آخرین شماره فصلنامه مطالعات رسانه‌های جدید  •  آرشیو
  
 
شماره فصلنامه مطالعات رسانه‌های جدید : 21
فصل : زمستان
سال :  1398
شناسنامه... دريافت فايل                       
فهرست فصلنامه مطالعات  رسانه‌های جدید 
عنوان : ارائه الگوی اثرگذاری تبلیغات در اینستاگرام

ارائه الگوی اثرگذاری تبلیغات در اینستاگرام

چکیده: محبوبیت بالای شبکه اجتماعی اینستاگرام در ایران و جهان موجب شده است بسیاری از کاربران جذب این شبکه شوند. امکانات پلتفرم این شبکه اجتماعی نیز فضای مناسبی را برای فعالان اقتصادی و شرکت‌های مختلف فراهم آورده است تا تبلیغات خود را در این شبکه ارائه دهند و کاربران را برای خرید خدمات یا کالاها ترغیب کنند. آمارهای منتشرشده نیز نشان می‌دهد که بسیاری از شرکت‌های داخلی و خارجی در این زمینه سرمایه‌گذاری کرده‌اند. این مقاله بر این پرسش اصلی متمرکز است که چگونه می‌توان سنجه‌هایی برای بررسی میزان اثرگذاری تبلیغات در شبکه اینستاگرام ارائه کرد؟ برای پاسخ به این پرسش از روش تحلیل محتوا استفاده شده است و 36 پژوهش شاخص در این عرصه ( 18 پژوهش داخلی و 18 پژوهش خارجی) مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند. نتایج حاصل از این بررسی نشان می‌دهد که برای سنجش اثرگذاری تبلیغات در اینستاگرام می‌توان بر روی چهار مؤلفه، شامل ابعاد مرتبط با تبلیغ، ابعاد اثرگذاری روانی‌ـ زیستی، ابعاد مرتبط با برند و ابعاد مرتبط با رسانه تأکید کرد. هریک از این ابعاد خود شامل مقوله‌های مختلفی هستند که پژوهشگران، ارتباط میان آنها و اثرگذاری تبلیغات در اینستاگرام را مورد تأیید قرار داده‌اند. در نهایت، با توجه به وضعیت خاص بهره‌گیری از اینستاگرام در ایران، پیشنهادهایی ارائه شده است تا صاحبان صنایع و شرکت‌ها بتوانند در این عرصه به موفقیت بیشتری دست یابند.
نویسنده : حسن خجسته باقرزاده عضو هیأت علمی دانشکده تولید (دانشگاه صدا و سیما)
نویسنده : محمد عبدالحسینی دکترای مدیریت رسانه (دانشگاه علوم و تحقیقات)
عنوان : الگوی پیشگیری از زورگویی مجازی: براساس دیدگاه سیاستگذاران و متخصصان

الگوی پیشگیری از زورگویی مجازی: براساس دیدگاه سیاستگذاران و متخصصان

چکیده: رفتارهای پرخاشگرانه‌ای را که به‌واسطه ابزارهای الکترونیک با هدف آزار دیگران انجام می‌‌شود، زورگویی مجازی می‌گویند. این مقاله با توجه به آمار رو به رشد زورگویی مجازی، به بررسی سیاستگذاری مطلوب در فضای مجازی و چالش‌های آن می‌پردازد. بر همین اساس، با 20 نفر از صاحبنظران فضای مجازی، شامل استادان دانشگاه، فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد و دکترای ارتباطات و مدیریت رسانه، پژوهشگران، خبرنگاران و پلیس فتا مصاحبه‌صورت گرفت که نمونه‌ها به‌صورت هدفمند انتخاب شدند. مصاحبه‌ها به روش دستی پیاده و داده‌ها کدگذاری و مقوله‌بندی شدند و در نهایت، مدلی برای سیاستگذاری مطلوب در فضای مجازی ارائه گردید. یافته‌های این مقاله نشان می‌دهد که به دلیل وجود چالش‌هایی چون ناآگاهی مسئولان و کم‌توجهی به اقدامات پیشگیرانه و ایجابی، سیاستگذاری در این حوزه نه‌تنها توان حل مشکل را نداشته، بلکه در کاهش آن هم موفق نبوده است. ارائه برخی راهکارها براساس نتایج به‌دست آمده می‌تواند دست کم برخی از مشکلات کلان فضای مجازی و زورگویی در آن را در سطح جمعی و فردی تعدیل کند.
نویسنده : احسان شاه‌قاسمی عضو هیأت علمی دانشکده علوم اجتماعی (گروه ارتباطات) دانشگاه تهران
نویسنده : حسین بصیریان جهرمی دکترای علوم ارتباطات اجتماعی (دانشگاه علامه طباطبایی)
نویسنده : زینب الماسی کارشناس ارشد ارتباطات دانشگاه سوره
عنوان : شبکه‌های اجتماعی آنلاین و وفاداری افراد متاهل

