صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1397/12/21
 
 
قم: برگزاری همایش علمی حوزه انقلابی، مسئولیت‌های ملی و فراملی در تاریخ 17 اسفند در قم

1396/12/15
دکتر نجف لک زایی معاون پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه، دوشنبه ۱۴ اسفند در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه که در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد، از برگزاری همایش حوزه انقلابی در روز ۱۴ اسفند گزارشی ارائه نمود.

جت‌الاسلام‌ والمسلمین دکتر نجف لک زایی پیش از ظهر دوشنبه ۱۴ اسفندماه در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه که در سالن جلسات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد، با اشاره به دیدار جمعی از نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم با مقام معظم رهبری در سال ۹۴ اظهار داشت: در این دیدار معظم له موضوعات مهمی مطرح و در آن واژه کلیدی " حوزه انقلابی" را مطرح کردند.
وی افزود: بر اساس دیدگاه مقام معظم رهبری تداوم انقلاب اسلامی به این مسئله بستگی دارد که حوزه علمیه و طلاب و فضلا باید درصحنه حضورداشته باشند، و با همان بصیرت و بینش مراقبت کنند که نظام گرفتار آسیب نشود چراکه حوزه‌های علمیه اگر انقلابی بماند نظام در معرض خطر قرار نخواهد گرفت.

رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با اشاره به شکل‌گیری کمیته علمی در دفتر تبلیغات اسلامی در سال ۹۵ ابراز کرد: در این کمیته برنامه‌ریزی به این شکل بود که حوزه انقلابی ناظر مسئولیت‌هایی تعریف می‌کند که این مسئولیت‌ها در دو بخش ملی و فراملی قابل‌بحث است.

لک زایی با بیان اینکه اهداف این همایش در چهار محور تعریف شد، گفت: صیانت از اصالت و ارزش‌های بنیادین حوزه‌های علمیه، توسعه و ترویج بینش انقلابی در حوزه‌های علمیه، نقد اندیشه و جریان‌های تضعیف‌کننده باورهای انقلابی در حوزه و تبیین راهکارهای ارتقاء وجه انقلابی حوزه‌های علمیه چهار محور مهم این همایش هستند.

وی با اشاره به محورهای اصلی این همایش ابراز کرد: مفهوم شناسی، مبانی و شاخصه‌های حوزه انقلابی، مسئولیت‌های ملی حوزه انقلابی، مسئولیت‌های فراملی حوزه انقلابی، آسیب‌شناسی حوزه انقلابی و آینده‌پژوهی و راهکارهای ارتقاء حوزه انقلابی محورهای اصلی این همایش هستند.

معاون پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم مطرح کرد: در این همایش مقرر شد کار به شکل علمی و روشمند دنبال شود، و به نظر رسید که کارها شاید از طریق فراخوان قابل‌عرضه نباشد، در فراخوان از مطالب قبلی استفاده و فراخوان در ۴ بخش انجام شد.

لک زایی با اشاره به ۴ بخش اصلی فراخوان گفت: در بخش مقالات، ۲۲ مقاله تأیید و ارزیابی‌شده داریم و مقالات در سه پنل ارائه خواهد شد، هر مقاله در اختیار یک ناقد قرار می‌گیرد و پس از مطالعه مقاله توسط ناقد، آن را نقد و سپس اعضای پنل نقدهای خود را بیان می‌کنند.

وی قالب دوم برنامه‌ریزی‌شده در بخش فراخوان همایش را کرسی‌های نقد بیان و تصریح کرد: همکاران در دبیرخانه موفق به برگزاری ۸ کرسی نقد شدند، و ان شاء الله مقالات در دو جلد و کرسی‌ها و نشست‌ها در یک مجلد منتشر می‌شود.

رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ادامه داد: دسته سوم به شکل گفت‌وگو با بزرگان بود، که ۱۱ جلسه گفت‌وگو با بزرگان حوزه صورت گرفته که در یک مجلد آماده‌شده و در روز همایش رونمایی می شود.

لک زایی تأکید کرد: در بخش کتاب، یک پژوهش را نهایی کرده‌ایم که در روز ۱۷ اسفندماه در روز برگزاری همایش رونمایی خواهد شد، همچنین مجله علمی – پژوهشی علوم سیاسی که مجله‌اش را به انتشار برخی مقالات اختصاص داد همان روز توزیع و رونمایی می‌شود، از طرف دیگر، شماره یک و دو سری جدید مجله حوزه نیز در روز همایش رونمایی می‌شود.

وی با اشاره به مکان برگزاری همایش ابراز کرد: این همایش در روز پنجشنبه هفدهم اسفندماه در سالن خواجه‌نصیرالدین طوسی در پژوهشگاه علوم و فرهنگ برگزار می‌شود.

معاون پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم تأکید کرد: همایش در پایگاه علوم استنادی جهان اسلام ثبت رسمی شده و تمام مقالات در آنجا قابل‌دسترسی است، همایش یک همایش ملی معتبر است و برگزاری این همایش پایان کار کمیته علمی نخواهد بود، در روز همایش مباحثی مطرح می‌شود که درواقع تدوین سندی در حوزه انقلابی است که در اختیار دستگاه‌های مسئول به‌عنوان سند راهبردی قرار می‌گیرد.
مدیریت پژوهش مرکز قم

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.