صفحه اصلی> نشست های مرکز پژوهش و سنجش افکار

دومین نشست هم‌اندیشی استادان و متخصصین حوزه فرهنگ مردم

دومین نشست هم‌اندیشی استادان و متخصصین حوزه فرهنگ مردم


 

دومین نشست از سلسله نشست های هم‌اندیشی گروه فرهنگ مردم با حضور متخصصان این حوزه علمی به همت واحد فرهنگ مردم مرکز پژوهش و سنجش افکار صداوسیما روز چهارشنبه 10 مرداد ماه در محل ساختمان خانه فرهنگ مردم برگزارشد.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش وسنجش افکار، این هم‌اندیشی با حضور تعدادی از استادان حوزه انسان شناسی و فرهنگ مردم و جمعی از پژوهشگران واحد فرهنگ مردم مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان و همچنین برادرزاده مرحوم ابوالقاسم اِنجوی شیرازی برگزار گردید

درابتدای این نشست دکتر محمدعلی شادی مدیر واحد فرهنگ مردم ضمن تبیین وتشریح اهداف این نشست هدف اصلی آن را احیای واحد فرهنگ مردم ذکر کرد وگفت طبق برنامه ریزی های انجام شده امیدواریم در نیمه شهریور ماه فعالیت های این واحد با قدرت بیشتری شروع و با کمک استادان مدعو تا سال های سال ادامه پیدا کند.

 

در ادامه این نشست دکتر محمد عارف عضو هیات علمی دانشگاه با بیان اینکه اگر به گذشته تکیه نکنیم و نگاه به آینده نداشته باشیم،‌اکنون را خراب کرده ایم، پیشنهاد کرد با توجه  به کارهایی که در سالهای گذشته توسط واحد فرهنگ مردم انجام شده است، طوری برای آینده برنامه ریزی شود که مستندسازان تلویزیونی و محققان بتوانند برای غنای پژوهش های خود و پربار تر کردن مستندهایشان از منابع و کتابخانه واحد فرهنگ مردم در محل خانه موقوفه مرحوم ابوالقاسم اِنجوی شیرازی استفاده کنند.

وی همچنین خواستار این شد که همه ساله جایزه ای در سالروز تولد مرحوم اِنجوی شیرازی به پژوهش و فیلم های مستند برتر در حوزه فرهنگ مردم اعطا شود.

 

سپس دکتر مهرداد عربستانی رئیس انجمن علمی انسان شناسی نیز با بیان اینکه فولکلور باید در داخل اندیشه وارد شده و نمود پیدا کند افزود: فولکلور به معنای همانکه فراموش شده نیست و هر آنچه امروز ساخته میشود شاید در پنجاه سال آینده معنای فولکلور پیدا کند در نتیجه باید در توسعه بحث فولکلور و کشاندن آن به فرهنگ اکنون جامعه نیز کوشید.

این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، افزود به عنوان نماینده انجمن علمی انسان شناسی می توانیم برای رسیدن به اهداف مورد نظری مثل حفظ، شناساندن و غنی سازی منابع فولکلور و فرهنگ مردم و فرهنگ عامه با گروه فرهنگ مردم هماهنگی و هم افزایی داشته باشیم.

دراین نشست خانم دکتر تکتم افتخاری معصومی، متخصص انسان شناسی پزشکی با بیان اینکه اکثر فیلم های مستند درباره فرهنگ مردم فاقد مطالعات غنی فرهنگی و پژوهشی است، خواستار آن شد که منابع کتابخانه واحد فرهنگ مردم در اختیار مستندسازان و پژوهشگران قرار گیرد و این منابع به صورت دیجیتال بر روی یک سایت قوی و غنی در اختیار هر مرجعی از هر جای جهان قرار بگیرد.

این فارغ التحصیل دانشگاه سن کارلوس، پیشنهاد کرد ورک شاپ هایی در محل ساختمان موقوفه مرحوم اِنجوی شیرازی برای دانشجویان رشته انسان شناسی و. دیگر علاقه مندان حوزه های فرهنگ مردم و فولکلور از سراسر جهان برگزار شود.

درادامه دکتر حمیدرضا دالوند، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت: در دنیا از مرحوم اِنجوی شیرازی به عنوان یک نمونه و الگو یاد می شود که عمری را برای حفظ، نگهداری و معرفی فرهنگ مردم کوشید اما در سال های فقدان او اقداماتی اساسی در ادامه راه وی انجام نشده است.وضروری است ساختار واقدامات مناسب برای این منظور انجام پذیرد.

دکتر علیرضا هاشمی پژوهشگر ارشد سازمان صداوسیما در حوزه فرهنگ مردم با ذکر خاطراتی از فعالیت های واحد فرهنگ مردم در سال های دور خاطرنشان کرد: هنوز جامعه و پژوهشگران فرهنگ مردم بخوبی اینجا را نمی شناسند ومستلزم معرفی بهتر وبیشتر این مجموعه است.

وی به چند کشور خارجی که برنامه های معمول درباره فرهنگ مردمی خود از تلویزیون های ملی شان پخش می‌کنند اشاره کرد و افزود به خاطر نگهداری فرهنگ های مختلف ایرانی برای هموطنان و نسل های بعدی ساخت و پخش چنین برنامه ای از رسانه ملی ضروری است.

 

درادامه خانم اِنجوی شیرازی برادرزاده واقف ساختمان فرهنگ مردم به بیان خاطراتی از تلاش های عموی خود برای حفظ و حراست از فرهنگ و ادبیات مردمی پرداخت.

 

در پایان جلسه حاضرین ضمن تشکر از برگزاری و ادامه یافتن این سلسله نشست ها برای هم اندیشی و هم افزایی در راستای غنی سازی فرهنگ مردم آمادگی خود را برای غنی سازی مجموعه فرهنگ مردم از هر نظر اعلام کردند.

  1397/5/15
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.