صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1397/08/19
 
 
همایش ملی ادبیات مقاومت در لبنان دردانشگاه گیلان برگزار شد

1396/09/25

ين همايش دو روزه ادبيات مقاومت در لبنان با هدف ايجاد فضای تعامل و هم انديشی متخصصان رشته زبان و ادبيات عربی و جمعی از پژوهشگران سراسر کشور روز پنجشنبه در تالار حکمت دانشگاه گيلان گشايش يافت .

دکتر اکرم روشنفکر دبیر علمی همایش گفت: حدود ۱۰۲ مقاله از ۳۰ دانشگاه، مراکز و موسسه علمی در قالب ۹ موضوع به دفتر دبيرخانه ارسال و ۷۵ مقاله پذيرفته شده است.
مدير گروه زبان و ادبيات عرب دانشگاه گيلان افزود : موضوع‌ مقاله‌های ارسال شده شامل پيشينه مقاومت در ادبيات قديم، سابقه مقاومت در ادبيات معاصر عربي، بررسی آثار شاعران و نويسندگان فلسطيني، تاثير فرهنگ عاشورا بر ادبيات مقاومت و ادبيات مقاومت در لبنان است.
روشنفکر همچنين بررسی انواع ادبی و نقد مضامين در آثار سبک شناسی ادبيات مقاومت، بررسی تطبيقی ادبيات مقاومت و ادبيات دفاع مقدس ايران، بررسی ترجمه‌های آثار شاعران و نويسندگان مقاومت، زنان در ادبيات مقاومت و جايگاه ادبيات مقاومت در ادبيات جهان را از ديگر مقالات ارسال شده به دبيرخانه همايش مذکور عنوان کرد.
دکتر محمد علی آذر شب رييس کميته علمی همايش و استاد دانشگاه تهران در اين همايش طی سخنانی گفت : اسلام دين حيات است و تداوم حيات مستلزم مقاومت است. وی در ادامه سخنانش افزود : مقاومت ارتباط با دين و هويت ما دارد و اگر به وازدگی و افسردگی مبتلا شويم و مقاومت خودرا از دست بدهيم نابود می شويم .
" حجت الاسلام پور رضا" نيز طی سخنانی در اين همايش گفت : محصول ايمان و مقاومت عزت است و امروز حزب الله لبنان عزت خود را مديون مقاومت و ايمان است.

مسوول نمايندگی ولی فقيه در دانشگاه گيلان در ادامه سخنانش افزود :‌مقاومت حزب الله در جنوب لبنان همه جهانيان و اسرائيل و حاميان تا بن دندان مسلح وی را متحير کرده و اين تحير هنوز ادامه دارد . وی تصريح کرد: عزت لبنان ميوه مقاومت و ايمان حزب الله است .

دکتر رضا سیمبر نیز در مراسم افتتاحیه این همایش گفت : اگر چه بخشی از مقاومت یک ملت در مقابل ظلم و بیداد مجاهدت و مقابله جنگی است ولی بخش مهم مقاومت فعالیت فرهنگی و ادبی است . وی افزود : شعر و ادبیات هدایت کننده و پشتیان مقاومت است و ادبیات حماسه و مقاومت اگر درست و پخته و بر مبنای عقیدتی مناسبی بیان شود نقش اساسی و تعیین کننده خواهد داشت .

در اين همايش نیز چند تن از اساتيد دانشگاه دولتی لبنان و نماینده حزب الله لبنان در ایران حضور داشتند و در مورد مقاومت لبنان به ایراد سخنرانی پرداختند .


  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.