صفحه اصلی> نشست های مرکز پژوهش و سنجش افکار

گردهمایی پژوهشگران و همکاران مرکز پژوهش وسنجش افکار

گردهمایی پژوهشگران و همکاران مرکز پژوهش وسنجش افکار


هم‌زمان با هفته پژوهش گردهمایی مدیران و پژوهشگران مرکز پژوهش وسنجش افکاربرگزارشد و در این گردهمایی از  پژوهشگران و همکاران پژوهشی برگزیده مرکز باحضور ، دکتر حسین رضی، معاون پژوهش،  برنامه‌ریزی و نظارت  رسانه ملی تجلیل بعمل آمد.

در این مراسم معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و نظارت  رسانه ملی به اهمیت پژوهش در فضای مجازی اشاره کرد و گفت: امروزه فضای مجازی یکی از مصادیق درهم‌آمیزی صدق و کذب است و وقتی خبری را دریافت می‌کنیم نمی‌توانیم صد درصد به آن اعتماد کنیم و باید به دنبال بررسی صحت آن باشیم.

معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و نظارت  رسانه ملی با بیان اینکه سرعت انتشار خبر به‌خودی‌خود خوب نیست خاطرنشان کرد: هر چیزی که سرعتش بالا باشد احتمال خطایش نیز افزایش می یابد و اگر جهت آن درست نباشد آسیب‌زننده است. سرعت فضای مجازی بالاست و صدق و کذب آن مشخص نیست.

دکتر رضی با اشاره به آمیختگی خوب و بد در فضای مجازی افزود: اگر بخواهیم با فضای مجازی تعامل کنیم باید آن را مورد تبیین قرار دهیم. امر پژوهش مانند مشخص کردن حق از ناحق نقش اساسی دارد .

معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و نظارت  رسانه ملی با اشاره به نظرسنجی دقیق مرکز پژوهش و سنجش افکار درباره پیش‌بینی انتخابات ریاست جمهوری 96 خاطرنشان کرد: در این دوره برجسته‌ترین کار مرکز پژوهش وسنجش افکار که به عنوان یک نقطه طلایی بر تارک مرکز می‌درخشد، نظرسنجی انتخابات ریاست جمهوری 96 است. امروز در کشور و سازمان و در حوزه‌های پژوهشی، با افتخار سرمان را بالا می‌گیریم که با اختلاف بسیار ناچیز، توانستیم انتخابات را پیش‌بینی کنیم.

دکتر رضی در ادامه به فضاسازی‌ها و عملیات روانی جریان‌های سیاسی داخلی و خارجی در دوران انتخابات ریاست جمهوری در فضای مجازی اشاره کرد و افزود: جریان‌های داخلی و خارجی درصدد ایجاد عملیات روانی برای جذب افکار عمومی به سمت خود بودند تا با برهم زدن فضا، موجبات تحریک طرفداران کاندیداها را فراهم آوردند.

عضو  هیئت‌علمی دانشگاه صداوسیما با تأکید بر اینکه اگر به افکار عمومی اطلاعات صحیح داده نشود، اتفاقات سال 88 می‌تواند دوباره تکرار شود تصریح کرد: در سال 88 نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری بر اساس تحلیل‌های ذهنی، اطلاعات غلط و نظرسنجی‌های غیر معتبری که به آن‌ها داده می‌شد عمل می‌کردند درصورتی‌که راه مقابله با آن‌ها، ارائه اطلاعات و نتایج صحیح است.

وی افزود: ما مانند بسیاری از دستگاه‌های خصوصی که نتایجی را به دست می‌آورند،نتایج خود را منتشر نمی‌کردیم چراکه به‌محض انتشار، به طرفداری از کاندیدای خاصی متهم می‌شدیم.

معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و نظارت رسانه ملی با بیان اینکه پژوهشگران مرکز پژوهش و سنجش افکار رسانه ملی، در امر تحقیق کاملاً حرفه ای و بی‌طرفانه عمل می‌کنند تصریح کرد: امروز مرکز پژوهش و سنجش افکار یکی از معتمدترین مراکز پژوهشی و نظرسنجی کشور محسوب می‌شود و پژوهش‌های صورت گرفته در زمینه انتخابات ریاست جمهوری سبب شد تا رسانه ملی جهت گیری و مسیر کاملا درستی را اتخاذ نماید.

معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و نظارت  رسانه ملی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه در حوزه پژوهش در صداوسیما فراز و فرود زیادی داشتیم گفت: کلیت رسانه ملی باید مبتنی بر تحقیق باشد چراکه یک سازمان عریض و طویل است و نمی‌توان آن را بر اساس روزمرگی اداره کرد.

