صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/03/26
 
 
کارگاه بین المللی سازی دانشگاه های ایران در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد

1397/06/17
از سوی دفتر همکاری‌های علمی و بین‌الملل دانشگاه شهید چمران اهواز، کارگاه دو روزه بین‌المللی سازی دانشگاه‌های ایران، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز، در ابتدای این کارگاه دکتر علیرضا جلیلی فر معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه بیان کرد: تمامی دانشگاه‌ها اهداف اصلی خود را بر اساس برنامه‌ریزی‌های دقیق ترسیم می‌کنند و اگر هدف بین‌المللی شدن دانشگاه‌ها باشد باید مجموعه دانشگاه از ریاست تا کارشناسان در این مسیر گام بردارند.
وی افزود: بین‌المللی سازی صرفاً حل مشکلات بین‌المللی نیست؛ مفهوم این است که برنامه‌ها را به شکلی ترسیم کنیم که گستره فعالیت‌های ما شنونده‌ای در خارج از کشور داشته باشد.
جلیلی فر، تصریح کرد: ساختار محدود دفتر همکاری‌های بین‌الملل که تا پیش از این اهداف آن بسیار کوچک و محدود به تسهیل دررفتن هیئت‌علمی به سفرهای علمی و همایش‌ها و... بوده، باید تغییر یابد.
وی ادامه داد: مهم‌ترین مسئله این است که ما چقدر فرهنگ بین‌المللی سازی را در سطوح مختلف تغیر داده و در آن راستا حرکت کرده‌ایم و این موضوع مستلزم حرکت همه‌جانبه دانشگاه است.
در ادامه دکتر علی حقیقی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز نیز اظهار کرد : تلاش دانشگاه در بخش بین‌المللی سازی بسیار باارزش است و جای تقدیر دارد و خوشبختانه این فرهنگ در دانشگاه شکل‌گرفته است.
وی افزود: هر دانشگاهی باید برای خود برنامه‌ریزی کرده و مأموریت‌های خود را مشخص کند. برخی از دانشگاه‌ها ممکن است در بُعد پژوهش، همایش‌ها، آموزش و ... بتوانند همکاری‌های بین‌المللی داشته باشد و باید این بسترها را ترسیم کرد.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز، تصریح کرد: در بخش پژوهش و فناوری باید بپذیریم دانشگاه را نمی‌توان بسته اداره کرد و لازم است با سایر دانشگاه‌های دنیا ارتباط داشت؛ چندین نقطه‌ضعف در بخش بین‌المللی شدن داریم که باید این مسائل برطرف شود.
حقیقی افزود: ما در استانی زندگی می‌کنیم که مهد تمدن، آبادانی، صنعت، کشاورزی و... است و در تولید ناخالص ملی رتبه دوم را داریم؛ تمامی این ظرفیت‌ها می‌تواند موجب ارتباط هرچه بیشتر با دانشگاه‌های سایر کشورها برای تعریف پروژه‌های تحقیقاتی باشد.
وی ادامه داد: امیدواریم این فعالیت که آغازشده با حمایت‌های هرچه بیشتر بخش‌های مختلف دانشگاه روند بهتری را طی کند و حمایت‌های موردنیاز نیز صورت گیرد.
در ادامه دکتر کریم لویمی مطلق مدیر دفتر همکاری‌های علمی و بین‌الملل دانشگاه شهید چمران اهواز، اظهار کرد: این دانشگاه به همراه پنج دانشگاه علامه، مشهد، شیراز، کردستان و زاهدان و سه دانشگاه اروپایی از کشورهای اسپانیا، اسکاتلند و اتریش پروپوزالی تحت عنوان بین‌المللی سازی دانشگاه‌های ایران تهیه‌کرده‌اند که به اتحادیه اروپا ارائه‌شده و توانستند گرنت موردنظر را برای این پروژه تحقیقاتی سه‌ساله جذب کنند.
وی افزود: در این‌ باره کارگاه‌هایی در دانشگاه‌ها و کشورهای اسپانیا و اتریش برگزارشده و پس ‌ازآن باید دانشگاه شهید چمران اهواز کارگاه‌هایی را برای دانشگاه‌های جنوب غرب کشور برگزار نماید.

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.