صفحه اصلي پايگاه مراکز  
صفحه اصلي
درباره استان
اخبار پژوهشي
اخبار پژوهشی مراکز
طرحهاي پژوهشي
مناسبتهاي محلي
مقالات
فراخوان
شخصيتهاي علمي‌فرهنگي
جاذبه هاي استاني
آلبوم تصاوير استان
معرفي مديريت‌ پژوهشي
ارتباط با ما
 
جستجو :
 
تاريخ بروز رساني :   
 1398/11/27
 
 
600 میلیون ریال برای کاوش قلعه بمپور اختصاص یافت

1397/08/06
ئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایرانشهر در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: 600 میلیون ریال برای کاوش و پژوهش قلعه بمپور این شهرستان اختصاص یافته است.

عبدالحمید خدایاری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: فاز دوم کاوش و پژوهش قلعه بمپور با اختصاص این اعتبار آغاز شد.
وی افزود: قسمت عام نشین و مرکز قلعه در فاز نخست کاوش مورد بررسی قرار گرفته بود و امسال کاوش در بخش‌های مختلف از جمله سربازخانه واقع در ضلع جنوبی بخش عام نشین، محیط پیرامونی قلعه و بخش شاه نشین برای رسیدن به نتایج ملموس انجام خواهد شد.
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایرانشهر گفت: برای این کار تیمی کار آزموده از داخل و خارج استان به سرپرستی نوذر حیدری کار کاوش را به مدت 40 روز انجام خواهند داد.
به گزارش ایرنا قلعه بمپور یکی از قلعه های نظامی مهم آسیاست که در 24 کیلومتری غرب ایرانشهر و در یک کیلومتری شمال شهر بمپور بر روی یک تپه مصنوعی بلند به ارتفاع 80 متر قرار گرفته است.
این قلعه در گذشته استوارترین پناهگاه به شمار می‌ آمده و زمانی بسیار طولانی مرکز حکومت کرمان و بلوچستان بوده است.
بنابر پژوهش‌ های باستان‌ شناسان، قدمت اولیه این قلعه به دوره اولیه تاریخ برمی گردد و در دوران اشکانی و ساسانی نیز مورد استفاده بوده است.
ایرانشهر از توابع سیستان و بلوچستان در 337 کیلومتری زاهدان مرکز این استان واقع شده است.

  
 

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز پژوهش و سنجش افکار سازمان صداوسيما است.