آخرین شماره فصلنامه  •  آرشیو
  
 
شماره فصلنامه  : 26 - 27
عنوان  -  فصل : بهار و تابستان
سال :  1400
شناسنامه... دريافت فايل                       
فهرست فصلنامه  
عنوان : مردم‌نگاری شبکه‌ای سبک زندگی اینستاگرامرهای ایرانی

مردم‌نگاری شبکه‌ای سبک زندگی اینستاگرامرهای ایرانی

چکیده: این پژوهش درصدد «ارائه گونه شناسی از روایت‌های کاربران ایرانی اینستاگرام درخصوص سبک‌های زندگی روزمره» از رهگذر خودبیانگری کاربران در محیط شبکه، با استفاده از روش نتنوگرافی یا مردم‌نگاری شبکه‌ای بوده است. در این مسیر، «شناسایی الگوهایی که کاربران از سبک‌ زندگی تایید و ترویج می‌کنند» و «کشف مضمون مسلط در روایت‌های کاربران» مدنظر بوده است. همچنین در تناسب با هدف پژوهش و برای تحلیل یافته‌ها، از مواضع نظری در تعامل‌گرایی نمادین و برساخت‌گرایی اجتماعی پیروی شده است. تحلیل یافته‌ها حاکی از 1)مصرف‌گرایی؛ 2)حفظ ظاهر مقبول؛ 3)تکثر و تنوع، در روایت‌های کاربران صفحه‌های زندگی روزمره است که بویژه در چهار بستر روایی تعاملات، فراغت، مصرف و سلامت به چشم می‌خورد. اینستاگرامرها، تصویری ایده آل از سبک زندگی، موقعیت و شخصیت خود ارائه می‌دهند. ارائه و حفظ یک «تصویر شبکه‌ای مقبول و قابل اعتماد» از خود در بعد مادی، به مصرف‌گرایی به عنوان نماد ارزشی طبقه مرفه و در بعد معنوی، به درهم‌آمیختگی سبک‌های دستیابی به رضایت درونی اشاره دارد.
نویسنده : مرسده نیک‌بخش دکترای علوم ارتباطات اجتماعی، دانشگاه علامه طباطبایی
نویسنده : علی اصغر کیا استاد تمام دانشکده علوم ارتباطات، دانشگاه علامه طباطبایی
عنوان : تأثیر صفحات اینستاگرامی سینمایی بر تماشای فیلم در بین دنبال‌کنندگان آنها

تأثیر صفحات اینستاگرامی سینمایی بر تماشای فیلم در بین دنبال‌کنندگان آنها

چکیده: ماهیت تصویری اینستاگرام، بستر مناسبی را برای گردش فرهنگ سینمایی (اعم از ساخت فیلم‌های کوتاه تا فعالیت اینفلوئنسرها و بازیگران) فراهم آورده است. فیلتر نبودن این شبکه اجتماعی در ایران (دست‌کم در زمان انجام این پژوهش)، فرصت حضور مجازی و رسمی را برای بازیگران، کارگردانان و عوامل سینمایی، همچنین کاربران پرشمار این رسانه ایجاد می‌کند. پژوهش حاضر در پی پاسخگویی به این پرسش است که «تبلیغ آثار سینمایی در صفحات اینستاگرامی چگونه بر تماشای فیلم در بین کاربران تأثیرگذار است؟» برای این منظور از روش نتنوگرافی استفاده شده است. به این ترتیب که 25 نفر از دنبال‌کنندگان و فعالان صفحات پربیننده سینمایی با روش کیفی (مصاحبه) مورد بررسی قرار گرفته‌اند و نتایج نشان داده است که اعتمادسازی، اقناع کاربر، مطالعه و شناسایی جامعه هدف، جذابیت ظاهری تبلیغاتی، نگرش مخاطب به تبلیغات و محتوای ساختاری، از مهم‌ترین عوامل در جذب کاربران اینستاگرام به مشاهده فیلم های سینمایی بوده‌اند. در واقع، یافته‌های این پژوهش، تأییدکننده بخشی از پژوهش‌های حوزه «مدیریت رسانه» در پیوند با «بازاریابی» است که اعتقاد دارند جلب اعتماد، قبل از تبلیغات قرار دارد و ابتدا باید اعتماد ایجاد شود تا بتوان با تبلیغ یک کالا یا محصول، مخاطب/ کاربر را به استفاده از آن ترغیب کرد.
نویسنده : حسین بصیریان جهرمی دکترای علوم ارتباطات اجتماعی، دانشگاه علامه طباطبایی
نویسنده : داود نعمتی انارکی دانشیار دانشکده علوم ارتباطات، دانشگاه صدا و سیما؛
نویسنده : زینب سادات افتخاری کارشناس ارشد مدیریت رسانه، دانشگاه سوره
عنوان : مطالعه شیوه‌های نظارت نهادی و مجازی بر سازمان صداوسيما

