کتابخانه مرکزتحقیقات از سال 1374 با هدف ارتقاي فعاليت‌هاي پژوهشي، آموزشي و توليدي سازمان و همچنين کمک به ارتقاي دانش تخصصي پژوهشگران و محققان آغاز به کارکرد.
اين کتابخانه، به عنوان مرکزی تحقيقاتي و تخصصي از ادغام سه کتابخانه، مرکز تحقیقات (ساختمان مينا)، کتابخانه امور مطالعات و تحقيقات (ساختمان پژوهشکده)، و کتابخانه امور سنجش برنامه‌اي (ساختمان ميرداماد) بوجود آمد و داراي منابع غني و متنوع در موضوعات علوم اجتماعي، ارتباطات، رسانه، روان‌شناسي، دين،.... در انواع مختلف، اعم از کتب مرجع و غير مرجع، نشريات ادواري، اسناد و مدارک، ديسک فشرده، کتاب‌هاي الکترونيکي و بانک‌هاي اطلاعاتي و... بوده‌است.

تا پایان خرداد ماه 1393 این کتابخانه داراي حدود 40000 عنوان کتاب چاپی و الکترونیکی داشته که از این تعداد 22000 جلد کتاب فارسي ،6500 کتاب لاتين ، 1200جلد کتاب عربي، بوده است همچنین، دارای 47500عنوان کتاب الکترونیکی لاتین و فارسی ، 10000 عنوان گزارش پژوهشی، مونوگرافي و پايان‌نامه و 350 عنوان نشريه، 700 عنوان لوح‌هاي فشرده و نرم‌افزار آموزشي و همچنين بانک‌هاي اطلاعاتي نما‌متن، مگ ايران وسيويليکا است .
کتابخانه مرکز تحقیقات موظف به انجام امور زیر است:

- گردآوري و سازماندهي مجموعه‌اي غني از منابع اطلاعاتي مرکب از کتب، نشريات، گزارش‌ها، پايان‌نامه‌ها و ساير موارد و منابع مورد نياز برنامه‌هاي پژوهشي و آموزشي سازمان مادر
- سازماندهي مؤثر مجموعه به منظور افزايش ميزان دسترسي به منابع آن
- ارائه خدمات آگاهي‌رسان جاري از طريق تهيه کتابشناسي‌ها، نمايه‌ نامه‌ها، چکيده‌ نامه‌ها و همچنين اشاعه‌گزينشي اطلاعات و جستجو در پايگاه‌هاي اطلاعاتي مورد نياز
- ماشيني کردن خدمات کتابخانه و استفاده از بانک‌هاي اطلاعاتي موجود
- آموزش کاربران در استفاده از نرم‌افزار، کتابخانه‌ و منابع آن.

کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما است.