صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/10/07
 
 
بهره‌برداری از بزرگترین مرکز تحقیقاتی و تولید بذر دانه‌های روغنی کشور در ساری

1396/06/19


بزرگترین مرکز تحقیقاتی کاربردی و تولید بذر دانه‌های روغنی کشور همزمان با رونمایی از سه رقم محصول دانه روغنی در ساری بهره‌برداری شد.
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، آیت الله نوراالله طبرسی، نماینده ولی فقیه در مازندران در این آیین بر توسعه کشت دانه های روغنی در راستای توسعه اقتصادی اشاره کرد و گفت: باید در تولید دانه های روغنی از جمله سویا و کلزا به خودکفایی برسیم و واردات این گونه محصولات با همت و تلاش متخصصان و محققان کشاورزی به صفر برسد.
وی بر توسعه کشت دانه های روغنی در مناطق کوهپایه‌ای و دشت ، حمایت از کشاورزان و ارائه تسهیلات کم‌بهره به کشاورزان تاکید کرد.
علیرضا مهاجر، مجری طرح دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی نیز گفت: سالیانه 3 میلیارد دلار ارز کشور صرف واردات روغن خام، کنجاله و سویا می‌شود که با توسعه و تولید بذرهای اصلاح‌شده دانه‌های روغنی سعی در کاهش خروج ارز کمتری از کشور هستیم.
حیدر پور رئیس جهاد کشاورزی مازندران نیز گفت: یکی از طرح های اقتصاد مقاومتی تامین روغن از منابع داخلی همچون کشت کلزا و سویا در افق 1404 است که قرار است 70درصد روغن مورد نیاز از منابع داخلی تامین شود .
شادی‌نو مدیرعامل شرکت مرکز تحقیقاتی کاربردی و تولید بذر دانه های روغنی کشور در ساری نیز گفت: این مرکز کار تحقیقاتی بر روی ژرم پلاست ها انجام می دهد و تولید بذر، تولید ارقام، اصلاح ارقام کشور را برعهده دارد .
وی افزود: تاکنون اصلاح ژنتیکی روی چهار رقم اصلی دانه روغنی شامل کلزا، سویا گلرنگ و آفتابگردان صورت گرفته است. مهمترین مزیت این رقم‌های اصلاح‌شده، کاهش هزینه کشاورزی در کاشت، داشت، برداشت و افزایش تولید است.
در این مراسم از یک رقم سویا به نام آرین و دو رقم کلزا به نام های زمان و مهتاب که در موسسه تحقیقات ثبت گواهی بذر و نهال کشور ثبت شده است رونمایی شد.

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.