صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1397/11/28
 
 
اتمام پژوهش «تحلیل محتوای شبکه های اجتماعی محلی استان آذربایجان شرقی و نحوه حضور شبکه استانی صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی در آن»

1397/02/05
مطالعه «محتوای شبکه های اجتماعی محلی استان آذربایجان شرقی»عنوان پژوهشی است که توسط آقای علی قربانی در واحد پژوهش صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی انجام شده است.

در این تحقیق تعداد 126 کانال و گروه تلگرامی محلی در استان آذربایجان شرقی مورد بررسی قرار گرفته است و بر اساس فرمول کوکران تعداد نمونه 384 مورد از مطالب و پیام های تلگرامی در نظر گرفته شده است.در این تحقیق از نظریه های برجسته سازی، جامعه شبکه ای، نظریه جهان کوچک، پارادایم دو جهانی شدن استفاده شده است.
یافته های تحقیق نشان داد که هم در گروههای تلگرامی و هم در کانال های تلگرامی اکثریت مطالب و پست های مورد بررسی مرتبط با حوزه فعالیت آنها است. موضوع و محتوای بیشتر آنها تبلیغات است که مهمترین ویژگی پیام آنها «سودمندی» است. کم بودن کاربرد نشانه های نمادین، اندک بودک بودن کاربرد فایل های صوتی و تصویری، کم بودن تعداد اعضاء، زیاد بودن تناسب تصویر با موضوع و کاربرد زبان فارسی و میزان بازدید کم هم در گروهها و هم در کانال های تلگرامی مشهود است. اما لایه بندی اطلاعات و لینک دهی در کانال ها بیشتر از گروهها است.
در این پزوهش پیشنهادهایی برای صدا و سیمای استانی درباره نحوه حضور در شبکه های اجتماعی آمده است که این شبکه می تواند با رعایت جنبه های تخصصی، ایجاد پایگاههای اطلاع رسانی، هوشمندی در لایه بندی اطلاعات، پرهیز از زبان رسمی و نزدیکی به زبان محاوره ای، تولید محتواهای جذاب برای محیط وب و ... در شبکه های اجتماعی مجازی حضور یابد، محتوا تولید نماید و آن را مدیریت کند.

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.