صفحه اصلی> اخبار و اطلاعيه ها

بیش از 5 هزار دانش آموز پروژه های تحقیقاتی خود را به داوری می گذارند

بیش از 5 هزار دانش آموز پروژه های تحقیقاتی خود را به داوری می گذارند


 5 هزار و یکصد دانش آموز دوره های مختلف تحصیلی در اولین جشنواره بین المللی پروژه‌های دانش آموزی سینا، فعالیت های تحقیقاتی و علمی خود را به داوری می گذارند.

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات صداوسیما به نقل از ایرنا، دبیر اولین جشنواره بین‌المللی پروژه های دانش آموزی «سینا» روز دوشنبه طی نشست خبری در کتابخانه مرکزی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی گفت: این دانش آموزان به همراه دبیران راهنمای خود از 19 استان در قالب هزار و 300 تیم روزهای 29 تا 31 فروردین در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی گرد هم می آیند.
«الناز فطیر خورانی» ادامه داد: این جشنواره در 5 محور شامل غرفه‌های نمایشگاهی در قالب 220 تیم با نمایش آثار سازه ای در 150 غرفه، سمینارهای پژوهشی 410 تیم، مسابقات دانش آموزی از جمله رباتیک، هوا فضا، سازه ماکارونی، ابر حباب، رایانه و برنامه نویسی و چالش زیست فناوری 500 تیم، محتوای دیجیتال 50 تیم و سخنرانی علمی 120 تیم برگزار می‌شود که گستره بخش ها و گرایش ها، این جشنواره را از لحاظ کیفی نسبت به سایر جشنواره های دانش آموزی متمایز می کند.
به گفته دبیر جشنواره، دستاوردها و پروژه های دانش آموزان از سوی استادان دانشگاه که متشکل از 120 نفر هستند، داوری خواهد شد و گروه های برگزیده علاوه بر جوایز نقدی، تندیس ویژه ابداعات و اختراعات نیز دریافت می کنند و به مسابقات جهانی ابداعات و اختراعات که امسال در چند کشور از جمله کره جنوبی و تایوان برگزار می‌شود، اعزام خواهند شد.
فطیر خورانی حمایت از طرح های تحقیقاتی گروه های برتر دانش آموزی برای همکاری و مبادلات علمی و فنی با مراکز پژوهشی، دانشگاهی و دستگاه های اجرایی و صنعتی را از برنامه های اصلی این رویداد علمی پژوهشی عنوان کرد.
دبیر اولین جشنواره بین المللی پروژه های دانش آموزی سینا بخش دیگری از اهداف ترسیم شده در این رویداد را گسترش فرهنگ پژوهشگری بین دانش آموزان، ایجاد زمینه های ظهور خلاقیت و توانایی های بالقوه دانش آموزان، ارائه و عرضه دستاوردهای پژوهشی و فناوری آینده سازان ایران اسلامی، توسعه همکاری ها و مبادلات علمی و فنی مراکز پژوهشی و دستگاه های اجرایی، ایجاد انگیزه برای بالا بردن سطح علمی برای تولید علم و جنبش نرم افزاری، افزایش حساسیت جامعه نسبت به پژوهش و متجلی کردن نتایج آن و تبیین نقش و اهمیت بالای تفکر و پژوهش عنوان کرد.
فطیر خورانی در ادامه به فرایند ثبت نام و شرکت دانش آموزان در جشنواره اشاره کرد و گفت: از بهمن سال گذشته ثبت نام از متقاضیان آغاز شد و از طریق وزارت آموزش و پرورش و پژوهش‌سراهای دانش آموزی، اطلاعات لازم در اختیار مدارس قرار گرفت.
وی بیان داشت: این خلاء همواره احساس می شد که دانش آموزان با وجود انجام تحقیقات و پروژه های علمی هیچ گاه دیده نمی شوند و جایی برای عرضه آثارشان وجود نداشت، به همین خاطر جشنواره سینا را با 130 گرایش تدارک دیدیم.
دبیر جشنوارن ابن سینا به برنامه های جنبی این رویداد اشاره کرد و گفت: در دومین روز 16 کتاب علمی پژوهشی که توسط دانش آموزان کرمانی ترجمه و یا تالیف شده، رونمایی می شود.
فطیر خورانی درباره حضور دانش آموزان خارجی در این جشنواره تعداد آنها را 30 نفر عنوان کرد و گفت: برخی از این دانش آموزان، مقیم ایران هستند که از جامعه المصطفی به این رویداد می آیند و دو گروه نیز از مالزی هستند که حضور آنها امروز قطعی خواهد شد.

