صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1397/11/13
 
 
برگزاری همایش راهبردهای مصرف بهینه آب در ساری

1397/04/14


نخستین همایش راهبردهای مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی با حضور معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور، در دانشگاه علوم پزشکی ساری برگزار شد.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز مازندران، دکتر پروین فرشچی در این همایش با تاکید بر ضرورت بازنگری در مدیریت منابع آبی کشور گفت: شناسایی دقیق وضعیت موجود، ترسیم چشم انداز برای اهداف و بازنگری در برنامه های توسعه ای از دیگر ضروریات مدیریت منابع آبی در ایران است.
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به اهمیت بهره‌گیری از دانش‌های سنتی مانند الگوی قنات ها برای مدیریت آب در برنامه ریزی و مدیریت کلان کشور افزود: تلفیق دانش سنتی که در میان قشرهای مختلف مانند جوامع بومی، کشاورزان و ماهیگیران موجود است با دانش نوین می تواند نقشی مهم در گذر از شرایط آبی کنونی در کشور داشته باشد.
دکتر فرشچی با بیان اینکه 33 درصد نیاز آبی کشور از دریاها تامین می‌شود گفت: هر نوع اقدام در حوزه دریایی نیازمند بررسی های دقیق تخصصی و کارشناسی بوده و در نتیجه همین تحلیل‌ها و بررسی‌ها به این نتیجه رسیدیم که انتقال بین حوزه‌‌ای آب از دریای خزر، مشکلات زیست‌محیطی و هزینه مالی بسیاری به همراه دارد، همچنین شیرین‌سازی آب در مبدا (دریای خزر) نیز مقرون به صرفه نیست.
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور افزود: با توجه به افزایش‌نیافتن بارندگی‌ها، نیاز آبی کشور بیشتر شده و پیش‌بینی‌ها و برنامه‌ریزی‌ها باید از هم‌اکنون انجام شود، زیرا تغییر اقلیم موضوعی جدی است. همچنین فرهنگ‌سازی و افزایش آگاهی عمومی جامعه در باره اهمیت آب و شیوه‌های اصلاح الگوی مصرف از دیگر اقدامات مهمی است که باید در سرفصل برنامه‌ریزی‌های حوزه آب کشور قرار گیرد.


  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.