صفحه اصلی> نشست های مرکز پژوهش و سنجش افکار

نشست تخصصی «فرهنگ آماری پاسخگویان پیمایش‌ها»

نشست تخصصی «فرهنگ آماری پاسخگویان پیمایش‌ها»


نشست تخصصی «فرهنگ آماری پاسخگویان پیمایش‌ها» روز یکشنبه3دی در مرکز پژوهش وسنجش افکار با حضور محمد حسین پیمان مدیر کل دفترفرهنگی، بازرگانی وخدمات مرکز آمار ایران به عنوان سخنران ومدیران مرکز و گروه های اجتماعی شبکه های تلویزیونی ،پژوهشگران وهمکاران پژوهشی سازمان برگزار شد.                               

به گزارش روابط عمومی مرکز هدف از برگزاری این نشست ایجاد انگیزه و رغبت در رسانه وعوامل برنامه ساز به پرداختن به موضوع فرهنگ آماری در کشوروهمچنین تبیین این موضوع برای معرفی بهتر وبیشتر آن می باشد.از این رواین نشست تخصصی به تعریف مفهوم «فرهنگ آماری» و ابعاد آن و چگونگی کمّی‌سازی آن اختصاص داشت.

در این نشست محمد حسین پیمان گفت:فرهنگ آماری شامل سه بعد «آگاهی و سواد آماری»، «مشارکت آماری» و «اعتماد» است و هر یک از این ابعاد از طریق پرسش‌هایی سنجیده می‌شود. این پرسش‌ها، پرسشنامه‌ای را شکل داده‌اند که در سطح ملی (پوشش جمعیت شهری و روستایی کشور) در میان افراد 18 سال یا بالاتر اجرا شده است. یافته‌های حاصل از این اجرا جایگاه کنونی فرهنگ آماری ایرانیان را توصیف می‌کند و می‌تواند مبنای سیاستگذاری و ارتقای این فرهنگ شود. با ارتقای فرهنگ آماری مردم، اطلاعات دقیق‌تر و قابل اتکاتر و واقع‌بینانه‌تری از شرایط اقتصادی، اجتماعی یا فرهنگی مردم از طریق پیمایش‌ها به دست می‌آید که می‌توانند مبنای تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌های خرد و کلان در کشور شوند.

 

 

  1396/10/4
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.