صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1399/03/31
 
 
انتشار جدیدترین مقاله ترجمه شده محمدرضا تقوی پور (مدیر پژوهش مرکز البرز)

1399/07/09

 
مقاله «توصیه های خبری از رهبران افکار شبکه های اجتماعی؛ اثرگذاری بر اعتماد به رسانه و جستجوی اطلاعات اطلاعات» از سوی محمدرضا تقوی پور، مدیر پژوهش مرکز البرز ترجمه و در فصلنامه مطالعات رسانه های جدید مرکز تحقیقات منتشر شد.
رسانه ها همواره نقش بی بدیل و غیرقابل انکاری در جهت دهی به گرایش های سیاسی مخاطبان ایفا کرده اند. با ظهور شبکه های اجتماعی و شکل گیری «جامعه اطلاعاتی» و «جامعه شبکه ای»، این نقش بیش از پیش مورد توجه پژوهشگران علم ارتباطات قرار گرفته است. به ویژه که این شبکه ها امکان ایجاد الگوی دو مرحله ای انتقال پیام، موسوم به نظریه رهبران افکار را تسهیل کرده اند.
فصلنامه ارتباطات به واسطه رایانه در سال 2015، تحقیق مهمی در این باره انجام داده که تلفیقی از آزمایش و پیمایش است. در این پژوهش که نتایج مهمی برای بهره برداری در رسانه ها ارائه کرده است، 364 نفر مورد آزمایش قرار گرفته اند.
نتایج پژوهش حاکی از آن است که شبکه های اجتماعی، راه های جدیدی برای دریافت محتوای خبری ارائه می دهند. همچنین توصیه های شبکه های اجتماعی بر میزان اعتماد به رسانه می افزاید و مردم را به استفاده خبری بیشتر از این رسانه ها در آینده سوق می دهد. علاوه بر این، چنین تاثیراتی زمانی بیشتر می شود که دوستان واقعی، که داستان هایشان را در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند به عنوان رهبر فکری پذیرفته شوند. در این مقاله همچنین درباره پیامدهای این پدیده بر مردم سالاری و داد و ستد اخبار بحث شده است.
این مقاله از سوی محمدرضا تقوی پور، مدیر پژوهش صداوسیمای مرکز البرز به طور کامل ترجمه و در فصلنامه «مطالعات رسانه های جدید» مرکز تحقیقات سازمان صداوسیما منتشر شده است. علاقمندان می توانند با جستجوی عنوان مقاله در فضای اینترنت به فایل کامل آن دسترسی داشته باشند.


  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.