مطالعه شیوه‌های نظارت نهادی و مجازی بر سازمان صداوسيما

چکیده: این مقاله به بررسی «شیوه‌های نظارت نهادی و مجازی بر سازمان صدا و سیما» می‌پردازد. منظور از «نظارت نهادی»، نظارت رهبری، قوای سه گانه و سایر دستگاه‌هایی است که بر اساس قانون، از امکان نظارت بر سازمان صدا و سیما برخوردارند. منظور از «نظارت مجازی» نیز، نظارت همه مردم و افکار عمومی (اعم از مخاطبان و کاربرانی) است که از طریق سکوها (پلتفرم‌های) رسانه‌های اجتماعی و به طور کلی اینترنت، به نظردهی و نظارت و پایش مستمر و برخط (آنلاین) بر برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی می‌پردازند. حال پرسش اصلی این است که وجود جایگاه خاص برای صدا و سیما تا چه میزان نظارت از سوی سایر نهادهای نظارتی (قانونی) و مجازی (همگانی) را تحت تأثیر قرار داده است؟ در پاسخ، ابتدا انواع نظارت‌ها بر سازمان صدا و سیما و ضمانت اجرای درست آنها، از دیدگاه حقوقی و رسانه‌ای و به روش اسنادی و کتابخانه‌ای مورد بررسی و نقد قرار گرفته است. چارچوب مفهومی بحث، ناظر بر چهار نوع نظارت «استطلاعی»، «استصوابی»، «استرجاعی» و «اصلی- جعلی» بوده است. در ادامه نیز سطوح ششگانه نظارت بیرونی اعم از رهبری، شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما، قوه مقننه، قوه قضاییه، قوه مجریه و مردم (مخاطبان سنتی یا کاربران فضای مجازی)، واکاوی و تشریح شده‌اند. نتایج یافته‌ها بیانگر آن است که با وجود نظارت‌های نهادی مستمر و فراگیر، قوانین عادی در مجموع به طور شایسته و کامل نتوانسته‌اند، اهداف قانون اساسی را در خصوص نظارت دقیق بر سازمان صدا و سیما، برآورده سازند و تکمیل این نوع نظارت، به شیوه مجازی و بر اساس دیدگاه‌های جامعه شبکه‌ای قابل مطالبه و پیگیری است.
نویسنده : امین‌اله علی‌مرادی كارشناس ارشد مدیریت رسانه (دانشگاه صدا و سیما)
عنوان : درگیر کردن کاربران از طریق تبلیغات اینستاگرامی: مطالعه موردی شرکت ایران آوندفر

درگیر کردن کاربران از طریق تبلیغات اینستاگرامی: مطالعه موردی شرکت ایران آوندفر

چکیده: اینستاگرام با بیش از یک میلیارد کاربر در سطح جهان، بستر مناسبی برای فعالیت‌های تبلیغاتی و تجاری شرکت‌ها بویژه در عرصه محصولات بهداشتی فراهم آورده است. به همین دلیل نیز بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده محصولات بهداشتی، در تلاش‌اند که در اینستاگرام به فعالیت تبلیغاتی بپردازند. پژوهش حاضر در پی پاسخگویی به این پرسش بوده است که صفحه اینستاگرامی شرکت ایران‌آوندفر با چه شیوه‌هاو تکنیک‌هایی به تبلیغ محصولات خود می پردازد و چگونه کاربران را درگیر می‌کند؟ برای این منظور، از روش نتنوگرافی استفاده شده است. فعالیت‌ها و بازخوردهای صفحه اینستاگرامی شرکت ایران آوندفر در یک بازه سه ماهه بررسی شده و با 25 نفر از دنبال‌کنندگان این صفحه، مصاحبه آنلاین صورت گرفته است. نتایج حاصل از بررسی نشان می‌دهد که تبلیغات مربوط به این شرکت در اینستاگرام، بر محورهای برندینگ، محتوای تبلیغ، جلب فالوئر، محتوای تبلیغات و خاص بودن متمرکز است. از بین انواع شیوه‌های جلب مشتری نیز هایلایت بیشترین میزان تکرار را داشته و از آی.جی تی.وی کمتر از سایر تکنیک‌ها و شگردها استفاده شده است. در نهایت، پژوهش حاضر راهکارهایی را برای ارتقای تکنیک‌های مرتبط با بازاریابی آنلاین شرکت ایران آوندفر در اینستاگرام پیشنهاد کرده است که می‌تواند ضمن ارتقای جایگاه و هویت برند، فروش بیشتری را برای این شرکت در پی آورد.
نویسنده : منصور ساعی استادیار پژوهشکده مطالعات فرهنگی و ارتباطات پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
نویسنده : مریم سادات جواهرزاده کارشناس ارشد مدیریت رسانه، دانشگاه سوره
عنوان : مدیریت رسانه به مثابه صنعت خلاق در عصر دیجیتال

