صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1397/12/01
 
 
عشایر گلستان در تنگنای کمبود امکانات

1396/08/10

به گزارش خبرنگار مهر در گرگان، بسته شدن ایلراهها، کاهش منابع، تبدیل مراتع و چراگاهها به اراضی زراعی و مسکونی، نبود امکانات رفاهی مناسب رنج سفر و "خانه به دوشی" این قشر را افزایش داده است.
آسیب پذیری زندگی عشایری، گسترش حاشیه نشینی، از بین رفتن مراتع و گرانی علوفه دستی، بالا بودن هزینه ها و مقرون به صرفه نبودن دامداری از دیگر مشکلاتی است که عشایر گلستان با آن دسته و پنجه نرم می کنند.

گرانی کرایه کامیونها برای حمل و نقل، مشکلات عدیده ای از جمله بهداشت، آموزش و همچنین تامین ارزاق عمومی و آب شرب، کمبود، ایستگاه های انتظار دام در مسیر کوچ عشایر از دیگر مسائل فراروی عشایر گلستان بشمار می رود.

جامعه عشایری گلستان از دو تیپ عشایر کوچنده اکراد شمال خراسان رضوی و خراسان شمالی و عشایر نیمه کوچنده تراکمه تشکیل شده است.

براساس آخرین سرشماری عشایر کوچنده در سال 87، عشایر کرد در قالب 21 طایفه مستقل، هزار و 978 خانوار و 10 هزار و 991 نفر به این استان کوچ می کنند.

تراکمه نیز از دیگر عشایر استان هستند که همواره کوچ های بزرگ ایلی دارند و هزار و 552 خانوار و جمعیتی معادل 9 هزار و 696 نفر را در بر می گیرند. قلمرو زیستی عشایر گلستان، 350 هزار هکتار از مراتع شهرستانهای گنبد، کلاله و مراوه تپه تخمین زده شده است و عشایر کوچنده اکراد از بقایای ایل بزرگ زعفرانلو هستند که در زمان شاه عباس صفوی از غرب ایران به مناطق شمال خراسان کوچانده شدند.

عشایر کرد همه ساله از شهرستانهای بجنورد، شیروان، قوچانریال اسفراین به مدت پنج ماه از سال به مناطق قشلاقی گلستان از طریق سه ایلراه شلمی، قازنقایه و خشتلی کوچ می کنند.

به رغم وجود مشکلات فراوان، درسالهای اخیر تلاشهایی برای ساماندهی وضعیت زندگی و معیشت عشایر گلستان صورت گرفت که مدیرامور عشایری استان به آن اشاره می کند.

رضا علیپوری افزود: در حال حاضر برای ساماندهی به زندگی عشایر دو طرح عمده شامل طرح ارائه خدمات پشتبانی به کوچندگان و طرح عملیات اسکان عشایر در دست اجراست.

وی اظهار داشت: در 9 ماه سالجاری اعتبارات عمرانی مصوب به مبلغ هفت میلیارد و 500 میلیون ریال بوده است که در حال حاضر 73 درصد آن معادل پنج میلیارد و 500 میلیون ریال برای اجرای پروژه های احداثی و تکمیلی در جامعه عشایری اختصاص یافته است.

وی به طرح ارائه خدمات پشتیبانی به کوچندگان اشاره کرد و گفت: این طرح در راستای ارائه خدمات ضروری به کوچندگان برای بهبود سطح زندگی عشایر از طریق توسعه پروژه های زیربنایی و ایجاد امکانات بیشتر برای گروهی از عشایر که تمایل به ادامه زندگی به شیوه کوچروی دارند اجرا می شود.

علیپوری بیان داشت: اعتبار مصوب این طرح در سالجاری پنج میلیارد و 200 میلیون ریال بوده است که از این میزان در 9 ماه اول سال 81 درصد تخصیص یافته است.

مناطق عشایرنشین گلستان از آب کافی بی بهره است

مدیرامور عشایری گلستان عنوان کرد: مناطق استقرار عشایر استان از آب مناسب و کافی بی بهره هستند و سعی شد با اجرای پروزه های لازم و براساس پتانسیل های منطقه، آب مورد نیاز عشایر تامین می شود.

وی افزود: در این راستا چشمه های موجود مورد بهسازی و لوله کشی قرار گرفته است و آب انبارهایی برای ذخیره و نگهداری آب احداث می شود و آبرسانی سیار نیز صورت می گیرد.

مدیرامور عشایری گلستان بیان داشت: در سال جاری 9 باب آب انبار با 150 میلیون ریال اعتبار برای عشایر استان احداث شد.

علیپوری افزود: احداث هزار مترمکعب بند سنگی با 200 میلیون ریال اعتبار، 40 هزار مترمکعب آبرسانی سیار با 400 میلیون ریال اعتبار در منطقه مراوه تپه از دیگر طرح هاست.

وی یادآورشد: همچنین در این مدت 15 هزار متر مکعب آبرسانی سیار با 300 میلیون ریال اعتبار در منطقه گنبد نیز صورت گرفته است. مدیرامور عشایری گلستان به طرح عملیات اجرایی اسکان عشایر اشاره کرد و گفت: در این حوزه نیز در جهت شناسایی پتانسیل ها و استعدادهای بالقوه مناطق عشایری صورت گرفت.

چهار کانون اسکان عشایر شناسایی شد

رضا علیپوری افزود: در این راستا، چهار کانون توسعه عشایر استان به نامهای وحدت، چوپانچق، کینگ جای اسماعیلک و بهار میدان شناسایی شد که از میان آنها توسعه بهار میدان برای عملیات اجرایی در اولویت قرار گرفت.

وی یادآورشد: از سال 88 عملیات اجرایی پروژه عملیات آماده سازی سایت اسکان کانون توسعه بهار میدان آغاز شد و در سالجاری نیز با اعتبار مصوب دو میلیارد و 300 میلیون ریال و تخصیص یک میلیارد و 300 میلیون ریال در 9 ماه سالجاری در دست پیگیری است.

مدیرامور عشایری گلستان به ارائه خدمات عشایری توسط اداره امور عشایر مراوه تپه پرداخت و گفت: در سالجاری 81 هزار و 800 لیتر نفت سفید، 52 میلیون و 630 هزار لیتر آب آشامیدنی و شرب دام و 127 هزار و 85 سیلندر گاز مایع بین عشایر استان توزیع شده است.

عشایر نیازمند حمایتند

در عین حال برخی از عشایر گلستان معتقدند: عشایر به تنهایی قادر به رفع این گونه مشکلات نیستند لذا مشکلات عشایر تنها با توجه و حمایت مسئولان برطرف می‌شود.

به باور این عده، لازم است ایلراه عشایر همانند راه روستایی تثبیت شود و روستاییان راه‌های عشایری را به رسمیت بشناسند و هر ساله راه‌های عشایر را مورد تعرض قرار ندهند.

به گفته آنان، با وجود اینکه دستگاه های مربوط در حین کوچ خدماتی به عشایر ارائه می دهند اما عشایر قشری محروم هستند و نیاز به کمک و مساعدت بیشتری دارند.
مدیرپژوهش

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.