صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/11/29
 
 
موفقیت نظام سلامت استان در کاهش شاخص های ابتلاء به بیماری ها و افزایش کمی و ارتقاء کیفی زیرساخت های ارائه خدمت در چهل سال گذشته

1397/07/24

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: موفقیت نظام سلامت استان در کاهش شاخص های ابتلاء به بیماری ها و افزایش کمی و ارتقاء کیفی زیرساخت های ارائه خدمت، ثمره ی گام های استوار فرزندان انقلاب در چهل سال گذشته است.
دکتر سید محمد هاشمی شهری رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و رئیس کمیته بهداشت ودرمان و سلامت شورای سیاستگذاری و راهبری چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در جلسه ای با حضور اعضای این کمیته گفت: چهل سال قبل، همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی بر اساس آمار موجود 87درصد پزشکان متخصص، 54 درصد پزشکان عمومی و 66درصد دندانپزشکان در5 شهر بزرگ کشور مستقر بودند و پوشش واکسیناسیون در کل کشور 30 درصد بود.
وی به شیوع بیماری هایی مانند وبا و مالاریا در استان در دهه 50 اشاره و تصریح کرد: تعداد بیمارستان ها و پایگاه های اورژانس نیز انگشت شمار بود.
وی با بیان اینکه یکی از مهمترین برنامه های انقلاب اسلامی، عدالت در توزیع خدمات بود افزود: به میمنت انقلاب شکوهمند اسلامی عدالت در سلامت همزمان با توسعه سایر بخش ها رونق یافت و اکنون در بسیاری از شاخص ها در استان سیستان و بلوچستان حرف های زیادی برای گفتن داریم.
وی گفت: در چهل سال گذشته تعداد بیمارستان های استان از 8 به 26 عدد افزایش یافت.
وی افزود: تعداد تخت های بستری از 335 تخت به 2 هزار و 745 تخت و پایگاه های اورژانس از 8 عدد به 135 عدد رسیده است.

دکتر هاشمی به کاهش چشمگیر مبتلایان به مالاریا اشاره کرد و گفت: آمار چند ده هزار نفر مبتلا به مالاریا به کمتر از 30 مورد رسیده است که تنها 6 مورد از آن هم استانی و بقیه مبتلایان در سایر کشورها بیمار شده و وارد کشورمان شده اند.

وی از راه اندازی بخش رادیوتراپی با تجهیزاتی شامل یک دستگاه LOW انرژی و خرید یک دستگاه HI انرژی ، راه اندازی بخش تخصصی درمان ناباروری مولود، وجود بخش های جراحی قلب، پیوند کلیه، پیوند قرنیه، تعویض مفاصل و غیره به عنوان توانمندی های دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در ارائه خدمات تخصصی و فوق تخصصی و پیشرفته یاد کرد و گفت: بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی چشم پزشکی الزهراء (س) زاهدان قابل رقابت با مراکز چشم پزشکی پیشرفته در دنیاست و پیشرفته ترین میکروسکپ ها و ماهر ترین اعضای هیئت علمی را دارد.
وی همچنین از برنامه ریزی برای ایجاد امکان کاشت حلزون در زاهدان خبر داد و گفت: به زودی این امکان نیز در زاهدان فراهم خواهد شد و خانواده ها از سفر به سایر استان ها بی نیاز می شوند.
دکتر عباس صفدری دبیر شورای سیاتگذاری و راهبردی چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی هم در این جلسه گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی که خود معجزه بزرگ الهی بود بسیاری از معادلات جهانی به هم ریخت.
وی ادامه داد: حفظ انقلاب نیز معجزه ای دیگر بود که علیرغم دشمنی ها و تلاش های بدخواهان نظام، اراده پولادین مردم باعث قوت گرفتن بیش از پیش آن شد.
وی با اشاره به سخنان رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در زمینه رشد امکانات، زیر ساخت ها و افزایش نیروی انسانی متخصص در استان، این نعمات را دستاورد پیروزی انقلاب دانست و تاکید کرد: ادای حق نعمت انقلاب اسلامی، حفظ انقلاب است.
وی همچنین شعار امسال ستاد گرامیداشت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی را افتخار به گذشته و امید به آینده عنوان کرد و گفت: در قالب این برنامه سعی خواهیم کرد تا علاوه بر معرفی دستاوردها و نقاط قوت، نقاط ضعف را شناسایی و معرفی کنیم .

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.