صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/02/25
 
 
همدان|۱۰۰ اثر تاریخی و فرهنگی نهاوند ثبت ملی شده است

1397/01/19
مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نهاوند گفت: از مجموع ۲۱۰ اثر تاریخی و فرهنگی نهاوند یکصد اثر به ثبت آثار ملی در کشور رسیده است.

محسن جانجان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در نهاوند اظهار داشت: از 27 اسفند ماه سال گذشته تا 15 فروردین امسال حدود 200 هزار مسافر،گردشگر و میهمان نوروزی از اماکن تاریخی، تفریحی، طبیعی و موزه‌های شهرستان نهاوندبازدید کرده‌اند.

وی تصریح کرد: از تعداد 200 هزار مسافر و گردشگر شهرستان نهاوند حدود 20 هزار نفر در مراکز و محل‌های مورد نظر مانند مدارس و مراکز اقامتی شهرستان اسکان داشته‌اند.
جانجان افزود: مرجع آماری ما بر اساس قبض‌های صادر شده در سراب‌ها و بلیت‌های ارائه شده در موزه‌ها و مراکز دیدنی شهرستان است و همچنین حدود 30 هزار نفر از مراکز مذهبی و امام زاده‌های شهرستان بازدید کردند.

وی عنوان کرد: بیشترین بازدید با 60 هزار نفر به ترتیب مربوط به سراب‌ تفریحی و گردشگری گیان، گاماسیاب 50 هزار نفر، همچنین نزدیک به 50 هزار نفر از موزه‌ها و اماکن مذهبی و مابقی بازدیدها نیز از سراب‌های‌ فارسبان، ملوسان، کنگاورکهنه، امام‌زاده ابراهیم(ع) و شاهزاده محمد و علی (ع) انجام گرفته است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نهاوند بیان کرد: شهرستان نهاوند با قدمتی بیش از هفت هزار سال دارای 210 آثار تاریخی و فرهنگی و طبیعی ثبت‌شده است و وجود 17 سراب پرآب و خروشان و 286 دهنه چشمه و جنگل‌های سرسبز باعث جذب گردشگران زیادی از اقصی نقاط کشور خصوصا در ایام نوروز به این شهرستان شده است.

جانجان گفت: از مجموع 210 اثر تاریخی و فرهنگی نهاوند تعداد 100 اثر به ثبت آثار ملی در کشور رسیده که مهمترین آن‌ها عبارت‌اند از حمام حاج‌آقا تراب، موزه شهدا، مسجد جامع بازار، تپه گیان، قلعه سام گبری در روستای بابا قاسم، بازار سرپوشیده و سنتی و آستان شاهزاده محمد(ع)، امام‌زاده ابراهیم (ع)، امام‌زاده جعفر (ع)، مسجد حاج خدارحم، موزه فرهنگ و تاریخ و ده‌ها آثار دیگر که همگی سبب رونق گردشگری در شهرستان شده‌اند.

وی اظهار داشت: روزانه به‌طور متوسط 6 تا 10 هزار نفر از سه موزه مردم‌شناسی، تاریخ و فرهنگ و شهدا و سراب‌های گیان، گاماسیاب، فارسبان، ملوسان و کنگاورکهنه بازدید کردند که گزارش نهایی آن در جلسه خدمات سفر اعلام می‌شود.

جانجان تصریح کرد: امسال برای نخستین بار مراسم ویژه نوروزگاه‌ها در روستاهای هدف گردشگری، مسیر گردشگری و زیبای شهرستان با برنامه‌های شاد و محلی در سراب‌های گیان، گاماسیاب، فارسبان، ملوسان، کنگاورکهنه و فیروزان از 6 فروردین تا روز 12 فروردین ماه برگزار شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و‌گردشگری نهاوند افزود: مراسم نوروزگاه‌ها با همکاری بخشداران در 6 سراب‌ شهرستان برگزار شد که در این مراسم‌ها بازی‌های بومی_محلی، پخت آش و نان محلی، نمایش آداب و رسوم سنتی، ریسندگی و بافندگی و همچنین نمایشگاه تولیدات محلی برگزار شد.

وی عنوان کرد: معرفی مراکز دیدنی نهاوند و همچنین احیای آداب و رسوم و سنت‌های اصیل مردم این شهرستان از جمله اهداف برگزاری مراسم این نوروزگاه‌ها بود.

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.