صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1397/04/27
 
 
پژوهش بررسی سبک زندگی مردم تبریز( مطالعه موردی فرهنگ خرید مردم تبربز) به پایان رسید

1396/03/18
این پژوهش در پی پاسخگویی به این سوال است الگوی فرهنگ خرید مردم شهر تبریز چگونه است؟ و چرا مردم برای خرید مایحتاج کوتاه مدت و بلندمدت خود به سمت برندها و مصنوعات خارجی (خصوصا ساخت کشور ترکیه) روی می آورند؟

در تحقیق بررسی سبک زندگی مردم تبریز( مطالعه موردی فرهنگ خرید مردم تبربز) از روش تحقیق پیمایش استفاده شده است و از ابزار پرسشنامه برای گردآوری اطلاعات بهره برده شده است. جامعه آماری، افراد 18 سال به بالای شهر تبریز است و بر اساس فرمول کوکران 600 نفر به عنوان نمونه آماری در نظر گرفته شده است.
چارچوب نظری از نظریات مصرف ارتباطی شامل ترکیب الگوی وبلن و زیمل برگزیده شده است. و همچنین از نظریات سبک زندگی بوردیو و گوردن بهره برده شده است.
یافته های تحقیق نشان دادند که از نظر مردم تبریز کیفیت و قیمت عوامل اصلی خرید کالای ایرانی و خارجی هستند و همچنین مولفه های ملیت گرایی و حمایت از تولید داخلی در خرید کالاهای ایرانی از سوی مصرف کنندگان تبریزی موثر است.
علاوه بر این عوامل جنسیت، تحصیلات و تبلیغات ماهواره ای در گرایش به خرید کالاهای خارجی سنجیده شد. آزمون ها نشان دادند که میان زنان و مردان تبریزی(عامل جنسیت) در گرایش به خرید محصولات خارجی تفاوت معناداری وجود ندارد. همچنین متغیر تحصیلات به عنوان یک متغیر مستقل، در گرایش به خرید کالاهای خارجی موثر است به این صورت که با افزایش تحصیلات، گرایش به خرید محصولات خارجی افزایش می یابد. تبلیغات ماهواره ای نیز به عنوان عاملی موثر در تبیین گرایش به خرید کالاهای خارجی از دیدگاه مردم تبریز دیده می شود.
نزدیک شدن به طبقه خاص، پولداری، به روز بودن، متمایز شدن از دیگران، فخرفروشی و چشم و همچشمی عواملی است که در گرایش مردم تبریز به خرید کالای خارجی موثر است و بر این اساس می توان گفت که مردم تبریز از مصرف کالاهای خارجی در جهت انتخاب سبک زندگی متمایز طلبانه، فخرفروشانه و تعلق داشتن به طبقه بالاتر بهره می برند.
این پژوهش پیشنهاد می دهد که در برنامه سازی های شبکه استانی از مولفه های قناعت، پرهیز از اسراف و تبذیر، دعوت به میانه روی، حمایت از تولید داخلی در راستای ارتقا غرور ملی بهره گرفته شود.

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.