صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1397/11/28
 
 
اتمام پژوهش «مطالعه راهکارهای افزایش مخاطبان شبکه استانی سیمای مرکز آذربایجان شرقی»

1397/05/01
پژوهش مطالعه راهکارهای افزایش مخاطبان شبکه استانی سیمای مرکز آذربایجان شرقی از دیدگاه مخاطبان موجود شبکه سهند، مخاطبان ماهواره و از دیدگاه کسانی که مخاطب شبکه استانی نیستند مورد بررسی قرار گرفته است.

امروزه در شرایط رقابتی موجود بین رسانه ها، دامنه «مسئله مخاطب» فراتر رفته و در کنار کاهش مخاطب، ناتوانی شبکه در جذب مخاطبان جدید نیز مورد توجه جدی قرار می گیرد. پژوهش مطالعه راهکارهای افزایش مخاطبان شبکه استانی سیمای مرکز آذربایجان شرقی از سه دیدگاه و منظر به راهکارهای افزایش مخاطبان شبکه سهند پرداخت شده است :
اول از دیدگاه مخاطبان موجود شبکه سهند که طی آن نظرسنجی های 17 سال گذشته این شبکه شامل 59 نظرسنجی به روش فراترکیب مورد بررسی قرار گرفته است.
دوم از دیدگاه مخاطبان شبکه های ماهواره ای در تبریز که بخش عمده ای از آنها مخاطب شبکه های ترک ست هستند. در این مرحله نیز از روش فراترکیب استفاده شده است.
سوم از دیدگاه کسانی که مخاطب شبکه استانی سهند نیستند (یا لااقل حالا نیستند) که طی آن به روش پیمایش دیدگاههای این قبیل افراد برای ترغیب تماشای شبکه بررسی و تدوین شده است.
در کنار اینها، از نظرات مدیران و برنامه سازان شبکه سهند نیز برای عملیاتی تر کردن راهکارها به روش مصاحبه استفاده شده است.
این مراحل، ترکیبی از کلیدواژه های مشترک بین دیدگاههای مردم و کارشناسان را در اختیار محقق قرار داده است تا بتواند راهکارهای عملی و اجرایی را برای افزایش مخاطبان شبکه سهند در فصل پنج گزارش ارائه نماید. ازمهمترین راهکارها می توان به تقویت رویکرد تفريح و سرگرمي و نشاط آفرینی برای شبکه سهند، افزایش سهم زبان ترکی آذربایجانی در برنامه های شبکه سهند، پرداخت به مولفه های فرهنگ آذربایجانی، تقویت حضور مردم در رسانه، استفاده از ظرفیت شخصيتها و هنرمندان مردمي، استفاده از عنصر طنز مطلوب در برنامه ها، تقویت برنامه های برند شبکه سهند و استفاده از مزیت های نسبی شبکه های ماهواره ای ترک ست اشاره کرد. روش غالب این تحقیق ترکیبی است و در آن از روش های فراترکیب، پیمایش و مصاحبه استفاده شده است.
این تحقیق توسط جمشید دژم خوی در واحد پژوهش صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی انجام شده است.

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.