صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1397/12/01
 
 
همایش فرهنگ و اقتصاد ملی در فرش در استان گلستان برگزار گردید

1395/12/07

نمایشگاه تخصصی فرش دستبافت و لوازم و تجهیزات وابسته با حضور ۳۰ شرکت تولیدی در محل نمایشگاه های دائمی گرگان برگزار شد . همایش فرهنگ و اقتصاد ملی در فرش در استان گلستان برگزار گردید

به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان گلستان همایش فرهنگ و اقتصاد ملی در فرش با مشارکت سازمان صنعت معدن و تجارت استان ، دانشگاه جامع علمی کاربردی و خوشه فرش دستباف گلستان با حضور استاد برجسته فرش ، تورج ژوله برگزار گردید .

بنا براین گزارش استاد این همایش گفت : با وجود سابقه طولانی فرش دستباف در استان گلستان و نقش آن در ایجاد اشتغال و ریشه دار بودن آن در فرهنگ مردمان این منطقه ، لزوم توجه بیشتر به نشست های علمی و تخصصی در این زمینه احساس می شد و لذا همایش فرهنگ واقتصاد ملی در فرش با تکیه بر محورهای زیر برگزار گردید :

- حوزه فرهنگ ، هنر، تاریخ فرشبافی

- سیر تحول در طرح و نقش فرش

- مبانی زیبایی شناسی در طرح و نقش فرش دستباف ترکمن

- ارتباط بین طرح و نقش و رنگ فرش دستباف و فرش ترکمن

- اصالت و نوآوری در طرح و نقش فرش ترکمن

- بررسی شیوه ها و انواع بافت

- بررسی قابلیت های گسترش اقتصاد فرش در سطح ملی و بین المللی

- هماهنگی بازار وسلیقه مصرف کنندگان

- نظام تولید و فروش فرش دستباف

تورج ژوله افزود : در این همایش سعی بر ایجاد اعتقاد و باور در بین تولید کنندگان و دست اندرکاران نسبت به ضرورت اصالت، فرهنگ، و تاریخ این هنر صنعت عظیم که می تواند جایگاه فرش استان و علی الخصوص فرش ترکمن را در تمام دنیا حفظ نماید تاکید و پرداخته شد.

به گفته وی : از دیگر اهداف این همایش می توان به :

1. معرفی جلوه های زیبای هنر فرش دستباف ترکمن

2. شناسایی و معرفی ویژگی دستبافته های قدیمی تولید شده در منطقه

3. تلاش در جهت دستیابی به چشم انداز خوشه فرش دستباف استان

4. آمیخته های بازاریابی و صادرات فرش دستباف ایران با تاکید بر فرش های ترکمن و دستباف گلستان

5. فرش دستباف، اقتصاد روستایی، اقتصاد ملی با تاکید بر فرش های ترکمن

6. معرفی ارزش ها، آداب و رسوم وسنت ها فرش ترکمن و موضوعات مرتبط

اشاره نمود .

استاد ژوله گفت : بنابراین با تکیه بر موارد ذکر شده ضرورت دارد از کلیه منابع و دستبافته های قدیمی بکار گیری و استفاده بهینه شود تا زمینه افزایش سهم بازار و برنامه ریزی جهت ارتقاء و توسعه فراهم آید که این امر مستلزم افزایش انگیزه تولید کنندگان به محصولات کیفی نه کمی و نیاز سنجی و سلیقه یابی بر اساس الگوها و نمونه های موجود می باشد .

وی افزود : در حال حاضر قیمت های جهانی فرش ترکمن در دنیا برای فرش های کمتر از دو متر مربع و باقدمت ۷۰ تا ۱۰۰ سال بین ۱۰ میلیون تا ۳۵ میلیون تومان است که البته قیمت خوبی است ولی سوال این جاست که آیا فرش های دستبافی که در سال های جاری بافته می شود هم در ۱۰۰ سال آینده با قیمت مناسب روز خود در دنیا به فروش می رسد یا نه؟

ژوله بیان کرد: به دلیل اتفاقاتی که طی سال های گذشته رخ داده و آن چه بر فرش ایرانی گذشته است می توانم با اطمینان کامل بگویم هنر فرش ایران به نسل های بعد ما نمی رسد چرا که آن چه اکنون به عنوان فرش بافته می شود ربطی به هنر فرش ندارد و تنها یک مهارت و به بافی است. وی تصریح کرد: همه آسیب ها در حوزه فرش از آن جا شروع شد که تعاونی ها و تشکل های جدید به حوزه فرش راه یافت و به فرش به عنوان کسب و کار، شغل و کارآفرینی نگاه شد و فرش در نهایت به عنوان یک محصول نگریسته شد، نظام آموزشی کشور به حوزه فرش وارد شد و فرش در ردیف صنایع دستی نگریسته شد.

استاد فرش ایرانی افزود: فرش مهارت نیست، بلکه هنر است و مهارت متعلق به صنایع دستی است، هنر با مهارت آموخته نمی شود بلکه هنر فرش با ذوق وخلاقیت و تکنیک و سنت سر و کار دارد.

استاد فرش ایران در ادامه در خصوص راه نجات هنر صنعت فرش گفت: فرش بین هنر و سنت است و برای سنت به راحتی نمی توان برنامه ریزی کرد چرا که سنت یک شبه به وجود نیامده است که بتوان یک شبه برای آن برنامه ریزی کرد.

ژوله تصریح کرد: هر کاری که در حوزه هنر صنعت فرش ترکمن و در جهت احیا و بازسازی این هنر قرار است انجام شود باید اصولی، کارشناسی و اساسی باشد در غیر این صورت محکوم به شکست است.

وی احیاء اصلی را مربوط به رنگ و مواد اولیه در هنر فرش دانست و گفت: با کمک خوشه فرش استان کارگاه های آموزشی کاملا تخصصی هم برای علاقه مندان هنر فرش ، طراحان و هم علاقه مندان بافتن فرش برگزار می شود که امیدواریم با حرکت در این سمت بتوانیم گره گشایی لازم برای نجات این هنر بومی را داشته باشیم.


  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.