صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1397/12/01
 
 
آیین عزاداری روز یازدهم محرم: مراسم بنی اسد در شهرستان بندرگز(استان گلستان) به ثبت ملی رسید

1396/05/23

مهندس ابراهیم کریمی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان از ثبت ملی آیین عزاداری روز یازدهم محرم: مراسم بنی اسد در شهرستان بندرگز در فهرست آثار ناملموس کشور خبر داد.به گزارش روابط عمومی وامور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، ابراهیم کریمی با اعلام این خبر گفت: با توجه به اهمیت ثبت مواریث استان گلستان علی الخصوص مواریث معنوی این استان در فهرست آثار ملی کشور،دهم مرداد در جلسه شورای ثبت میراث معنوی که با حضور فرهاد نظری مدیرکل ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی و کارشناسان دفتر ثبت آثار تاریخی، کارشناسان موزه ملی و مجموعه‌های تاریخی نیاوران، کاخ گلستان و تعدادی از استان‌ها برگزار شد 9 اثر میراث ناملموس استان گلستان در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

او با اشاره به ثبت این آثار افزود: آیین عزاداری روز یازدهم محرم: مراسم بنی اسد در شهرستان بندرگز یکی از 9 آثاری است که در دهم مردادماه در جلسه شورای عالی ثبت آثار به ثبت ملی رسید.

آیین عزاداری روز یازدهم محرم: مراسم بنی اسد در شهرستان بندرگز

سال 62 هجری، حضرت امام حسین(ع) به همراه یارانش برای اشاعه امر به معروف و نهی از منکر علیه حکومت غاصب بنی امیه قیام کردند و 72 کشته برجای گذاشتند که به دلیل ظلم و ستم بیش از حد بنی امیه، حتی پس از واقعه کربلا نیز کسی جرات ورود به منطقه جنگ برای تدفین پیکر مطهر شهدای کربلا را نداشت، پس از واقعه عاشورا، زنان قوم بنی اسد گذرشان به میدان جنگ افتاد و از دیدن پیکر شهداء کربلا بسیار متـأثر شدند. زنان قوم، مردان خود را به دفن اجساد شهداء فرا خواندند ولی مردها به دلیل ترس از بنی امیه، اقدامی نکردند. به همین خاطر زنان بنی اسد با بیل و کلنگ به طرف صحرای کربلا به راه افتادند و وقتی که مردان قبیله، آنان را چنین در تصمیم شان راسخ دیدند، به میدان جنگ آمده و اجساد را دفن کردند. این دفن کردن اولین جنبش بر ضد امویان به حساب می­آید.

امروزه برای حفظ چنین قیام شجاعانه ایی در یاد و خاطره مردم، هرساله مراسمی نمادین و به شکل تعزیه در روستای گز غربی و شرقی شهرستان بندرگز در روز یازدهم محرم بعد از اذان مغرب و عشاء برگزار می­شود. این مراسم از مسجد شهدای روستای گز غربی با پوشیدن لباس عزا و پیراهن های سیاه بلند بر تن جوانان محل و بستن چفیه یا کوفیه و عقال (حلقه‌ای است سیاه رنگ) بر سر، به همراه پوشاندن صورت مردان، آغاز می­شود. به این افراد در گروه بنی اسد، "میر عرب" گفته می­شود. آنها با گرفتن بیل بروی شانه های خود در حیاط مسجد به دور شهداء می­گردند و مداح اشعاری از این قبیل را می­خواند: . ما بنی اسد امشب دفن شهداء داریم 72 قربانی در کربلاء داریم

گغتنی است نوجوانان روستا نیز نقش شهداء را با کشیدن پارچه­ایی سفید بروی خود در بخش مرکزی حیاط مسجد ایفاء می­کنندمدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان درپایان اظهار امیدواری کرد با ثبت آثار فرهنگی، تاریخی، طبیعی ، صنایع دستی و میراث معنوی این استان و معرفی هر چه بهتر این آثار، گام های ارزنده ای جهت حفظ واحیای این مواریث ارزشمند برداشته شود.

شایان ذکر است لوح ثبتی آثار پس از طی تشریفات قانونی توسط معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی صادر و به استان ابلاغ خواهد شد.

مدیریت پژوهش

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.