صفحه اصلی> نشست های مرکز پژوهش و سنجش افکار

محمد حنیف در نشست تخصصی داستان سیاسی- داستان انقلاب تاکید کرد: تاثیرات شگرف انقلاب اسلامی بر ادبیات

محمد حنیف در نشست تخصصی داستان سیاسی- داستان انقلاب تاکید کرد: تاثیرات شگرف انقلاب اسلامی بر ادبیات


در ششمین روز از دهه فجر انقلاب اسلامی، نشست تخصصی داستان سیاسی- داستان انقلاب با سخنرانی دکترمحمد حنیف،پژوهشگر، نویسنده و منتقد ادبی و با حضور پژوهشگران و علاقه مندان ادبیات داستانی، در مرکز پژوهش و سنجش افکار صداوسیما برگزار شد.

این پژوهشگر ادبیات داستانی ، تاریخ سیاسی و ادبیات سیاسی در ایران را به دوره ­های مختلف تقسیم کرد و گفت: با توجه به شرایط سیاسی و اجتماعی کشور و گفتمان ­ها و پادگفتمان­ های ادوار مختلف، جریان­های ادبی شکل­ گرفتند و رمان ­های شاخص نوشته شده ­اند که همه این رویدادها و روندها در انتشار رمان­ های سیاسی موثر بوده­ اند.

نویسنده کتاب داستان سیاسی، داستان انقلاب، با اشاره به اینکه هر زمان که تحولات سیاسی و اجتماعی در جامعه شکل­ گرفت ، شاهد انتشار آثار برجسته داستانی و توسعه کتاب خوانی در کشور بودیم. این امر در دوره­ های نهضت مشروطه، ملی شدن صنعت نفت و به­ ویژه انقلاب اسلامی، آشکار است. حنیف با تاکید بر نزدیکی و تشابه جریان­ های ادبی با گفتمان­ های سیاسی به این نکته اشاره کرد که جریان ­های عمده ادبی در ایران شامل نویسندگان چپ­ گرا ، نو­گرا، ملی­ گرا و اسلام­ گرا بوده ­اند.

حنیف در سخنانی با تاکید بر اینکه تاثیرات انقلاب اسلامی در ادبیات بسیار شگرف است تصریح کرد: محمود حکیمی را می توان پیشگام ادبیات دینی کودکان و نوجوانان عنوان کرد که در کنار کتاب «داستان راستان» شهید مطهری، تاثیر فراوانی بر ادبیات داستانی انقلاب اسلامی گذاشتند.

وی در ادامه به نحوه شکل­ گیری جریان فکری در ادبیات داستانی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و افزود: کانون نهضت فرهنگی اسلامی با همکاری محمود حکیمی، طاهره صفارزاده، امامی کاشانی، منصوره شریف­ زاده و رضا کفاش تهرانی شکل گرفت و چندی بعد به حوزه اندیشه و هنر اسلامی تغییر نام داد و در ابتدای دهه 60 به سازمان تبلیغات اسلامی پیوست.

 

  1396/11/21
     
     
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.