دکتر رضی با اشاره به اینکه مخاطب امروز، فعال و در معرض انواع پیام‌هاست اظهار داشت: امروز اگر می‌خواهیم برای مخاطب برنامه تولید و توزیع کنیم، باید امر تحقیق را بشناسیم.

معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و نظارت  رسانه ملی در پایان با تأکید بر اینکه بر اساس برنامه ششم توسعه باید بودجه صداوسیما معادل هفت‌دهم بودجه کل کشور باشد تصریح کرد: متأسفانه دولت در این زمینه همکاری نمی‌کند و وضعیت راضی‌کننده نیست. بودجه فعلی، کف نیازهای سازمان را تأمین نمی‌کند و حتی در برخی از مواقع با معوقات سه ماهه روبرو هستیم.

 

 

دو مشکل جدی مرکز پژوهش و سنجش افکار رسانه ملی

در ادامه مراسم، دکتر علی طلوعی، رئیس مرکز پژوهش و سنجش افکار رسانه ملی با بیان اینکه هفته پژوهش فرصت خوبی برای دیده شدن پژوهشگران در سازمان است گفت: باور داریم که اوضاع پژوهش در سازمان خیلی خوب نیست و تعریفی ندارد. البته برای این اوضاع ناخوش که خوش بشود همه داریم تلاش می‌کنیم و شاید تلاش‌ها به‌تنهایی مثمر ثمر نباشد.

دکتر طلوعی، نگاه نهادینه و بالادستی به پژوهش و قرار داشتن آن در کنار تولید و همچنین ساختار اشتباه و معیوب را دو مشکل جدی مرکز پژوهش و سنجش افکار رسانه ملی عنوان کرد و افزود: در حال حاضر مدل مدیریتی پژوهش، امداد و نجاتی است و حال بد پژوهش در سازمان، به یک جراحی جدی‌تر، عمیق‌تر و کاراتر نیاز دارد.

رئیس مرکز پژوهش و سنجش افکار رسانه ملی با تأکید بر اینکه پژوهش در رسانه یک کالای تزئینی نیست و باید یک کالای حیاتی باشد تصریح کرد: باید بتوانیم مقداری از حوزه پژوهش غبارزدایی کنیم چراکه در شان پژوهش‌های سازمان نیست.

به گفته دکتر طلوعی، بر اساس یک غلط و اشتباه تاریخی و راهبردی، پژوهش در کنار تولید تعریف شده و مسئله را به یک آریتمی تبدیل کرده است.

رئیس مرکز پژوهش و سنجش افکار رسانه ملی با بیان اینکه نقش پژوهش در سازمان، بیشتر متمرکز بر حوزه برنامه سازی و بازخورد گیری است خاطرنشان کرد: یکی از میدان های اثرگذاری پژوهش حوزه سیاستگذاری وبرنامه ریزی محتوایی رسانه ملی است که در رویکرد و دوره جدید این مرکز، تمرکز جدی براین حوزه معطوف شده است.

رئیس مرکز پژوهش و سنجش افکار رسانه ملی در ادامه با تأکید بر اینکه پژوهشگران در سازمان، مظلوم‌ترین قشر کارشناسان هستند تصریح کرد: پژوهشگران از حداقل مزایای سازمانی در حوزه کارشناسی برخوردار نیستند، این در حالی است که در سازمان، حوزه‌های مختلف برای خود حق کارشناسی تعریف کرده‌اند.

دکتر طلوعی با اشاره به اینکه بیشترین کارشناسان این مرکز  درسطوح تحصیلی کارشناسی ارشد ودکتری هستند ولی هنوز نتوانسته اند حق کارشناسی دریافت کنند گفت: برای این منظور طی جلسات متعدد کارشناسی بسته منزلت شغلی پژوهشگران را تدوین ودر اختیار معاون حوزه قرار دادم.

قدردانی از پژوهشگران برگزیده

در پایان این مراسم از علی آنی زاده، غلامرضا حبیبی، مجید عابدی، احمد مصطفایی، محبوبه علی محمدی و اشرف السادات فاضلی به عنوان پژوهشگران برگزیده سال 96 قدردانی شد.

همچنین در بخش همکاران پژوهشی از محبوبه بیات، مژگان خلیلک، عسکر صادقی، محمد حیدری، آصف نایبی و وحید ولی زاده، قدردانی به عمل آمد.

  1396/9/26
     
     
     
     
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.