صفحه اصلی> نشست های مرکز پژوهش و سنجش افکار

در سیزدهمین گردهمایی پژوهشگران سازمان صدا و سیما عنوان شد: آفت اندیشه، نگاه مادی به حرکت های پژوهشی و علمی است.

در سیزدهمین گردهمایی پژوهشگران سازمان صدا و سیما عنوان شد: آفت اندیشه، نگاه مادی به حرکت های پژوهشی و علمی است.


سیزدهمین گردهمایی پژوهشگران سازمان صدا و سیما روز دوشنبه 24 آذر ماه از ساعت 9 الی 12 در سالن آمفی تئاتر دانشگاه صدا و سیما برگزار شد.
به گزارش روبط عمومی مرکز تحقیقات صداوسیما در این گردهمایی که به مناسبت هفته پژوهش برگزار شد، دکتر غلامرضایی معاون آموزش و پژوهش سازمان صدا و سیما و صادق‌مقدسی ریاست مرکز تحقیقات سازمان احسان عبدی پور کارگردان سینما، مسعود جعفری جوزانی کارگردان سینما و تلویزیون، به ایراد سخنرانی پرداختند.
صادق‌مقدسی رییس مرکز تحقیقات و دبیر ستاد هفته پژوهش سازمان ضمن تسلیت ماه صفر و تشکر از دکتر غلامرضایی، اساتید دانشگاه، حاضران در جلسه و ستاد برگزاری این دوره گردهمایی، قدردانی ویژه ای از پژوهشگران فعال در عرصه‌های مختلف سازمان کرد که علی رغم بی توجهی‌هایی که بعضا در برنامه‌سازی‌ها به امور پژوهشی می شود، باز هم با قدرت کاری را که به آن اعتقاد دارند انجام می دهند. وی در این رابطه گفت : «پژوهشگر رسانه ملی با پژوهشگران دیگر حوزه‌ها و حتی پژوهشگران فضای دانشگاهی متفاوت است. ارزش و اعتبار کار پژوهشگران سازمان به اندازه تولیدکنندگان برنامه‌های تلویزیونی است؛ با این تفاوت که تولیدکنندگان بیشتر در معرض دید عموم قرار دارند. پژوهشگر ایده‌پردازی می‌کند، مشکلات را می‌سنجد و در جهت برطرف کردن این مشکلات، تولید‌کننده را راهنمایی می‌کند. پژوهشگر و تولیدکننده باید شانه به شانه یکدیگر حرکت کنند تا یک برنامه کم نقص تولید شود. همین پژوهشگران هستند که برنامه‌های تولیدی را از سطح به عمق می‌برند. وقتی رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند: «رسانه می تواند در نهضت تولید علم، فکر و اندیشه ایفای نقش کند.» این جمله به مثابه یک تذکر جدی برای ما در برنامه سازی، پژوهش، تولید محتوا و ... است که اجازه نداریم از کنار هیچ یک از این مقوله‌ها به راحتی عبور کنیم.» صادق‌مقدسی صحبت‌هایش را با جمله دیگری از رهبری به شرح زیر پایان داد: «در کنار هر خدمت رسانی، کارهای دقیق پژوهشی لازم است؛ چراکه بدون آن ممکن است خدمت‌رسانی درست انجام نشود.»
در ادامه احسان عبدی پور، کارگردان اثر سینمایی «تنهای تنهای تنها» با بیان این نکته که فارغ از بحث‌های کلی و استراژیک، قصد دارد به صورت ملموس و عینی درباره پژوهش در تولیدات رسانه صحبت کند گفت: «به نظر من اولین اتفاق مهم و مثمر ثمری که در پژوهش‌های آثار سینمایی وجود دارد، این است که به جای این که با این چالش روبرو شویم که برای پژوهش درباره ساخت فیلمی مثل کلاه پهلوی باید چه کار کنیم؟ می‌گوییم از بین پژوهش‌های انجام شده در این حوزه، کدام را انتخاب کنم؟ این یک اتفاق بسیار خوب است.» عبدی پور در ادامه با ذکر این خاطره که پس از ساخت یکی از فیلم هایش و در هنگام نمایش آن فیلم در دانشگاه خانمی به او گفته چرا در فیلمتان هیچ نماینده‌ای از قشر من و پوشش من وجود نداشت تازه متوجه این کمبود شده گفت: «پژوهش باید این مطلب را به منِ کارگردان یادآوری کند که هیچ نماینده‌ای از این قشر خاص در فیلمت وجود ندارد. چه کسی باید به ما بگوید کدام بخش از جامعه و کدام قشر در فیلم به حقش نرسیده است؟»