شبکه‌های اجتماعی آنلاین و وفاداری افراد متاهل

چکیده: ورود فناوری‌های جدید، دگرگونی‌هایی بنیادین در روابط و مناسبات انسان‌ها ایجاد کرده است. شبکه‌های اجتماعی، با وجود اینکه زندگی را برای انسان معاصر تسهیل کرده و بسیاری از موانع را از میان برداشته‌اند، از سوی دیگر در غیاب قواعد اخلاقی مناسب و به دلیل ماهیت باز و در درسترس بودنشان، آسیب‌ها و مشکلات بسیاری را به‌وجود آورده‌اند. یکی از این آسیب‌ها تأثیر شبکه‌های اجتماعی بر روابط زناشویی و تجربه افراد از موضوعی به نام روابط فرازناشویی است. افراد متأهلی که حتی اگر در فضای واقعی وارد رابطه ای غیر از رابطه با همسر نشوند، در شبکه‌های اجتماعی امکان فانتزی‌پردازی در این مورد را دارند؛ چرا که هویت‌سازی در شبکه‌های اجتماعی مجازی، به‌گونه متفاوتی نسبت به فضای واقعی صورت می گیرد. پرسش اصلی این مقاله که به روش کیفی و مبتنی بر مصاحبه انجام شده، این است که آیا شبکه‌های اجتماعی آنلاین، با خاصیتِ دگرهویت بخشی به افراد و تعامل آزاد و بی‌پرده، تأثیری در نگرش افراد به رابطه فرازناشویی دارد؟ این پژوهش از طریق مصاحبه عمیق با نمونه تصادفی، از افراد متأهلی که در شبکه‌های اجتماعی حضور دارند، به این نتیجه رسیده است که شبکه‌های اجتماعی، فضایی تعاملی را خلق می کنند که بدون هیچ گونه چارچوبی افراد را به یکدیگر گره می‌زند و متغیری به نام تأهل را در رابطه بین افراد کمرنگ جلوه می دهد و صمیمیتی عمیق و بی پرده بین زنان و مردان به وجود می آورد. از مهم‌ترین آسیب های این فرایند می توان به مواردی چون، به‌هنجار دانستن روابط فرازناشویی، از بین رفتن چارچوب زناشویی و کمرنگ شدن تعهد و وفاداری بین زوجین در جامعه اشاره کرد.
نویسنده : معصومه نصیری‌پور دانشجوی دکترای جامعه شناسی (دانشگاه خوارزمی)
عنوان : موج‌های مجازی و خوانش مخاطب: دریافت کاربران فضای مجازی از سریال‌های تلویزیونی

موج‌های مجازی و خوانش مخاطب: دریافت کاربران فضای مجازی از سریال‌های تلویزیونی

چکیده: فضای مجازی روابط انسانی را به‌گونه‌ای شکل داده که ضمن گسترش دامنة ارتباطات، بر نحوة دریافت انسان نیز اثرگذار است. می‌توان گفت حضور افراد در شبکه‌های مجازی، فعالانه بر خوانش آنها از رویدادهای به تصویر درآمده از رسانه‌های دیگر از جمله تلویزیون تأثیر می‌گذارد. برای شناخت این موضوع، مقالة حاضر با تمرکز بر سریال کیمیا که در پاییز و زمستان 1394 از شبکة دوم سیما پخش شده، روایت‌های موج‌گونه‌ای را که از این سریال در فضای مجازی شکل گرفته، دنبال کرده است. روش به‌کار گرفته‌شده در این مقاله، مصاحبه گروه‌های کانونی با افرادی است که توامان بینندة سریال و دنبال‌کننده شبکه‌های مجازی بوده‌اند. پس از دسته‌بندی این روایت‌ها و مطالعة برخی شبکه‌ها برای اولویت‌بندی موارد مهم‌تر، با چهار گروه مختلف به شیوه گروه‌های کانونی مصاحبه شد. یافته‌ها نشان می‌دهد که گرچه خوانش افراد، تابع جنسیت، تحصیلات و سبک زندگی آنهاست، موضوعاتی که در فضاهای مجازی به‌صورت طنز، هجو یا گوشه‌ و کنایه برجسته می‌شوند، قادر هستند تا خوانش افراد همسو با آرمان‌های یک سریال را نیز با خوانشی مسلط/ انتقادی روبه‌رو سازند و خوانش افراد ناهمسو با این آرمان‌ها را به خوانشی مقاومت‌آمیز/ تفریحی بدل سازند.
نویسنده : محبوبه علی‌محمدی دکترای علوم ارتباطات (دانشگاه علامه طباطبایی)
عنوان : تأملی نظری و مفهومی در رابطه بین سبک زندگي و شبکه هاي اجتماعي

