صفحه اصلی> نشست های مرکز پژوهش و سنجش افکار

بررسی روندهای ملی وضعیت خانوار در مرکز پژوهش وسنجش افکار

بررسی روندهای ملی وضعیت خانوار در مرکز پژوهش وسنجش افکار


سومین جلسه از سلسله نشست‌های راهبردی بررسی وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور صبح سه‌شنبه 5 دی 96 با حضور پژوهشگران، مدیران و برنامه‌سازان در مرکز پژوهش و سنجش افکار برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش و سنجش افکار در این جلسه وضعیت خانواده براساس شاخص‌های خانوار تشریح و تحلیل شد.آقای گراوند مدرس دانشگاه به عنوان سخنران در این نشست با بیان اینکه فرد، خانواده و جامعه سه رکن اساسی جامعه هستند گفت: در این میان خانواده بیشترین ظرفیت را برای حل مشکلات کشور را دارد و سازمان صداوسیما در این زمینه باید فرهنگ‌سازی کند.

سخنران این نشست در ادامه درباره روند تعداد جمعیت کشور به تفکیک استان و محل سکونت،‌سهم استان‌ها از کل جمعیت کشور، روند نرخ رشد سالانه جمعیت کشور، تعداد کل خانواده‌های کشور، نرخ تعداد خانواده‌های کشور به تفکیک وضع سکونت، روند تعداد خانواده‌های یک نفره ، مقایسه تعداد خانواده‌های ایرانی به تفکیک جنس و همچنین تغییرات روند تعداد خانواده‌های زن‌ سرپرست  بحث و گفتگو کرد.

در ادامه آقای گراوند با اشاره به وضعیت معیشتی زنان سرپرست گفت: کشور باید در رابطه با این زنان وضعیت مشخص و حمایتی بیشتری داشته باشد و صداوسیما با برنامه‌سازی متنوع زمینه لازم را برای فرهنگ سازی فراهم آورد.

شایان ذکر است سلسله نشست‌های راهبردی مرکز به‌منظور بررسی وضعیت کشور براساس آمارهای ثبتی ورسمی برگزار می شود که در دو جلسه اول ریشه‌های توزیع نامتوازن درآمد ناخالص‌ ملی درنقاط مختلف کشور براساس شاخص‌های بخش‌های کشاورزی، صنعت و خدمات مورد بررسی قرار گرفت که در این نشست‌ها مهاجرت یکی از مهم‌ترین عوامل برهم‌زننده تعادل جمعیتی ذکر شد.

 

در پایان حاضرین در جلسه با طرح دیدگاه‌های خود به پرسش و پاسخ و تبادل‌نظر با سخنران نشست پرداختند.

لازم به ذکر است  این جلسات با موضوع آسیب‌های اجتماعی ادامه خواهد داشت.

 

  1396/10/6
     
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.