صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1397/12/28
 
 
جلد اول از پژوهش 7 سردار دلاور لشگر 31 عاشورا صحافی شد

1396/11/05
پژوهش «زندگینامه روحانی شهید محمدمهدی مهدوی»، از سری دوم مجموعه سرداران عاشورایی است که در واحد پژوهش مرکز انجام شده است.

شهید علیرضا خانی، از همان دوران کودکی، عشق و ارادت عجیبی به قرآن، معارف اسلامی و اهل بیت عصمت و طهارت و در مرحله بعد، آموزش و انتقال آنها به جوانان این مرز و بوم در منطقه مارالان تبریز داشت . وی عاشق امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) بود به همین علت نیز نام خود را به محمدمهدی مهدوی تغییر داده بود.
شهید مهدوی در دوران قبل از انقلاب اسلامی، وارد عرصه فعالیت های مبارزاتی علیه رژیم پهلوی شده و نقش فعالی در رویدادهای منجر به قیام 29 بهمن مردم آذربایجان و تبریز علیه آن رژیم داشت. پس از پیروزی انقلاب نیز، وی در راستای هموار نمودن مسیر تکاملی انقلاب اسلامی، به مبارزه با گروهک های انحرافی همچون خلق مسلمان برخاست.
همزمان با آغاز جنگ تحمیلی، این شهید، داوطلبانه حوزه علمیه قم را به مقصد جبهه های جنگ ترک کرده و عازم سوسنگرد شد و تا زمان شهادتشان در 8 آذرماه سال 1360 و به عنوان مسئول تبلیغات در مناطق عملیاتی سوسنگرد، حضوری مداوم و تاثیرگذار داشت.
سرانجام، این مبلّغ رزمندهِ لشگر عاشورا که در میان مردم و رزمندگان مناطق عملیاتی به تندیسی از اخلاص، تلاش و ایمان تبدیل شده بود، در تاریخ 1360/9/8 در عملیات «طریق القدس» و هنگام باز کردن معبر در میدان مین دشمن، به شهادت رسید. این پژوهش توسط ناصر یاری انجام شده است.

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.