صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/06/13
 
 
«موزه نقاشی دوره قاجار» در کاخ سلیمانیه کرج راه‌اندازی می‌شود

1395/11/16
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز گفت: به دلیل اینکه تنها دو دیوار نگاره از شاهزادگان دوره قاجار در کاخ سلیمانیه موجود است، تصمیم بر آن شد که این کاخ به عنوان موزه نقاشی دوره قاجار مورد بازدید عموم قرار بگیرد.

مهناز طاهری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرج، اظهار داشت: به دلیل اینکه وسیله‌ای از دوران قاجار در کاخ سلیمانیه باقی نمانده است و تنها دو دیوار نگاره از شاهزادگان دوره قاجار در این کاخ موجود است، تصمیم بر آن شد که این کاخ به عنوان موزه نقاشی دوره قاجار مورد بازدید عموم قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه یکسری از وسایل و نقاشی‌های دوره قاجار از موزه ملی به این کاخ منتقل شده است، بیان کرد: امیدواریم اردبیهشت سال آینده و در هفته میراث فرهنگی این موزه افتتاح شود.

طاهری با بیان اینکه کاخ سلیمانیه جهت بازدیدهای دانشجویی و دانش‌آموزی باز است، متذکر شد: بدلیل مرمت قسمت‌هایی از فضای داخلی کاخ فعلا بازدید عمومی از آن ممنوع است ولی در ایام نوروز جهت بازدید عموم باز است.

وی با اشاره به برج کناری کاخ که کاملا تخریب شده و در حال مرمت است، بیان کرد: بنای کاخ سلیمانیه روی پیلوت ساخته شده که در زمان خود نوعی نوآوری به شمار می‌رود.

معاون میراث فرهنگی استان البرز با تاکید بر اینکه امسال برای آماده‌سازی دکوراسیون داخلی کاخ ۴۰ میلیون تومان و برای مرمت برج ۵۰ میلیون تومان اعتبار اختصاص داده شده است، افزود: هیچ اعتبار استانی برای بحث مرمت و بازسازی این کاخ در نظر گرفته نشده است.

معاون میراث فرهنگی استان البرز با اشاره به اینکه نگهداری و سرویس‌دهی موزه مهم‌تر از راه‌اندازی آن است، ادامه داد: همه ما به گونه‌ای برای حفاظت از میراث استان مسئولیت داریم که از این آثار به درستی محافظت کرده و آن را به نسل آینده منتقل کنیم.

به گزارش تسنیم،کاخ سلیمانیه مربوط به دوره قاجار بوده و امروزه در محوطه دانشکده کشاورزی کرج واقع شده است؛ این اثر در تاریخ ۲ اسفند ۱۳۲۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
http://karajrasa.ir/

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.