صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/02/25
 
 
حضور 17 مدیر از کمپانی‌های تئاتر جهان در همدان

1395/09/20
دبیر اجرایی بیست و سومین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان گفت: 17 مدیر از کمپانی‌های تئاتر جهان در همدان حضور می یابند و برای اولین بار 2 داور خارجی در بین داوران ایرانی حضور خواهند داشت.

به گزارش روز جمعه ستاد خبری بیست و سومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان، مهدی قلعه با بیان اینکه میهمانان خارجی طبق زمانبندی تعیین شده وارد همدان می‌شوند، افزود: امسال برای اولین بار 'نیکولاس مالمکارونا' از سوئد در تیم داوری بخش نوجوان و 'سالواتور ترملچر' از ایتالیا در تیم داوری بخش کودک حضور دارند و در کنار تیم ایرانی نمایش‌ها را داوری خواهند کرد.
دبیر اجرایی جشنواره تصریح کرد: 10 نمایش خارجی از بین 180 اثر ارسالی با نظر شورای داوری بین‌المللی متن‌های نمایشی و با دقت نظر برای حضور در جشنواره بیست و سوم انتخاب شده‌اند که این نمایش‌ها به نسبت سال‌های گذشته از کیفیت بهتری برخوردار هستند.
قلعه گفت: از ماه‌ها قبل جلسات متعددی در تهران و ستاد همدان تشکیل شد تا شرایط آماده سازی و برگزاری مطلوب جشنواره فراهم شود.
وی با اشاره به برنامه‌های جنبی جشنواره بیست و سوم بیان کرد: امسال جشن صدسالگی تئاتر کودک و نوجوان به یاد برگزاری اولین تئاتر اختصاصی این رده سنی که یکصد سال پیش توسط جبار باغچه بان نوشته و به اجرا درآمد، برپا خواهد شد.
دبیر اجرایی جشنواره بیست و سوم اضافه کرد: این مراسم روز 24 آذرماه از ساعت 21 تا 24 شب در سینما کانون همدان برگزار خواهد شد و نمایشنامه خوانی آثار باغچه بان، اجرای چندین ترانه از ثمین باغچه بان و ارائه مقالات و پژوهش‌های نمایش‌های نوع باغچه بان از جمله برنامه‌های این مراسم است.
قلعه گفت: نقطه آغاز تئاتر کودک و نوجوان را یکصدسال پیش باغچه بان برجا گذاشت و پس از گذشت یک قرن، نقطه صدسالگی آن در شهر همدان جشن گرفته می شود.
وی بیان کرد: در اختتامیه بیست و سومین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان مراسم تجلیل از رضا فیاضی به پاس تلا‌ش‌های چندین ساله در این حوزه، تولد و تجلیل از اصغر همت و احمد بیگلریان از پیشکسوتان تئاتر همدان برگزار خواهد شد.
دبیر اجرایی جشنواره با بیان اینکه در طول جشنواره هر شب مراسم نمایشنامه خوانی برگزار می‌شود؛ اظهار کرد: در حال طراحی مراسم شب خاطره در یکی از شب‌های برگزاری جشنواره هستیم که در آن، افراد از شهرها و استان های مختلف علاوه بر خاطره گویی، یکی از قطعات موسیقی محلی مخصوص ناحیه خود را اجرا کنند.
قلعه در خصوص کارگاه‌های آموزشی جشنواره توضیح داد: امسال برای خردسالان بالای 3 سال و مربیان مهدکودک کارگاه‌های تخصصی برگزار می شود و همچنین محمد عاقبتی یکی کارگردانان تئاتر قرار است از اولین روز جشنواره با تعدادی از نوجوانان علاقه مند تمرین نمایشنامه خوانی کرده و در روز آخر آن را اجرا کنند.
وی در پایان یادآور شد: در جشنواره بیست و سوم، بخش خردسال برخلاف دوره‌های گذشته در بخش مسابقه حضور دارد.

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.