مدیریت رسانه به مثابه صنعت خلاق در عصر دیجیتال

چکیده: فناوری پایه صنایع خلاق را تشکیل می‌دهد. تمام فرایندهای کلیدی درگیری و مشارکت این صنایع در یک روند طولانی، حرکت به سمت محیط آنلاین برای تولید مجازی است. تولیدات محتوایی سنتی، محصولاتی هستند که هزینه‌های ثابت بالا و هزینه‌های نهایی پایینی دارند، اما به یمن توسعه فناوری، ساختار، مدیریت، هزینه‌های این قبیل تولیدات دچار تحول شده است؛ در همین مدت زمان کوتاه از ظهور و بسط رسانه‌های دیجیتال، ساختار شرکت‌های رسانه‌ای تکامل یافته و تا حدودی متفاوت از کسب‌وکارهای قدیمی‌تر شه است؛ به همین دلیل، این شرکت‌ها محصولات و فرایندها را به صورت استاندارد درآورده‌اند و به دنبال بهره‌وری بیشتری در تولید هستند. مقاله حاضر، با روش کتابخانه‌ای به مطالعه رسانه‌ها در عصر نوین پرداخته و مؤلفه‌های مختلف صنعت رسانه در عصر دیجیتال را، از جمله مفهوم سازمان و هماهنگی کسب‌وکارهای رسانه‌ای، فرایندهای سازمانی، زنجیره‌ ارزش رسانه‌ها، جریان ارتباطات و اطلاعات، گردش کار دیجیتال، زبان‌های مختلف تولید دیجیتال، محتوای کاربرساخته و مدیریت حقوق دیجیتال، مورد بحث و کنکاش قرار داده است.
نویسنده :  
نویسنده : بهنام رضاقلی‌زاده کارشناس ارشد مدیریت رسانه (دانشگاه صدا و سیما) و پژوهشگر ارتباطات
عنوان : تعریف و شناسایی نوآوری های مخرب

تعریف و شناسایی نوآوری های مخرب

چکیده: یک فناوری جدید ممکن است برای سازمانی، باعث بروز اختلال و برای سازمانی دیگر موجب تحول شود اما اینکه چگونه می توان مخرب بودن یک فناوری را تشخیص داد، مسئله ای است که برای پی بردن به آن، ابتدا باید به سه پرسش اساسی پاسخ داد؛ نخست، نوآوری مخرب چیست؟ دوم، چگونه ممکن است یک نوآوری مخرب برای برخی موجب اخلال شود و برای برخی دیگر چنین نباشد؟ و سوم، چگونه می توان نوآوری های مخرب را قبل از آن منجر به بروز اخلال در یک سازمان شوند، تشخیص داد؟ در مقاله حاضر، پاسخ هایی برای این سه پرسش از طریق ارائه تعریفی جدید از نوآوری مخرب و با استفاده از ویژگی های پذیرش نوآوری ارائه می شود. برای تشخیص بهتر اینکه آیا نوآوری می تواند برای یک سازمان مخرب باشد یا خیر، از ماهیت نسبی ویژگی های نوآوری، یک روش اکتشافی، استفاده می شود. در این مقاله، نمایی از روش مورد استفاده برای چگونگی تشخیص مخرب بودن یک نوآوری قبل از بروز اخلال سازمانی ارائه شده است.
نویسنده : دلمر نگی، جوزف شوسلر و آلن دوبیلسکی
مترجم : جواد صادقی کارشناس ارشد علوم ارتباطات اجتماعی (دانشگاه صدا و سیما)
مترجم : مرتضی یعقوبی عزیزی کارشناس ارشد علوم ارتباطات اجتماعی (دانشگاه صدا و سیما)
عنوان : اخبار جعلی و واقعیت‌های جایگزین: سواد اطلاعاتی در عصر پسا حقیقت

اخبار جعلی و واقعیت‌های جایگزین: سواد اطلاعاتی در عصر پسا حقیقت

چکیده: مهم‌ترین چالش جدید در انتشار اخبار، شکل جدید حقیقت است. حقیقت، دیگر از سوی مقامات مسئول و سیاستمداران ابلاغ نمی‌شود، بلکه آن را کاربران رسانه‌های اجتماعی و فضای مجازی شبکه‌بندی و منتشر می‌کنند. به ازای هر واقعیت نیز، یک ضد واقعیت وجود دارد و همه این ضد واقعیت‌ها و واقعیت‌ها، در شکل آنلاین (برخط) یکسان و مشابه به نظر می‌رسند، امری که برای اکثر مردم گیج‌کننده است. این مقاله با هدف بررسی نحوه شکل‌گیری اخبار جعلی در فضای مجازی به مهارت‌هایی همچون آموزش و بهره‌گیری از سواد رسانه‌ای/ سایبری پرداخته است تا کاربران بتوانند اخبار واقعی را از خبرهای نادرست (جعلی) تشخیص دهند. همچنین وب‌سایت‌ها و پایگاه‌هایی برای راستی‌آزمایی و سنجش میزان صحت و درستی اخبار معرفی شده‌اند تا راهنمای کاربران عام اینترنت و دانش‌آموزانی باشند که برای کارهای کلاسی ناگزیر از مراجعه به اینترنت هستند.
نویسنده : نیکول کوک
مترجم : مریم رحیمی کارشناس ارشد ارتباطات؛ (دانشگاه آزاد اسلامی)
             

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.