صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1397/12/01
 
 
پل تاریخی آق قلا بازگشایی شد

1396/11/23

به مناسبت گرامیداشت دهه مبارک فجر و همزمان با افتتاح متمرکز پروژ ه های شهرستان آق قلا با حضور استاندار و دیگر مسوولین استانی و شهرستانی، پل تاریخی آق قلا بازگشایی شد.به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان آیین بازگشایی پل تاریخی شهرستان آق قلا پیش از ظهر امروز 21 بهمن ماه 1396 با حضور دکتر سید مناف هاشمی استاندارگلستان، نمایندگان استان گلستان در مجلس شورای اسلامی, مهندس ابراهیم کریمی مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان ، ضمیر فرماندار شهرستان اق قلا، امام جمعه شهرستان ، مدیران و مسوولین دستگاه های اجرایی استانی و شهرستانی برگزار شد.

مهندس ابراهیم کریمی مدیر کل میراث فرهنگی گلستان در این مراسم گفت: خوشبختانه با پیگیری های صورت گرفته امروز شاهد بازگشایی پل تاریخی شهرستان اق قلا هستیم و از مردم فهیم و فرهنگ دوست این شهرستان برای صبوری و همراهی که با این اداره کل جهت مرمت این اثر ارزشمند داشتند صمیمانه سپاسگزاریم.

وی در ادامه به اعتبار این پل اشاره کرد و افزود: با توجه به آسیب های وارد شده در سالهای متمادی و با اعتباری بالغ بر 12 میلیارد ریال از منابع ملی و استانی، این اداره کل نسبت به مرمت و بازسازی این اثر ارزشمند اقدام نمود.

کریمی در تشریح عملیات مرمت پل گفت: اجرای زیر سازی بر روی کنوها و پوکه ریزی تا بستر کف سازی، اجرای دیوارهای دست انداز در دو طرف عبورگاه، اجرای پایه های مستطیلی و آبچکان و بند کشی آنها در ضلع غربی، زیر سازی اختلاف ارتفاع بین عبورگاه و سطح آسفالت، کف سازی با سنگ و آجر بر روی کف عبورگاه و پیاده رو سازی کناره های پل، ساخت نرده حفاظتی در طرفین پل تاریخی، بلوکاژ در ضلع غربی پل به جهت انتقال آب و کف سازی با آجر در کف فضاهای کاوش شده و اطراف تاریخی عملیات مرمت پل تارخی شهرستان آق قلا از ابتدای سال 96 تا کنون بوده است.

ضمیر فرماندار شهرستان آق قلا در این مراسم گفت: از محل اعتبارات استانی در خصوص اجرای محوطه سازی و همچنین زیبا سازی پل تاریخی آق قلا مبلغ 5 میلیارد ریال برای شهرداری شهرستان و مبلغ بیش از 9 میلیارد ریال برای اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سال 1397 در نظر گرفته شده است.

نبی هزار جریبی نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به حوزه گردشگری گفت: توجه به حوزه گردشگری سهرستان آق قلا یکی از دغدغه های مهم نمایندگان مردم این شهرستان در مجلس شورای اسلامی است.

وی ادامه داد: مدیر کل میراث فرهنگی، فرماندار شهرستان شهرداران اسبق این شهرستان پیگیری های بسیار خوبی در جهت تامین بخشی از اعتبارات پل تاریخی اق قلا از منابع ملی داشته اند.

تربتی نژاد نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی در این مراسم گفت: نماد های فرهنگی و تاریخی هر شهر نماد فرهنگ و اصالت ان شهرستان را می رساند و توجه به این نماد ها باعث احیای رسوم و سنن گذشتگان است .

وی اضافه کرد: احیا و توجه به این فرهنگ ها باعث توسعه و رشد صنعت گردشگری و جذب توریسم در منطقه خواهد شد.
مدیر پژوهش

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.