صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1397/04/14
 
 
تهیه و پخش دوبرنامه با عناوین (خیال پرده لری) و (تللی ساز) بر اساس پژوهش برنامه ای در شبکه سهند

1396/05/11
خیال پرده لری عنوان برنامه ای است که به موسیقی عاشیقی پرداخته و از هر شاعر به اقتضاء آثار منظوم شان یک یا چند موضوع مهم را بررسی می کند و برنامه تللی ساز، عنوان برنامه ای است که به موسیقی مقامی می پردازد.

در برنامه های «تللی ساز» و «خیال پرده لری» که از شبکه استانی صدای مرکز آذربایجان شرقی پخش می شود به انواع موسیقی عاشقی و مقامی پرداخته و نمونه های عینی از مشاهیر موسیقی عاشقی و مقامی آذربایجان شرقی اشاره شده است.
در برنامه خیال پرده لری که به موسیقی عاشیقی اختصاص دارد موضوعات و محورهایی از جمله عشق به وطن، کمک و یاری به همدیگر، مبارزه با ظلم و بی عدالتی و ارتباط موسیقی با مردم است. از جمله قالب های موسیقی مقامی در این برنامه گرایلی، قوشمه و ... می توان نام برد و در برنامه تللی ساز که به موسیقی مقامی آذربایجان می پردازد امیدواری، خیرخواهی، انسان دوستی به عنوان درون مایه های اصلی ذکر شده است. همچنین در این برنامه به تاریخچه رشد موسیقی مقامی در آذربایجان پرداخته شده است. همچنین مشاهیر موسیقی مقامی از جمله، مصطفی پایان، استاد علی سلیمی و اقبال آذر به عنوان سرآمدان این نوع از موسیقی معرفی شده اند.
مبنای تولید این دو برنامه پژوهش « بررسی کارکردهای مردم شناختی موسیقی عاشقی و مقامی آذربایجان با تاکید بر نقش رسانه» است که خانم مینو امیر قاسمس در صدا و سیمای مرکز استان آذربایجان شرقی انجام داده ست.

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.