با عزم ملي و مديريت جهادي در مرکز تحقيقات برگزار شد


همزمان با هفته پژوهش، نشست علمي-تخصصي اقتصاد و فرهنگ با عزم ملي ومديريت جهادي با حضور دکتر ملکي‌تبار، قائم مقام محترم معاون آموزش و پژوهش و جمعي از مديران و پژوهشگران رسانه ملي امروز يکشنبه 23 آذر در مرکز تحقيقات برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي مرکز تحقيقات،  در ابتداي اين نشست عزيزالله قرباني، پژوهشگر اداره‌کل سنجش مرکز تحقيقات، نتايج پژوهشي را با عنوان «پنداشت مردم نسبت به فرهنگ و مسائل فرهنگی مردم ایران» که به روش پيمايش در تهران و 12 شهر کشور برگزار شده بود، ارائه کرد. در اين پژوهش با جامعه آماري 5590 نفر، مهم‌ترين تلقي مردم از فرهنگ به آداب و رسوم اجتماعي و رفتار و عادات افراد جامعه اختصاص داشته است. همچنين رعايت ادب و احترام ديگران مهم‌ترين نشانه‌هاي بافرهنگ بودن يک جامعه اعلام شده است. نتايج اين پژوهش نشان داد که خانواده مهم‌ترين الگوي مؤثر در پيشرفت فرهنگي جامعه و صداوسيما نيز مهم‌ترين دريافت منابع فرهنگي مردم است.

در ادامه، مريم حايک، پژوهشگر مرکز اصفهان، خلاصه‌اي از گزارش پژوهشي خود را با عنوان «اقتصاد مقاومتي و تبليغات بازرگاني سيماي اصفهان» ارائه کرد. در اين پژوهش با بررسي 1964 آگهي بازرگاني تلويزيوني در سه ماهه اول 1393، مؤلفه‌هاي مديريت مصرف به شکل موردي به روش تحليل محتوا بررسي شده است.  بر اساس نتايج اين پژوهش 5/65 درصد از کل آگهي‌هاي بازرگاني بررسي شده، موضوع تفريحي داشته و 4/60 درصد طبقه متوسط به بالا را نمايش داده‌اند. همچنين 8/54 درصد بازيگران تبليغات مصرف‌کننده کالا بوده و تنها 8/4 درصد تبليغات حاوي نمادهاي بومي و محلي بوده‌اند.

در ادامه دکتر عبدي، مديرکل مطالعات رسانه مرکز تحقيقات، گزارش کوتاهي از فعاليت‌هاي مرکز با عنوان سال ارائه کرد و پس از آن فاطمه پيربداقي، پژوهشگر اداره‌کل مطالعات، جزئيات گزارشي را که با همکاری برخی از پژوهشگران و بر اساس گزار‌‌ش‌هاي مرکز تحقيقات، دانشگاه صدا و سیما، سایر دانشگاه‌ها و ديگر واحدهاي پژوهشي سازماني و غيرسازماني در دو محور اقتصاد و فرهنگ انجام شده بود را به صورت محورهاي موضوعي براي برنامه‌سازي توسط برنامه‌سازان صدا و سیما معرفی کرد.

در پايان نيز مجید خبازي، مديرکل پژوهش مرکز پژوهش‌هاي اسلامي گزارشي از نحوه فعاليت اين مرکز در موضوع سال ارائه کرد. وي گفت پيش از آغاز سال در نه قالب (مباني نظري، راهبردها و محورهاي برنامه‌سازي، آيات و روايت، کلام بزرگان، ادبيات و...) مطالعه در موضوع سال در مرکز پژوهش‌های اسلامی صورت مي‌گيرد. وي در ادامه با اشاره به 246 عنوان پژوهش در حوزه فرهنگ و 74 عنوان پژوهش در حوزه اقتصاد که طي دو دهه گذشته در مرکز پژوهش‌ها تهيه شده است به ارائه گزارش‌هاي پژوهشي با عنوان سال امسال پرداخت.

در پايان با حضور  دکتر ملکي‌تبار، قائم مقام محترم معاون آموزش و پژوهش و دکتر طارمي، قائم‌ مقام مرکز تحقيقات، از ارائه‌دهندگان مقالات برتر تقدير شد.

  24/09/1393
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.