صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1397/11/25
 
 
اتمام پژوهش «مطالعه ظرفیت ها و اشکال نرم خبر و نحوه بکارگیری آن در اخبار شبکه سهند»

1397/03/29
مطالعه ظرفیت ها و اشکال نرم خبر و نحوه بکارگیری آن در اخبار شبکه سهند عنوان پزوهشی است که توسط دکتر سیدحسن آذری در واحد پژوهش صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی انجام شده است.

در این تحقیق از روش اسنادی «کتابخانه ای» استفاده شده و برای شناخت نحوه استفاده از خبر نرم در شبکه سهند، روش تحلیل کیفی مورد استفاده قرار گرفته است.
یافته های پزوهش نشان داده است خبر نرم از نظر موضوع، زاویه دید، زمان انتشار و سبک ارائه با خبر سخت متفاوت بوده و این امر باعث می شود از تنوع، جذابیت مخاطب پسندی و کاربرد فزاینده ای برخوردار باشد. همچنین تحلیل محتوای کیفی 17 بخش خبری شبکه سهند نشان داده است هر چند کاربرد برخی از اشکال خبر نرم در بخش های خبری این شبکه رایج است اما همچنان در سبک ارائه آنها مشکل جدی وجود دارد؛ چرا که برای ارائه آنها از شیوه ای سخت استفاده می شود. همچنین بسیاری از اشکال خبر نرم در این شبکه مورد استفاده قرار نمی گیرد در حالیکه آنها از ظرفیت بسیار زیادی در افزایش ارزش خبری تولیدات خبری داشته و شبکه سهند به دلیل غالب بودن رویداد محوری و شخصیت محوری در اخبار خود، می تواند سوژه های مدنظر را به عنوان دستمایه ای برای تولید انواع خبر نرم مورد استفاده قرار دهد. علاوه بر آن نتایج تحقیق نشان می دهد گویندگان و کارشناسان هواشناسی بخش های خبری، ارتباطات کلامی و غیر کلاممی محاوره ای و صمیمانه با بینندگان ندارند؛ این وضعیت در معاونت خبر مرکز باعث می شود خبرهایی که ارزش خبری پایینی دارند و یا از نظر موضوع سخت هستند به شیوه ای خشک و بی روح ارائه شوند.

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.