صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1397/10/30
 
 
مرحله نخست مرمت خانه تاریخی توکلی قم با اعتبار یک میلیارد و 700 میلیون ریال به پایان رسید

1397/08/01

حمید یزدانی مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان قم گفت: مرحله نخست مرمت این خانه تاریخی که در خیابان آذر، محله چهل اختران واقع شده است با اعتبار یک میلیارد و 700 میلیون ریال از محل اعتبارات استانی به اتمام رسیده است.

یزدانی ادامه: با توجه به نوع معماری و استفاده از رواق ها و ایوان هایی با ستون های خاص و گچ بری با نقوش واقع گرایانه، قدمت خانه تاریخی توکلی به اواخر دوره قاجار می ‌رسد که این خانه با شماره 4853 و در سال 1380 به ثبت فهرست آثار ملی رسیده است.
وی گفت: این خانه در مساحت 570 مترمربع و با سر در ورودی زیبا و نمای آجرکاری شده است و در بخش ورودی خانه، فضایی با هندسه نامشخص وجود دارد که به احتمال زیاد در دوره های قبل دچار تغییراتی شده است.

وی افزود: این مرحله شامل آوار برداری، مرمت پوشش ها، سبک سازی و عایق کاری بام، حذف الحاقات غیر اصولی، شمع کوبی، مرمت جرزها، استحکام بخشی بنا، مرمت ستون های سنگی و ساماندهی نمای بیرونی می باشد.

یزدانی خاطرنشان کرد: همچنین حیاط ساختمان دارای فرم مربع شکل است که در قسمت شمالی و جنوبی آن قسمت های اصلی بنا احداث شده و هر کدام دارای زیرزمین سراسری و یک طبقه می باشد و جلوی هر ایوان چهار ستون سنگی و اتاق هایی به حالت پنج دری وجود دارد که در سمت غربی حیاط سکویی با 2 ستون سنگی ایجاد شده و در مقابل آن اتاقی کوچک و راه پله ای به سمت پشت بام وجود دارد.

360 اثر تاریخی در قم به ثبت رسیده است و طبق آثار تاریخی و باستان شناسی های صورت گرفته، این شهر تمدنی هفت هزار ساله دارد.

بارگاه ملکوتی حضرت معصومه(س)، مسجد مقدس جمکران، تپه قلی درویش، مقابر گنبد سبز، کتابخانه ها، موزه ها و غیره از جمله اماکن تاریخی، زیارتی و گردشگری قم محسوب می شود.
باشگاه خبرنگاران جوان قم

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.