تأملی نظری و مفهومی در رابطه بین سبک زندگي و شبکه هاي اجتماعي

چکیده: امروزه ما در محيط و شرايطي بسيار متفاوت‌تر از هر دوره‌اي که بشر تاکنون تجربه کرده است، زندگي مي‌کنيم. اين شرايط هر لحظه به‌دليل توليد بي‌امان اطلاعات و اشاعه آنها از طريق رسانه‌ها و فضاي مجازي رو به دگرگونی دارد. در اين ميان يکي از ويژگي‌هاي مهم سواد رسانه‌اي توانايي و عادت تبديل و تغيير اطلاعات به ساختارهاي دانشي است که در مسير سبک زندگي اثرگذار است. ما در جهاني زندگي مي‌کنيم که در آن ارتباطات رسانه‌اي و امواج فرهنگي هرچه بيشتر در سطوح فرامرزي گسترش يافته‌اند. يکي از مهم‌ترين ويژگي‌هاي ارتباطات رسانه‌اي در چنين جهاني اين است که ارتباطات در آن به سطح جهاني رسيده است. در ديدگاه کاستلز، جهاني شدن و اطلاعاتي شدن که به‌وسيله شبکه‌هاي ثروت، قدرت و فناوری ايجاد مي‌شود، در حال تغيير دادن جهان است. در اين مقاله پس از مروري بر مباحث مفهومي سبک زندگي، شبکه‌هاي اجتماعي و سواد رسانه‌اي، به تحلیل مفهومی و نظری رابطه بین شبکه‌هاي اجتماعي مجازي و سبک زندگي افراد با تأملي بر نقش کنترل‌کننده سواد رسانه‌اي پرداخته می‌شود.
نویسنده : حدیثه حجتی کارشناس ارشد جامعه‌شناسی دانشگاه مازندران
نویسنده : هادی رازقی مله نویسنده مسئول؛ دانشجوی دکترای جامعه شناسی دانشگاه کاشان
نویسنده : سیده صباح متولیان دانشجوی دکترای جامعه شناسی دانشگاه کاشان
عنوان : چارچوبی برای درک سواد رسانه‌ای جدید

چارچوبی برای درک سواد رسانه‌ای جدید

چکیده: با ظهور فناوری‌های رسانه‌ای جدید، نقش رسانه‌ها در جامعه تغییر کرده و باعث شده است پژوهشگران مفهوم سواد را از سواد کلاسیک به سواد رسانه‌ای جدید بازسازی کنند. بر همین اساس، پژوهشگران، استادان و سیاستگذاران در تلاش‌ دایمی برای درک رسانه‌های جدید و اهمیت دادن به سواد رسانه‌ای جدید هستند. با این حال، هنوز درک اساسی از سواد رسانه‌ای جدید وجود ندارد و تنها می‌توان به یک مقاله در باب کلیاتی برای مشخص کردن چارچوب سواد رسانه‌ای جدید اشاره کرد. اگرچه این چارچوب توسعه يافته، شایسته توجه است، اما به جزئیات و اطلاعات بيشتری برای تبیین بهتر این موضوع نیاز داریم. در این مقاله، به دو چارچوب پیوستار و درهم‌تنیده از سواد رسانه‌ای جدید اشاره شده و در ادامه بر چهار نوع سواد متشکل از این دو پیوستار، تأکيد گردیده است. علاوه بر این، ده شاخص اصلی در این مورد ارائه می‌شود که منعکس‌کننده این چهار نوع سواد رسانه‌ای جدید است. ما همچنین تقسيم‌بندی جدیدی را معرفی می‌کنیم که بر مبنای آن وب1 را از وب2 متمایز می‌سازد.
نویسنده : تزو بین لین، یِن یی لی، فِنگ دِنگ و لینگ لی
مترجم : امید جهانشاهی دکترای مدیریت رسانه (دانشگاه علوم و تحقیقات)
عنوان : توصیه‌های خبری از رهبران افکارِ شبکه‌های اجتماعی: اثرگذاری بر اعتماد رسانه و جستجوی اطلاعات

توصیه‌های خبری از رهبران افکارِ شبکه‌های اجتماعی: اثرگذاری بر اعتماد رسانه و جستجوی اطلاعات

چکیده: نظرسنجی‌ها نشان‌دهندة افت شدید اعتماد عمومی به رسانه‌های خبری سنتی هستند؛ اما شبکه‌های اجتماعی راه‌های جدیدی برای دریافت محتوای خبری ارائه می‌دهند. در این مقاله، بر مبنای آزمایش API بررسی می‌شود که آیا یک روایت خبری که در فیس‌بوک منتشر شده، از سوی یکی از اعضای واقعی فیس‌بوک بوده است یا خیر. نتایج نشان می‌دهد که توصیه‌های شبکه‌های اجتماعی، بر سطح اعتماد به رسانه می‌افزاید و همچنین مردم را به سمت استفاده خبری بیشتر از این رسانه‌ها در آینده سوق می‌دهد. علاوه بر این، چنین تأثیراتی زمانی افزایش می‌یابد که دوستان زندگی واقعی، که داستان‌هایشان را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند، به‌عنوان رهبر فکری پذیرفته شوند. در این مقاله همچنین درباره پیامدهای این پدیده بر مردم‌سالاری و داد و ستد اخبار بحث و گفتگو شده است.
نویسنده : جیسون تورکات ، چنس یورک ، یاکوب ایروینگ ، روزانا شول و ریموند پینگری
مترجم : محمد رضا تقوی پور دانشجوی دکترای علوم ارتباطات؛ دانشگاه تهران
             

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.