صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/09/19
 
 
به مناسبت هفته عفاف و حجاب 23 تیر ماه شوی زنده لباس در فرهنگسرای بانو برگزار شد

1389/12/14
نخستین جشنواره استانی طراحی لباس بانو توسط مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی با الهام از خوشنویسی قزوین در راستای ارائه طرح هایی مناسب، متناسب با ارزش های اسلامی برگزار شد.

فاطمه عادل مسئول آموزشی و پژوهشی کارگاه آموزش طراحی لباس بانو با الهام از خوشنویسی قزوین، در گفت و گو با خبرنگار سرویس فرهنگی صبح قزوین اظهار داشت:استان قزوین با داشتن دانشجویان و دانش آموزان مستعد و خلاق دارای توانایی و پتانسیل بالایی برای ارائه طراحی لباس می باشد به طوری که با دادن ایده و خط سیر، به خوبی قادر به ارائه طرح های زیبا و متنوع به شکل علمی و پژوهشی هستند.
وی در خصوص چرایی برگزاری این کارگاه آموزشی خاطر نشان کرد: با بررسی های صورت گرفته و برگزاری جلسات متعدد با مدیران مدارس و انجام تحقیقات میدانی از دانش آموزان مدارس، متوجه عدم رضایت آنان از لباس فرم مدارس شدیم به گونه ای که برخی از آنان با ایجاد تغییر و کوتاه کردن لباس از آن استفاده می کردند.
عادل خاطر نشان کرد: با توجه به اطلاعات به دست آمده با کمک خانم کیانیها طرح اجرای این برنامه نوشته شد و در ادامه با انجام رایزنی ها و فراهم کردن امکانات، اقدامات لازم جهت راه اندازی کارگاه آموزشی صورت گرفت.
وی در مورد روند اجرای این طرح توضیح داد: در این کارگاه با حضور دانشجویان مرکزعلمی کاربری جهاد دانشگاهی و دانشگاه بقیه الله هم چنین دانش آموزان هنرستانها مولفه و معیارهایی که باید در طراحی لباس مد نظر قرار گیرد، آموزش داده می شود.
مسئول آموزشی و پژوهشی کارگاه طراحی لباس بانو در ادامه افزود: برای تبیین این ویژگی ها از چهره های سرشناس و اساتید برتر کشور در زمینه هنر اسلامی و طراحی، همچون استاد محبوبه الهی و استاد رجبی نقاش برتر بین المللی بهره مند شدیم.
مدیر گروه هنر دانشگاه جهاد با اشاره به هدف اجرای این طرح گفت: هدف بزرگ ما یافتن حلقه گمشده در تبیین ویژگی های طرح لباس اسلامی متناسب با ساختار فرهنگی اسلامی کشور بود که نیاز همه اقشار جامعه را مرتفع نماید.
وی در ادامه یادآور شد: ما دارای معیارهای استاندارد و منبع علمی نیستیم که با توجه به آن به ارائه طرح بپردازیم در حالی که ایده های اسلامی برگرفته از مکتب و تفکر اسلامی زیبا بوده، می توان از آن الهام گرفت.
این مسئول متذکر شد: زمانی که شخصیتی همچون کانت فیلسوف آلمانی ایده ای را در کشورهای غربی مطرح می کرد همه هنرمندان و اشخاص هنری با توجه به حوزه هنری و تخصصی خود متناسب با آن ایده به خلق آثار می پرداختند کشور ما نیز دارای افراد موفقی همچون سهروردی فیلسوف نامدار ایرانی است که می توان با کمک نظریات آنان و با در نظر گرفتن سلایق، دیدگاهها و فرهنگ جامعه هدف، در مسیر ارائه طرح های اسلامی حرکت کنیم.
وی خاطر نشان کرد: برای تکمیل اطلاعات برای رسیدن به الگویی جامع از کمک روان شناسان آگاه به افکار و رفتار دانش آموزان نیز استفاده شد.
مدرس دانشگاه علمی کاربری جهاد دانشگاهی تصریح کرد: با توجه به جمیع اطلاعات برآن شدیم تا از شور و نشاط دانش آموزان و دانشجویان هم چنین توانمندی آنان در اجرای این کار فرهنگی استفاده کنیم چراکه با فراهم شدن بستری مناسب و انجام سرمایه گذاری، بدون شک می توانند مجری طرح های خوبی باشند.
مسئول آموزشی و پژوهشی کارگاه آموزش طراحی لباس بانو تصریح کرد: اولویت فعالیهای ما ارائه طرح برای گروه سنی دانش آموزان بود زیرا در صورت اصلاح الگوی لباس دانش آموزان و هدایت آنان به سوی تبعیت از الگوی لباس اسلامی، به تدریج لباس کل جامعه درست خواهد شد.
وی با اشاره به بازه زمانی طولانی برای محقق شدن اهداف فرهنگی یادآور شد: کارهای فرهنگی برای نهادینه شدن در جامعه نیاز به زمان طولانی دارد ولی باید از جایی شروع شود. در این طرح تلاش کردیم تا با ابداعی نو و انجام طراحی های زیبا در حاشیه های آن، مانع ایجاد تغییر در لباس از سوی دانش آموزان شویم.
مسئول اجرایی این طرح ادامه داد: در بسیاری از دانشگاهها و مدارس جهان اندازه و استانداردی برای لباس فرم تعریف شده که به شکل قانون در آمده و کسی اجازه تغییر آن را ندارد. این طرح در کشور ما نیز قابلیت اجراست.
وی با اشاره به دیگر مزایای ان طرح عنوان کرد: برگزاری کارگاههای آموزشی ضمن ترویج الگوهای اسلامی و ترغیب بانوان به پرهیز از استفاده الگوهای بیگانه، با معرفی افراد به عنوان طراحان لباس به مدارس، باعث اشتغال زایی و کارآفرینی می شود.
صبح قزوین

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.