صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1397/09/17
 
 
تلاش برای ثبت ملی اشیای هخامنشی

1396/10/19
به زودی ۴۵ شی هخامنشی ثبت ملی می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز فارس، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس اداره گفت: به زودی نخستین پرونده اشیای منقول فارس که شامل ۴۵ شی هخامنشی موزه تخت جمشید از جمله ظروف ،وسایل زینتی،تابلو و کتیبه است در فهرست ملی به ثبت خواهد رسید.
عبدالرضا نصیری افزود: این پرونده به سازمان میراث فرهنگی کشور در تهران ارسال شده و به زودی نشست تخصصی و کمیته ثبت ملی آثار برگزار خواهد شد.
وی گفت: قدمت اشیای این پرونده، هخامنشی است و در سایت میراث جهانی تخت جمشید کشف شده است و هم اینک نیز در موزه هخامنشی این سایت در معرض دید عموم قرار دارد.
نصیری افزود: تاکنون ۹۰ پرونده اشیای منقول تاریخی استان تهیه شده است و امیدواریم این پرونده‌ها که عمده آن‌ها متعلق به اقلام و اشیای موزه پارس در شیراز است هرچه سریعتر ملی شود.
معاون میراث فرهنگی فارس گفت: طبق قوانین، پرونده اشیا و اقلام منقول به صورت گروهی و در قالب مجموعه‌های ۴۰ تا ۵۰ تایی که متعلق به یک دوره و یک سایت تاریخی است، در فهرست ملی قرار می‌گیرد.
وی گفت: اولویت ثبت ملی اشیای منقول استان با آثار موزه‌های هخامنشی تخت جمشید، ساسانی بیشاپور (کازرون) و موزه پارس در شیراز است.
۲۵ موزه تخصصی در استان فارس فعال است .
نصیری افزود:۲۰ هزار شی تاریخی و مطالعاتی متعلق به دوره‌های پیش از تاریخ، تاریخی و دوره اسلامی در عمارت کلاه فرنگی شیراز (موزه پارس) نگهداری می شود و در معرض دید عموم قرار دارد.
این موزه، سال ۱۳۱۶ به عنوان نخستین موزه کشور ، با نمایش هزار و ۸۸ قلم شی تاریخی راه اندازی شده است.
تا قبل از سال ۱۳۷۷ بیشتر آثار و کشفیات فرهنگی در محوطه‌های تاریخی سراسر کشور به موزه ملی منتقل می‌شد، اما بعد ازآن، کشفیات در موزه‌های تخصصی استان‌ها نگهداری و در معرض دید عموم قرار می‌گیرد.
در موزه تخصصی تخت جمشید که به موزه هخامنشی فارس معروف است انواع اقلام و اشیای آن دوره تاریخی که در سایت جهانی تخت جمشید کشف شدند در معرض دید عموم قرار دارد.
واحد پژوهش صداوسیمای فارس

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.