صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/03/20
 
 
قم | قم به شهر کتاب معروف است

1397/07/14

صالحی،وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی 97/07/12 در جلسه امضای تفاهم‌نامه بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استانداری قم که در سالن جلسات استانداری برگزار شد،گفت: نمی‌توان نقش استان قم را در انقلاب اسلامی و ساخت پایه‌های نظام جمهوری اسلامی نادیده گرفت و به آن بی‌توجهی کرد و باید بدانیم فرهنگ سیاسی کشور نیز از این استان تغذیه می‌شود.

وی با اشاره به ویژگی استان قم اظهار کرد: استان قم به واسطه وجود بارگاه حضرت معصومه(س)، اماکن برجسته مذهبی و حوزه‌های علمیه مرکز تشیع در جهان بوده که این ویژگی‌ها مختص قم است.

وی خاطرنشان کرد: در 100 سال گذشته استان قم تبدیل به قطب اصلی تشیع شده که در کنار علوم دیگر، تبدیل به یک شهر علمی و آکادمی شده که تمام ویژگی‌های یک شهر دانشگاهی را دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، قم را دارای امتیازات زیادی دانست و تأکید کرد: استان قم به عنوان شهر کتاب و کتابخانه‌ها معروف بوده و اعتبار خاصی در کشور دارد و کتبی که در این استان منتشر می‌شود در شهرهای دیگر و حتی در کشورهای دیگر وجود ندارد که به وجود حوزه‌های علمی و وجود کتابخانه‌های تخصصی بر می‌گردد.

وی قم را پایگاه انقلاب معرفی و تصریح کرد: نمی‌توان نقش استان قم را در ساخت پایه‌های نظام جمهوری اسلامی نادیده گرفت و به آن بی‌توجهی کرد و باید بدانیم فرهنگ سیاسی کشور نیز از این استان تغذیه می‌شود.

صالحی امضا این تفاهم‌نامه را گامی مؤثری در تقویت این ویژگی‌ها خواند و بیان کرد: همراهی و همدلی مدیران استانی در ارتباط مؤثر وزارت خانه با استان تأثیر بسیار داشته که باید با امضا این تفاهم‌نامه ارتباط عموم مردم با فضای علمی این شهر بیشتر و تقویت شود.

وی برقراری ارتباط بین مناسبات علمی و مردم را بسیار مهم دانست و گفت: مردم باید زندگی شهروندی خود را دارای استاندارد ببینند و این برقراری ارتباط چالشی بین مردم، مسئولان و فضای علمی است که باید این چالش اجتماعی به خوبی مدیریت شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسئله اقتصادی را در جهت ایجاد فضای خلاقانه‌تر مؤثر برشمرد و اظهار داشت: استان قم نیازمند زیرساخت‌های فرهنگی مناسب برای ارتباط با عموم مردم دارد و باید مردم احساس تعارض بین خود و مردم شهرهای دیگر نبینند.

وی با اشاره به دربرگیری یک‌سوم این تفاهم‌نامه برای کاهش فاصله زیرساخت‌های فرهنگی استان قم با سایر استان‌ها تصریح کرد: توجه به ارتقای زیرساخت‌های فرهنگی استان باید جدی‌تر گرفته شود تا شرایط یک استان پایدار در استان قم نیز فراهم شود.

صالحی خاطرنشان کرد: حوزه فرهنگ باید با حوزه علمیه ارتباط بیشتری برقرار کند و علم، پژوهش و فرهنگ در کنار هم دیده‌شده است و با حرکت عالمانه باید به سمت ارتباط فعال و قوی پیش رویم و عدم این ارتباط مانع رسیدن به نتایج مطلوب در حوزه فرهنگ عمومی خواهد شد.

وی بحث‌های نظری و عملی در حوزه فرهنگ را نیازمند داشتن حوزه علمیه‌ای قوی و فعال معرفی کرد و ادامه داد: امضا این تفاهم‌نامه در ایجاد این ارتباط مؤثر بوده و باید در جهت تقویت آرمان‌های انقلاب و نظام حرکت کرد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد، استان قم دومین استان کشور بوده که این تفاهم‌نامه را امضا می‌کند که باید عملیاتی شده باید نظارت قوی بر اجرای آن انجام شود.
اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.