صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/06/13
 
 
تدوین پیوست استانداردهای فرهنگی در دستور کار

1396/04/20
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: تدوین پیوست استانداردهای فرهنگی برای مباحث فرهنگی کشور جمهوری اسلامی ایران در دستور کار است.

نیره پیروزبخت در همایش روز جهانی اندازه‌شناسی با شعار اندازه‌گیری‌ها در حمل‌ونقل که صبح سه‌شنبه در سازمان ملی استاندارد ایران واقع در کرج برگزار شد، بابیان اینکه در سال جاری با توجه به فضای سیاسی خاص کشور تصمیم گرفتیم این کنفرانس بدون تشریفات سیاسی برگزار شود، اظهار کرد: ایران در بحران کم‌آبی به سر می‌برد، مسئولان دولتی به جد در این خصوص و برای برون‌رفت از این امر در حال تلاش هستند.

وی با تأکید بر لزوم صرفه‌جویی در مصرف انرژی‌های مختلف، افزود: یکی از مبانی اصلی و زیرساختی مصرف انرژی‌های مختلف بحث اندازه‌شناسی است.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران خاطرنشان کرد: امید است همواره درصدد ارتقای دانش و علم جامعه باشیم، توسعه این امر بهبود شرایط حاکم در جامعه را امکان‌پذیر خواهد کرد.

وی با تأکید بر اینکه در آیات و روایات مختلف بارها به مبحث عدم کم‌فروشی و اندازه‌شناسی اشاره‌شده است، گفت: انسان مظهر تکامل موجودات و مخلوقات بر روی کره زمین است، این مهم بارها در آیات قرآن کریم عنوان‌شده است.

پیروز بخت بابیان اینکه طی دوساله اخیر به مقوله ارتباط نام‌گذاری روز جهانی اندازه‌شناسی در کشور پرداخته‌شده است که در این راستا از حضور علما نیز استفاده شد، گفت: در سال جاری مبحث اندازه‌شناسی در حوزه حمل‌ونقل موردتوجه قرارگرفته، اندازه‌شناسی در تمام ابعاد باید به‌عنوان زیرساخت لحاظ شود.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران؛ اندازه‌شناسی در بحث استانداردسازی را ازجمله مهم‌ترین مؤلفه‌های در دستور کار عنوان کرد و یادآور شد: در بحث تجارت؛ ایمنی و انرژی مقوله اندازه‌شناسی به‌طور جد موردتوجه قرارگرفته و در این راستا فعالیت‌های گسترده‌ای صورت می‌گیرد.

پیروز بخت با تأکید بر لزوم اصلاح الگوی مصرف انرژی در کشور و نقش استاندارد در این خصوص، اظهار کرد: طراحی جاده، خودرو و مسائل ایمنی مرتبط با جاده‌ها اندازه‌شناسی از کاربرد مهمی برخوردار است.

حرکت وزارت بهداشت به سوی استانداردسازی

وی با اشاره به اهمیت اندازه‌شناسی در رابطه با علوم پزشکی که با سلامت انسان ارتباط مستقیمی دارد، تصریح کرد: وزارت بهداشت به سمت استانداردسازی در حال حرکت است، به‌طورقطع خطا در این حوزه گاه صدماتی جبران‌ناپذیر را بر جای خواهد گذاشت.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه برخی از دستگاه‌های با مقوله اندازه‌شناسی آشنا نشده‌اند، افزود: این امر در دولت یازدهم و دوازدهم بیش‌ازپیش موردتوجه واقع‌شده است.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران بابیان اینکه اثربخشی استاندارد در فعالیت‌های روزانه کاملاً مشهود و آشکار است، گفت: بدون شک استاندارد بایستی در تمامی شئون رعایت شود.

وی بابیان اینکه پیوست استانداردهای فرهنگی برای مباحث فرهنگی کشور جمهوری اسلامی ایران در دستور کار است، بیان کرد: استاندارد باید تمام خدمات و فعالیت‌های کشور فعال شود که طی سنوات اخیر این امر تا حد قابل قبولی اجرایی شده است.

پیروزبخت با اشاره به جایگاه خوب سازمان ملی استاندارد ایران در داخل و خارج از کشور، عنوان کرد: همه‌ساله برای روز جهانی استاندارد شعاری تنظیم می‌شود، برای نخستین بار طراحی این شعار به‌صورت پوستر به فراخوان گذاشته و حدود ۶۰ طرح در خصوص این شعار دریافت و ۲۲ طرح به سازمان ایزو ارسال شد.

وی گفت: در مرحله دوم بررسی جهانی پوسترهای ارسالی درمجموع ده پوستر برگزیده که از این تعداد ۵ پوستر از آن جمهوری اسلامی ایران بود.
ه گزارش خبرنگار مهر

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.