در ادامه این نشست مسعود جعفری جوزانی، کارگردان شناخته شده سینما و تلویزیون پس از تشکر از دعوت او به این گردهمایی که باعث شده پس از مدتی باز هم به محیط انسان پرور دانشگاه قدم بگذارد، دو سکانس از فیلم در چشم باد را برای حاضران پخش کرد و در این باره گفت: «انتخاب این دو سکانس برای تأکید بر نقش پژوهش در فیلم بود. ما در فیلم در چشم باد این در را به روی خودمان بسته بودیم که چه چیزی باید گفته شود، ما باید پژوهش می‌کردیم که در آن زمان دقیقاً چه چیزهایی گفته شده است. یک پژوهشگر است که می تواند با دسته‌بندی موضوعات پژوهشی حقیقت واقعه را برای منِ تولید‌کننده نمایان سازد. برای انتخاب تک تک دیالوگ‌های فیلم پژوهش‌های بسیاری انجام و کتاب‌های زیادی مورد مطالعه قرار گرفت تا نزدیک‌ترین حالت به واقعیت آن زمان را به دست آوریم. مبنای کارهای تولیدی صدا و سیما باید بر اساس تحقیق و پژوهش باشد. هیچ کسی به اندازه صدا و سیما به مردم ایران نزدیک نیست و نباید تولیدات سازمان از بحث های پژوهشی و تحقیقاتی فاصله بگیرد.»
در ادامه دکتر غلامرضایی معاونت آموزش و پژوهش سازمان صدا و سیما، ضمن تبریک هفته پژوهش به پژوهشگران و تولید‌کنندگان سازمان صدا و سیما گفت: «کار پژوهشی و علمی یک کار جهادگونه است و ما باید مرتب به خودمان یادآوری کنیم که کار ما کاری جهادگونه است. اگر پژوهشگران بر علم تکیه نکنند، جامعه ما جامعه‌ای خواهد بود که فقط به ظاهر توجه می‌کند و به عقب برمی‌گردد. قرآن کریم می‌فرماید چیزی که قلم علما می‌نویسد، با خون شهدا برابر است. کار پژوهشی کاری بسیار ارزشمندی است؛ لذا ما باید در کارهایمان اخلاص داشته باشیم. اگر ما در کارمان اخلاص علمی نداشته باشیم، کارمان بی‌نتیجه خواهد ماندآفت اندیشه، نگاه مادی به حرکت‌های علمی و پزوهشی است. نکته دیگر این که ما نیازمند تواضع در انجام امور پژوهشی هستیم. حضرت علی (ع) می‌فرمایند: اگر حکمت و دانش از اهل نفاق هم بود، ما باید آن را کسب کنیم.» دکتر غلامرضایی در ادامه با انتقاد از شرایط حاکم بر فضای پژوهشی کشور افزود: «متاسفانه پژوهش‌های ما بیشتر به کمیت توجه دارند تا کیفیت. ما عمدتاً روی کارهای کمّی تمرکز می‌کنیم. وقتی رهبری می‌فرمایند همه سازمان‌ها یک طرف و رسانه ملی یک طرف؛ این نشان‌دهنده اهمیت رسانه ملی است. این رسانه بدون تکیه بر کارهای پژوهشی هیچ پیشرفتی نخواهد کرد. ما باید ضمن توجه بیشتر به کیفیت، مدلی فراگیر برای سرزمین‌مان طراحی کنیم.»
در پایان این نشست از پژوهشگران برتر سازمان صدا و سیما به شرح زیر تقدیر شد:
از مرکز پژوهش های اسلامی : خانم فریده پیشوایی ، آقایان ایرج حجازی و قاسم کرباسیان
از اداره کل آموزش و پژوهش سیما : خانم‌ها مهرزاد پزشک پور و  پریوش خدایار
از اداره کل آموزش و پژوهش معاونت سیاسی : آقای هادی البرزی
از دانشگاه صدا و سیما : دکتر داوود نعمتی انارکی (دانشکده ارتباطات) و دکتر کمال اکبری (دانشکده قم)
از اداره کل پژوهش‌های رادیو : خانم ناهید قادریان
از پژوهش‌های کاربردی معاونت برون مرزی : دکتر سید رضا میرطاهر
از مراکز استان‌ها : آقای بهنام رضاقلی زاده (مرکز زنجان) ، خانم معصومه بیات (مرکز زاهدان)
از مدیریت آموزش و پژوهش معاونت برنامه ریزی و نظارت : آقای سید علیرضا هاشمی
از مرکز تحقیقات سازمان : آقایان سید سروش بنکدار ، علی سلطانی ، ذبیح الله رستمی و خانم ها آزاده سالمی و شهرزاد دوستی
مدیران پژوهشی برتر سازمان : آقایان میثم حسنی سعدی از مرکز پژوهش های اسلامی سازمان صدا و سیما ، شهریار شیرانی نژاد از مرکز صدا و سیمای اصفهان و دکتر محمد فتحی نیا از اداره کل مطالعات و رسانه مرکز تحقیقات
پرسشگران برتر : خانم مهدیه پیرهادی و آقایان بهرام محمدی و محمدرضا رحیمی ستوده از مرکز تهران ، خانم مهین منیری از مرکز تبریز ، خانم لیلا نصیری از مرکز زاهدان و آقای رحیم رسولی از مرکز همدان
 

  25/09/1393
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.