صفحه اصلی> نشست های مرکز پژوهش و سنجش افکار

افزایش تعامل مرکز پژوهش و سنجش افکار صداوسیما با مراکز پژوهشی کشور

افزایش تعامل مرکز پژوهش و سنجش افکار صداوسیما با مراکز پژوهشی کشور

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش و سنجش افکار صداوسیما به منظور تبیین ماهیت علوم شناختی برای پژوهشگران و مدیران برنامه‌ساز، نشست «هم‌اندیشی و بررسی تأثیر علوم شناختی در فرایند برنامه‌سازی صداوسیما» در روز شنبه نهم اسفندماه سال جاری با حضور دکتر جعفر عبدالملکی رئیس مرکز پژوهش و سنجش افکار صداوسیما ، مهندس ابوطالبی مشاور عالی رئیس سازمان صدا و سیما و دکتر علیرضا مرادی رئیس پژوهشکده علوم شناختی و جمعی از مدیران و کارشناسان مرتبط با علوم شناختی در اتاق جلسات مرکز پژوهش و سنجش افکار برگزار شد.
در این نشست علاوه بر معرفی فعالیت‌ها و دستاوردهای پژوهشی دو مجموعه، زمینه‌های همکاری طرفین و تبادل آثار و دستاوردهای پژوهشی بررسی شد.
ابتدا دکتر جعفر عبدالملکی با اشاره به تغییرات ساختاری در سازمان صداوسیما بر اهتمام جدی این مرکز برای بهره‌گیری از پژوهش‌های مرتبط با علوم شناختی در فرایند برنامه‌سازی سازمان صداوسیما تأکید کردند.
سپس دکتر علیرضا مرادی با اشاره به ظرفیت‌های پژوهشکده علوم شناختی و پژوهش‌های انجام شده در آن پژوهشکده گفتند علوم شناختی در جهان امروز از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و در کنار نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی و آی‌تی چهارمین عنصر شناخته می‌شود.
وی همچنین به تأثیر علوم شناختی در فرایند آموزش و پرورش، شناخت و رعایت حقوق شهروندی، تبیین روابط اجتماعی در میان اقشار مختلف و همچنین تعامل فرهنگ، شناخت و اختلالات رفتاری در جامعه اشاره کرد و گفت با توجه به نیازهای جامعه، نگاه‌های بین رشته‌ای باید جایگزین نگاه‌های موجود شود بدین منظور برای تحلیل یک واقعیت پیچیده خارج از کشور باید از نظام‌های مختلف استفاده کرد.
وی با اشاره به اینکه جامعه آینده ما نیازمند تربیت دانش‌آموزانی است که با علوم میان ‌رشته‌ای آشنایی کامل داشته باشند اضافه کرد باید تلاش نمود تا لایه‌های عمیق‌تر روابط اجتماعی را درک کرد در این راستا صداوسیما به عنوان یک رسانه فراگیر و همگانی می‌تواند نقش مؤثری ایفا کند.
در ادامه جلسه مهندس ابوطالبی مشاور عالی رئیس سازمان صدا و سیما با اشاره به اینکه مدیریت و هدایت افکار عمومی از جمله اهداف کلیدی رسانه ملی است گفتند در این ارتباط سه رشته مهم علوم ارتباطات روان شناختی و علوم شناختی می‌توانند در چگونگی تولید پیام‌ها نقش موثری ایفا کنند.
وی همچنین گفت آنچه که برای رسانه ملی اهمیت ویژه‌ای دارد یافتن پاسخی برای این سوالات می باشد.
1.مدیریت و مهندسی پیام چگونه می‌تواند موفق باشد.
2.چگونه می‌توان بر مخاطب تأثیر گذار بود.
3.اقناع مخاطب چگونه و از چه طریقی امکان پذیر است.
در پایان مقرر شد با تداوم این نشست‌ها زمینه‌های انعقاد تفاهم‌نامه همکاری فراهم شود.

 
  12/12/1393
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.