صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1397/10/23
 
 
زبان و فرهنگ بومی و محلی در دانشگاه‌ها باید تقویت شود

1397/02/22
قائم مقام صندوق رفاه دانشجویان کشور گفت: دانشگاه‌ها تأسیس می‌شوند که بتوانند در فرهنگ منطقه اثرگذار باشند و قانون اساسی در اصل ۱۵ به تقویت زبان و فرهنگ و آداب و رسوم تأکید دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرکرد، عباس قنبری پیش از ظهر امروز در نخستین همایش زبان و ادبیات‌ بختیاری اظهار داشت: عناصر اصلی یک جامعه را مولفه‌هایی مانند زبان، فرهنگ، ادبیات و هنر و موسیقی تشکیل می‌دهند و وقتی ما به صورت علمی و مطالعه و شناخت با این‌ها برخورد کنیم و کاربرد آن‌ها را بدانیم و متناسب با نیاز روز جامعه باشند یقینا سبب می‌شود ما انتقال فرهنگی ایجاد کنیم.

وی افزود: یکی از وظایف ما در دانشگاه‌ها این است که بتوانیم پیوندهای علمی بین تاریخ گذشته و فرهنگ، ادبیات، هنر و موسیقی را با نسل آینده برقرار کنیم چرا که اینها عناصر هویت بخش جامعه ما هستند و وقتی ایران را بدون تاریخ و فرهنگ گذشته تعریف کنیم این زمینه هجمه‌های متعدد را ایجاد می‌کند.

قائم مقام صندوق رفاه دانشجویان کشور بیان کرد: ما اگر به فرهنگ‌های بومی و محلی و آداب و رسوم توجه کنیم و این‌ها را تقویت کنیم در نسل نو زمینه علاقمندی افراد بیشتر و این سبب می‌شود هم گذشته حفظ و هم برای آینده برنامه‌هایی متناسب با نیاز روز طراحی کنیم.

قنبری خاطرنشان کرد: به طور خاص زبان و ادبیات و فرهنگ و هنر ما ارکان شناخت جامعه ما و مطالعات مردم شناسی و جامعه شناسی ما هستند که اگر اینها را تقویت کنیم قطعا ما بیگانه‌گرا نخواهیم بود.

وی گفت: وقتی نگاه می‌کنید در یک هرم نیروی انسانی در رأس هرم آدم‌های تحصیل کرده هستند بدانید این افراد می‌توانند در تمامی حوزه‌ها گام بردارند و برای آینده کشور برنامه طراحی کنند.

قائم مقام صندوق رفاه دانشجویان کشور با بیان اینکه وظیفه ما پیروی و تقلید نیست بلکه فرهنگ سازی است، تصریح کرد: دانشگاه‌ها تأسیس می‌شوند که بتوانند در فرهنگ منطقه اثرگذار باشند و قانون اساسی در اصل 15 به تقویت زبان و فرهنگ و آداب و رسوم تأکید دارد.

قنبری ادامه داد: وقتی ما در قانون اینقدر به صراحت داریم که به زبانبومی و محلی توجه کنیم دانشگاه‌ها هم باید این کار را انجام دهند و ما می‌توانیم موفق شویم.

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.