** ارتباط دانش آموزان با واحدهای دانشگاهی تضمینی برای آینده علمی کشور است
معاون آموزشی واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این نشست گفت: دانش آموزان هنگامی که وارد دانشگاه می شوند 12 سال تحصیلی را پشت سر گذاشته اند به همین دلیل اگر قبل از ورودشان به مراکز دانشگاهی ارتباط و تعاملی بین آنها و محیط دانشگاهی ایجاد کنیم آینده علمی کشور تضمین خواهد شد.
«سودابه سلیمانی» اظهار داشت: بسیاری از دانشگاه های معتبر جهان از جمله ژاپن سالهاست که دست به چنین اقدامی زده اند به گونه ای که کودکان را از دوران پیش دبستانی با محیط های دانشگاهی آشنا کرده و آنها را مورد ارزیابی قرار می دهند.
وی به مزیت های برگزاری جشنواره سینا اشاره کرد و ادامه داد: ایده ها و تحقیقات دانش آموزان از آنجا که کپی نبوده و آنها با شهامت تحقیقات خود را در معرض داوری قرار می دهند، به نوعی عرصه ای برای تجربه اعتماد به نفس در دوران دانش آموزی است که از این منظر این رویداد علمی حائز اهمیت است.
معاون آموزشی واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: بچه ها اکنون که عرصه و مجالی برای ارائه دستاوردهای پژوهشی خود در قالب این جشنواره پیدا کرده اند به هنگام ورود به دانشگاه با یک فضای بسته مواجه نمی شوند و شاید این رویداد انگیزه دانش آموزان برای ادامه تحصیل را تقویت کند، مساله ای که در سال های قبل اندکی کمرنگ شده است.
سلیمانی اضافه کرد: این رویداد همچنین منفعتی هم شامل حال دانشگاه خواهد کرد از این منظر که دانش آموزان نخبه را شناسایی کند تا ایده های برتر آنان در مسیرهای بهتری هدایت شود، ضمن اینکه بنا داریم پس از پایان جشنواره دوره های آموزشی و کارگاهی برای دانش آموزان برگزیده برگزار کنیم.

** سامانه سینا وسیله ای برای تعامل آموزش و پرورش و 30 میلیون مخاطب
مدیر پروژه سینا نیز در این نشست در سخنانی اظهار داشت: سینا به معنای «سامانه یکپارچه نوین آموزشی» است که یک سالیست با هدف برقراری تعامل و ارتباط مستقیم بدنه وزارت آموزش و پرورش با جامعه 30 میلیون نفری مخاطبان شامل دانش آموزان، والدین و جامعه فرهنگیان راه اندازی شده است.
«صدرا احمدی» این سامانه را فضایی برای پاسخگویی به تکلیف مشخص شده برای آموزش و پرورش در راستای توجه به هوشمندسازی ذکر کرد و افزود: سامانه مذکور این امکان و قابلیت را دارد که به ارائه خدمات آموزشی و کمک آموزشی به دانش آموزان، والدین و فرهنگیان در سراسر کشور حتی در دورترین نقاط تنها با استفاده از یک گوشی تلفن همراه هوشمند بپردازد.
وی با بیان اینکه وزارت آموزش و پرورش هیچ گونه سرمایه گذاری مالی درباره سامانه سینا انجام نداده و تمامی کارهای آن توسط بخش خصوصی صورت گرفته است، گفت: یکی از محورهای فعالیت سینا برگزاری رویدادهای علمی پژوهشی برای دانش آموزان است تا با استفاده از این ظرفیت به جلب مشارکت بیشتر آنها در این عرصه بپردازد.
مدیر پروژه سینا با بیان اینکه با بهره گیری از این سامانه در سال های آینده جشنواره سینا را کامل تر برگزار خواهیم کرد و جشنواره های متعدد دیگری نیز اجرا می شود، تصریح کرد: این جشنواره در اولین دوره با همکاری واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تدارک دیده شده و مورد استقبال دانش آموزان قرار گرفته است.
  1397/1/26
آرشیو اخبار پژوهشی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.